Shrnutí

K nárůstu zjištěných trestných činů došlo ve dvou krajích ČR, Jihočeském a Jihomoravském, hl. m.Praha je na úrovni roku 1994. K nejvyššímu poklesu zjištěných trestných činů došlo v Západočeském kraji. Kraje Severomoravský, Severočeský a Západočeský se počtem zjištěných trestných činů v roce 1995 dostaly pod úroveň roku 1992. Na úroveň roku 1992 se počtem zjištěných trestných činů v roce 1995 dostal kraj Středočeský. V roce 1995 byl zaznamenán nejvyšší počet trestných činů za období 1992-1995 v krajích Jihočeském a Jihomoravském.

Trend stabilizace ve vývoji kriminality je podtržen zvýšením celkové objasněnosti, a to ve všech krajích, nejvýrazněji ve Středočeském a hl. m.Praze, nejmenší nárůst objasněnosti zaznamenal kraj Jihočeský a Jihomoravský.

K poklesu nápadu a růstu objasněnosti došlo v okresech Hradec Králové a Kladno. K výraznému nárůstu nápadu a mírnému nárůstu objasněnosti došlo v okresech Jihlava, Kroměříž a Žďár n. S.

Nejvyšší podíl recidivistů v ČR na struktuře pachatelů celkové trestné činnosti byl zaznamenán v Severomoravském a Severočeském kraji. Recidivisté se podílí zejména na krádežích vloupáním, na násilné a mravnostní trestné činnosti.

V Severomoravském kraji byly zaevidovány 22 úniky utajovaných skutečností (21 skutků byla jedna událost). Jihomoravský kraj upozorňuje v této souvislosti na zájem některých podnikatelských sfér získávat informace i nelegálními cestami, tato činnost je vysoce latentní a prakticky ji není možno procesně dokumentovat.

Ve Středočeském kraji, v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním a nedovoleným podnikáním cizinců, pokračují kontroly ubytovacích zařízení, firem i tržišť, na důslednou kontrolu upozorňuje i Správa Včk. V Jihomoravském kraji se ustálil příliv vietnamské komunity, objevila se zde komunita čínská. Kriminalitu v příhraničních okresech Severomoravského kraje ovlivňuje migrace pachatelů ze SR, kteří mají z minulosti znalosti teritoria, ale také kontakty a známosti.

Poznatky zjištěné v souvislosti s organizovaným zločinem jsou jednotlivými službami PČR předávány příslušným expoziturám. Západočeský kraj upozorňuje v oblasti finančních machinací na trestnou činnost související s dovozem bezolovnatého benzínu a jeho distribucí i do předem sjednaných benzínových čerpadel.

Evidované trestné činy šíření toxikomanie neodpovídají signálům o masovosti zneužívání drog, zejména mládeží (Severočeský a Severomoravský kraj). V Jihomoravském kraji se zvyšuje počet trestných činů šíření drog, drogy pronikly z velkých aglomerací do menších měst a obcí. Také v hl.m.Praze byl zjištěn růst trestných činů nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů. Ve Středočeském a Západočeském kraji byly zajištěny výrobny omamných látek a syntetických drog, Správa Zčk se zmiňuje o rozšiřování sítě menších distributorů.

Extremistické projevy jsou v krajích spojovány s narušováním veřejného pořádku převážně přívrženci hnutí skinheads, ale i s trestnou činností (s projevy sympatií k fašismu, protiromskými náladami apod.). Správa hl. m.Prahy upozorňuje na výraznější prezentaci stoupenců fašistických skinheads vydáváním vlastních tiskovin, aktivním vystoupením proti etnikům jiné barvy pleti a kontakty s obdobnými organizacemi v zahraničí a na poměrně nové problémy zakládání a činnosti sekt. Správa Jihomoravského kraje v oblasti rasových konfliktů řadí vedle aktivit přívrženců hnutí skinheads i útoky občanů z romského etnika.

Trestná činnost mládeže dle správ krajů má dominující zastoupení u majetkové kriminality (krádeže věcí z aut, vloupání do bytů a chat, krádeže jízdních kol) s cílem opatřování si finančních prostředků pro hru na automatech (Jihočeský kraj). Závažným problémem je trestná činnost mládeže pokud jde o násilnou kriminalitu, alarmující je podíl mládeže na trestném činu vraždy. Ve Středočeském kraji se na trestném činu vraždy podíleli 3 pachatelé z řad mládeže. Na teritoriu okresu Plzeň-město je nejrizikovější skupinou učňovská mládež.

K poklesu zjištěných trestných činů majetkové kriminality došlo, s výjimkou krajů Jihočeského a Jihomoravského, ve všech ostatních krajích. V krajích Středočeském, Západočeském, Severočeském a Severomoravském byl registrován za období let 1992-1995 vůbec nejnižší počet zjištěných trestných činů. Pozitivním je pokles krádeží vloupáním ve všech krajích.

V některých krajích došlo k poklesu krádeží motorových vozidel dvoustopých (Západočeský a Východočeský) i krádeží jízdních kol (Jihomoravský kraj). Problém krádeží motorových vozidel zůstává v krajích Jihomoravském, Středočeském a Jihočeském (zde upozorňují na organizované skupiny pachatelů, kteří mají napojení do zahraničí). Problémem zůstávají krádeže věcí z aut ve všech krajích.

K mírnému nárůstu násilné kriminality došlo ve všech krajích s výjimkou kraje Severočeského, kde došlo k poklesu i nejzávažnějších trestných činů vraždy a loupeže. Pozitivním je růst objasněnosti násilné kriminality ve všech krajích.Jihomoravský kraj upozorňuje na prolínání násilné a majetkové trestné činnosti a snižující se věkovou hranici pachatelů.

Trestný čin vraždy výrazně vzrostl ve Středočeském kraji (+11 tr.č.), pozitivní je pokles (-15 tr.č.) v Severomoravském kraji, kde stálý trend růstu násilné kriminality je dlouhodobým problémem.

Nárůst počtu dopravních nehod byl zaznamenán ve všech krajích. K relativně příznivému vývoji došlo v následcích dopravních nehod, klesá počet smrtelně zraněných (s výjimkou kraje Jihočeského a hl.m. Prahy).

Ve všech krajích byly uspořádány cílené bezpečnostní a preventivní akce a řada meziokresních a mezikrajských dopravně bezpečnostních akcí. Osvědčuje se zřizování speciálních skupin v lokalitách se zvýšeným nápadem.

Cílené soustřeďování sil a prostředků policie mělo vliv na předcházení případů závažného nebo hromadného narušení veřejného pořádku.

Opatření vycházejí ze specifik jednotlivých okresů a jsou směrována zejména do oblasti organizace a řízení práce s důrazem na konkrétní odpovědnost vedoucích pracovníků (Severočeský kraj).

Ve všech krajích je dobrá spolupráce s útvary obecní (městské) policie a s dalšími organizacemi regionů. Vzájemný korektní přístup je udržován s úřady vyšetřování.

Na různé úrovni byla v jednotlivých obvodech Prahy spolupráce s Městskou policií (příčinou mohla být reorganizace Městské policie).

Opatření přijímaná a realizovaná velkými okresy v Severomoravském kraji se projevují vytlačením pachatelů do menších okresů, které nemají odpovídající personální a technické možnosti k účinnějšímu zabránění růstu kriminality (v hl. m.Praze se tento problém analogicky projevuje v obvodech mimo centrum Prahy).

Přeshraniční problematika byla realizována ve spolupráci s orgány Policie SRN. Ve Východočeském kraji se zprofesionalizovala spolupráce s příslušnými pracovišti Polska.

Východočeský kraj pro rok 1996 klade důraz na profesionální vystupování policistů a jejich činnost jako službu občanům. (Podle výsledků výzkumu Institucionální souvislosti policisté v krajích v 73% dávají důraz na zdvořilost a slušnost, veřejnost přiznává snahu policie chovat se zdvořile a slušně v 33%.)

Za příčinu páchání trestné činnosti uvádí kraje nízké právní vědomí občanů, nedostatečné zajištění objektů (Západočeský kraj), nedostatek policistů pro prevenci a nedokonalý postih pachatelů (Severomoravský a Jihomoravský kraj).

Dle jednotlivých Správ PČR přetrvávají nedostatky v materiálně technickém zabezpečení. (Policisté na otázku "Co by se mělo zlepšit v práci policie" zadanou v citovaném výzkumu, shodně ve všech krajích uvádějí "jednoznačně jako nejpotřebnější technické vybavení, velká většina se shodla na zvýšení pravomoci policistů a jejich počtu". Názory policistů nestojí v opozici vůči veřejnosti, která soudí o postavení policie, že je vůči pachatelům v nevýhodě, že zločinci jsou dnes lépe vybaveni (64%). Ve 34% případů by občané rozhodně rozšířili pravomoce policie a částečně souhlasí dalších 43%.)


LEGENDA K MAPÁM

KRAJ
ZNAČKA
OKRES
StřČK
BN
Benešov
 
BE
Beroun
 
KL
Kladno
 
KO
Kolín
 
KH
Kutná Hora
 
ME
Mělník
 
MB
Ml. Boleslav
 
NB
Nymburk
 
PH
Pha - vých.
 
PZ
Pha - záp.
 
PB
Příbram
 
RA
Rakovník
JČK
CB
Č. Budějovice
 
CK
Č. Krumlov
 
JH
J. Hradec
 
PE
Pelhřimov
 
PI
Písek
 
PR
Prachatice
 
ST
Strakonice
 
TA
Tábor
ZČK
DO
Domažlice
 
CH
Cheb
 
KV
Karlovy Vary
 
KT
Klatovy
 
PM
Plzeň
 
PJ
Plzeň - jih
 
PS
Plzeň - sever
 
RO
Rokycany
 
SO
Sokolov
 
TC
Tachov
SvČK
CL
Česká Lípa
 
DE
Děčín
 
CHO
Chomutov
 
JN
Jablonec n. N
 
LI
Liberec
 
LT
Litoměřice
 
LO
Louny
 
MO
Most
 
TE
Teplice
 
UL
Ústí n.L.
VČK
HB
Havl. Brod
 
HK
Hr. Králové
 
CR
Chrudim
 
JC
Jičín
 
NA
Náchod
 
PA
Pardubice
 
RK
Rychnov n. K
 
SM
Semily
 
SY
Svitavy
 
TU
Trutnov
 
UO
Ústí n. O.
JMK
BK
Blansko
 
BM
Brno
 
BO
Brno - venkov
 
BV
Břeclav
 
ZL
Zlín
 
HO
Hodonín
 
JI
Jihlava
 
KM
Kroměříž
 
PV
Prostějov
 
TR
Třebíč
 
UH
Uh. Hradiště
 
VY
Vyškov
 
ZN
Znojmo
 
ZR
Žďár n. S
SMK
BR
Bruntál
 
FM
Frýdek - Místek
 
KA
Karviná
 
NJ
Nový Jičín
 
OL
Olomouc
 
OP
Opava
 
OV
Ostrava
 
PR
Přerov
 
SU
Šumperk
 
VS
Vsetín



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP