Část čtvrtá

§ 20

Zákon č.87/1987 Sb., o veterinární péči, ve znění zákona č.239/1991 Sb. a zákona č. 437/1991 Sb., se mění a doplňuje takto:

1. § 2 odst.1 b) včetně poznámek č. 1) a 2) pod čarou zní:

(1) Veterinární péče zahrnuje

b) péči o zdravotní a hygienickou nezávadnost a biologickou hodnotu živočišných produktů v souladu s podmínkami stanovenými (předpisy o péči o zdraví lidu) zvláštními předpisy [Zákon č. 20/966 Sb., o péči o zdraví lidu], [Zákon č. .../... Sb., o potravinách, tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů].

2. Předvětí v § 10 odst.1 zní:

(1) Kdo vyrábí, zpracovává, ošetřuje, skladuje (a), přepravuje (živočišné produkty) a manipuluje se živočišnými produkty před jejich nabízením k prodeji a prodejem, je povinen

3. § 10 odst.1 písm.a) zní:

a) dbát na to, aby do oběhu k obvyklému účelu přicházely jen živočišné produkty odpovídající podmínkám stanoveným tímto zákonem, prováděcími předpisy, zvláštními předpisy [Zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a ozměně a doplnění některých souvisejících zákonů], zejména aby bylo vyloučeno jejich ovlivnění takovými činiteli, kteří působí nepříznivě na jejich zdravotní nezávadnost,

4. § 10 odst.1 písm.b) 2. zní:

b) dodržovat

2. požadavky péče o hygienu výroby a o zdravotní nezávadnost živočišných produktů v souladu s podmínkami stanovenými předpisy o veterinární péči a (o péči o zdraví lidu) zvláštními předpisy [Zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a ozměně a doplnění některých souvisejících zákonů]

5. Poznámky č. 1) a 2) se označují čísly 3) a 4).

6. § 22 odst.1 písm.b) zní:

(1) Veterinární dozor se provádí

b) nad výrobou, zpracováním, ošetřováním, skladováním (a), přepravou (živočišných produktů a krmiv) a manipulací s živočišnými produkty a krmivy před jejich nabízením k prodeji a prodejem,

7. § 22 odst.1 písm.e) zní:

(1) Veterinární dozor se provádí

e) při prodeji živočišných produktů na tržištích a v tržnicích a při prodeji podmíněně poživatelných potravin živočišného původu,

8. § 22 odst.3 písm.a) zní:

(3) Orgány veterinární péče

a) dozírají, zda právnické a fyzické osoby dodržují podmínky a plní povinnosti stanovené tímto zákonem a na základě tohoto zákona, popřípadě, jde­li o podmínky a povinnosti stanovené k zabezpečení zdravotní nezávadnosti živočišných produktů, též na základě (právních předpisů o péči o zdraví lidu) zvláštních předpisů [Zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a ozměně a doplnění některých souvisejících zákonů],

9. § 27 odst.1 zní:

(1) Organizaci [§ 92 zákona č. .../... Sb., o ochraně veřejného zdraví], která

a) poruší povinnost stanovenou tímto zákonem a předpisy vydanými na jeho základě (nebo jinými obecně závaznými právními předpisy upravujícími povinnosti na úseku veterinární péče) a zvláštními předpisy [Zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a ozměně a doplnění některých souvisejících zákonů]

se uloží pokuta až do výše (200 tisíc Kčs) tří milionů Kč.

10) 27 odst. 2 zní:

(2) Organizaci, [§ 92 zákona č. .../... Sb., o ochraně veřejného zdraví] která poruší povinnost

a) vyplývající pro ni z mimořádných veterinárních opatření,

b) uvedenou v odstavci1 opětovně,

se uloží pokuta až do výše (400 tisíc Kčs) pěti milionů.

11. V § 27 se za odstavec 2 vkládá nový odstavec 3, který zní:

Organizaci, která poruší povinnost stanovenou zvláštním předpisem [§ 2 písm. a) zákona č. .../.... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů], jde­li o potraviny živočišného původu se uloží pokuta stanovená zvláštním předpisem [Zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů].

12. Dosavadní odstavce 3 a 4 se označují čísly 4 a 5.

13. Poznámky 2a) a 3) se označují čísly 5) a 6).

Část pátá

§ 21

Zákon č. 108/1987 Sb., o působnosti orgánů veterinární péče ve znění zákona č. 437/1991 Sb., a zákona č.112/1994 Sb., se mění a doplňuje takto:

1. § 1 odst.2 včetně poznámky pod čarou č. 1a) zní:

(2) Orgány veterinární péče České republiky vykonávají státní správu na úseku veterinární péče podle tohoto zákona, podle zákona o veterinární péči a předpisů vydaných na jeho základě, popřípadě podle jiných obecně závazných právních předpisů [zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů] (upravujících povinnosti na úseku veterinární péče)

2. § 9 odst.1 a) zní:

(1) Okresní nebo městská veterinární správa

a) vykonává veterinární dozor podle zákona o veterinární

péči(,) [Zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů] a zvláštních předpisů [zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů], vydává závazné pokyny k odstranění zjištěných nedostatků a jejich příčin a kontroluje jejich plnění,

3. § 10 písm.c) zní:

Státní veterinární správa

b) vykonává veterinární dozor podle zákona o veterinární péči(,) [Zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů] a zvláštních předpisů [zákon č. .../... Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů], vydává v případech, v kterých si to vyhradí, závazné pokyny k odstranění zjištěných nedostatků a jejich příčin a kontroluje jejich plnění.

Část šestá

§ 22

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění zákona č. 217/1993 Sb. a zákona č. 104/1995 Sb., se mění a doplňuje takto:

ČÁST TŘETÍ

ÚKOLY VEŘEJNÉ SPRÁVY

§ 23

Dozor nad ochranou spotřebitele

(1) Dozor nad dodržováním povinností stanovených tímto zákonem provádí Česká obchodní inspekce [Zákon ČNR č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších předpisů] s výjimkou dozoru podle odstavce 4 písm. b) až d).

(1) Dozor nad dodržováním povinností stanovených tímto zákonem provádí Česká obchodní inspekce [Zákon ČNR č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších předpisů] s výjimkou dozoru podle § 3 písm. b), § 7 až § 9, § 10 odstavec l písm. c) a § 17, jde­li o potraviny a tabákové výrobky a podle § 23 odstavec 4.

(4) Dozor nad dodržováním povinností stanovených v § 3 písm. b), § 7 až § 9, § 10 odstavec 1 písm. c) a § 17 tohoto zákona na úseku veterinární péče provádějí orgány veterinární správy, a to zejména z hlediska

a) zdravotní nezávadnosti a biologické hodnoty potravinářských výrobků živočišného původu,

b) zdravotní a dietetické nezávadnosti krmiv,

c) zabezpečení uvádění do oběhu pouze veterinárních léčiv a přípravků schválených podle zvláštního předpisu,

d) zabezpečení prodeje živých zvířat v souladu s podmínkami stanovenými zvláštními předpisy.

(4) Dozor nad dodržováním povinností stanovených v § 3 písm. b), § 7 až § 9, § 10 odstavec 1 písm. c) a § 17 tohoto zákona na úseku veterinární péče provádějí orgány veterinární správy, a to zejména z hlediska

a) zdravotní nezávadnosti a biologické hodnoty potravinářských výrobků živočišného původu při prodeji na tržištích, v tržnicích a při prodeji podmíněně poživatelných potravin živočišného původu.

b) zdravotní a dietetické nezávadnosti krmiv,

c) zabezpečení uvádění do oběhu pouze veterinárních léčiv a přípravků schválených podle zvláštního předpisu,

d) zabezpečení prodeje živých zvířat v souladu s podmínkami stanovenými zvláštními předpisy.

§ 24

(1) Za porušení povinností stanovených v § 3, 6, 7, § 8 odstavec 1 a 2, § 9 až 19 tohoto zákona uloží orgány uvedené v § 23 pokutu až do výše 500 000 Kč; při stanovení výše pokuty se přihlíží k povaze protiprávního jednání a k rozsahu jeho následků. Za opakované porušení povinností v průběhu jednoho roku lze ukládat pokutu až do výše 1 000 000 Kč.

(2) Z vlastního podnětu nebo z podnětu sdružení spotřebitelů či jiné právnické osoby založené k ochraně spotřebitele uloží orgány uvedené v § 23 prodávajícímu, výrobci, dovozci nebo dodavateli, který prodal, vyrobil, dovezl nebo dodal výrobek, jehož vada způsobila újmu na životě nebo zdraví, pokutu až do výše 10 000 000 Kč; tuto pokutu uloží rovněž osobám uvedeným v § 27, které prodaly, vyrobily, dovezly nebo dodaly výrobek, jehož vada způsobila újmu na životě nebo zdraví.

Stejnou pokutu uloží tomu, kdo takovou újmu způsobil vadným poskytnutím služby. Pokutu nelze uložit osobě, která prokáže, že újmě nešlo zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které na ní bylo možno požadovat.

(3) Pokutu podle odstavce 1 do výše 5000 Kč lze uložit v blokovém řízení, je­li porušení povinností spolehlivě zjištěno a osoba, která povinnost porušila, je ochotna blokovou pokutu zaplatit. Na blokové řízení podle tohoto zákona se použijí obdobně ustanovení o blokovém řízení podle zvláštního zákona.

(4) Pokutu podle odstavce 1 nelze uložit v případech, kdy byla uložena pokuta podle zvláštního zákona, a v případě, kdy lze uložit pokutu podle odstavce 2.

(5) V případech, kde působí více orgánů uvedených v § 23,ukládá pokutu ten, který zahájil správní řízení jako první. O zahájení řízení o uložení pokuty se tyto orgány vzájemně informují.

(6) Výnos pokut uložených podle odstavců 1 až 3 je příjmem státního rozpočtu České republiky.

(7) Pokutu podle odstavce 1 lze uložit do tří let a pokutu podle odstavce 2 do deseti let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.

(8) Uložením pokuty není dotčena povinnost k náhradě škody.

§ 24

(1) Za porušení povinností stanovených v § 3, 6, 7, § 8 odstavec 1 a 2, § 9 až 19 tohoto zákona uloží orgány uvedené v § 23 pokutu až do výše 500 000 Kč; při stanovení výše pokuty se přihlíží k povaze protiprávního jednání a k rozsahu jeho následků. za opakované porušení povinností v průběhu jednoho roku lze ukládat pokutu až do výše 1 000 000 Kč.

(2) Nejde­li o porušení povinností stanovených v § 3 písm. a) a písm. c), v § 6 a v § 10 odstavec l písm. a) a písm. b) a v § 11, nevztahuje se odstavec l na potraviny a tabákové výrobky.

(3) Z vlastního podnětu nebo z podnětu sdružení spotřebitelů či jiné právnické osoby založené k ochraně spotřebitele uloží orgány uvedené v § 23 prodávajícímu, výrobci, dovozci nebo dodavateli, který prodal, vyrobil, dovezl nebo dodal výrobek, jehož vada způsobila újmu na životě nebo zdraví, pokutu až do výše 10 000 000 Kč; tuto pokutu uloží rovněž osobám uvedeným v § 27, které prodaly, vyrobily, dovezly nebo dodaly výrobek, jehož vada způsobila újmu na životě nebo zdraví.

Stejnou pokutu uloží tomu, kdo takovou újmu způsobil vadným poskytnutím služby. Pokutu nelze uložit osobě, která prokáže, že újmě nešlo zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které na ní bylo možno požadovat.

(4) Pokutu podle odstavce 1 do výše 5000 Kč lze uložit v blokovém řízení, je­li porušení povinností spolehlivě zjištěno a osoba, která povinnost porušila, je ochotna blokovou pokutu zaplatit. Na blokové řízení podle tohoto zákona se použijí obdobně ustanovení o blokovém řízení podle zvláštního zákona.

(5) Pokutu podle odstavce 1 nelze uložit v případech, kdy byla uložena pokuta podle zvláštního zákona, a v případě, kdy lze uložit pokutu podle odstavce 2.

(6) V případech, kde působí více orgánů uvedených v § 23, ukládá pokutu ten, který zahájil správní řízení jako první. O zahájení řízení o uložení pokuty se tyto orgány vzájemně informují.

(7) Výnos pokut uložených podle odstavců 1 až 3 je příjmem státního rozpočtu České republiky.

(8) Pokutu podle odstavce 1 lze uložit do tří let a pokutu podle odstavce 2 do deseti let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.

(9) Uložením pokuty není dotčena povinnost k náhradě škody.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP