PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY 

 

Poslanecká sněmovna

 

1998

 

II. volební období

372/4

 

Pozměňovací návrhy

k návrhu poslanců Jiřího Nováka a dalších na vydání zákona,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb.,

o trestním řízení soudním (trestní řád),

ve znění pozdějších předpisů

(tisk 372)

 

Pozměňovací návrhy

k návrhu poslanců Jiřího Nováka a dalších na vydání zákona,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb.,

o trestním řízení soudním (trestní řád),

ve znění pozdějších předpisů

 

 

 

A. Pozměňovací návrhy přednesené poslancem Liborem Kudláčkem

 

1. V čl. I vložit před stávající bod 1 nový bod 1, který zní:

 

"1. § 8 odst. 2 zní:

 

"(2) Jestliže je toho v trestním řízení třeba k řádnému objasnění okolností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, nebo v řízení před soudem též k posouzení poměrů obviněného anebo pro výkon rozhodnutí, může státní zástupce a po podání obžaloby předseda senátu požadovat údaje, které jsou předmětem bankovního tajemství, a údaje z evidence cenných papírů. Podmínky, za nichž může orgán činný v trestním řízení vyžadovat údaje získané v daňovém řízení, stanoví zvláštní zákon. Údaje, které jsou předmětem bankovního tajemství, nebo údaje z evidence cenných papírů anebo údaje, které byly získány v daňovém řízení, nelze využít pro jiný účel než pro trestní řízení, v jehož rámci byly vyžádány.".".

 

Následující body přečíslovat.

 

2. V čl. I za stávající bod 4 doplnit nový bod, který zní:

 

"... V § 157 odst. 2 se na konci připojuje tato věta: "K prověření oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, je státní zástupce dále oprávněn:

 

a) vyžadovat od vyšetřovatele a policejního orgánu spisy, dokumenty, materiály a zprávy o postupu při prověřování oznámení,

b) odejmout kteroukoliv věc vyšetřovateli nebo policejnímu orgánu a učinit opatření, aby věc byla přikázána jinému vyšetřovateli nebo policejnímu orgánu,

c) odejmout věc policejnímu orgánu a z důvodů uvedených v tomto zákoně ji přikázat vyšetřovateli,

d) dočasně odložit zahájení trestního stíhání.".".

 

3. V čl. I doplnit nový bod, který zní:

 

"... Za § 330 se vkládá nový § 330a, který zní:

 

"§ 330a

 

(1) Jestliže bylo uloženo podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody s dohledem, soud sleduje chování podmíněně odsouzeného a dodržování uložených omezení a povinností způsobem, k němuž jej opravňuje zákon. Podle povahy věci požádá o spolupůsobení orgány veřejné správy, zájmová sdružení občanů a další orgány, instituce a osoby. Při výkonu dohledu nelze podmíněně odsouzenému ukládat jiné povinnosti, než které vyplývají ze zákona nebo z odsuzujícího rozsudku.

 

(2) Na rozhodnutí o tom, zda se osvědčil podmíněně odsouzený, u něhož byl vysloven dohled, nebo zda se nařídí výkon podmíněně odloženého trestu, se obdobně užije ustanovení § 330.".".

 

4. V čl. I doplnit nový bod, který zní:

"... Za § 359 se vkládá nový § 359a, který včetně nadpisu zní:

 

"§ 359a

Podmíněné upuštění od potrestání s dohledem

 

Není-li dále stanoveno jinak, na postup při výkonu dohledu nad odsouzeným, u něhož bylo podmíněně upuštěno od potrestání s dohledem, a na rozhodnutí o tom, zda se podmíněně odsouzený osvědčil, nebo zda se mu ukládá trest, se přiměřeně užije ustanovení § 330a. O uložení trestu odsouzenému, u něhož bylo podmíněně upuštěno od potrestání s dohledem, soud rozhodne ve veřejném zasedání rozsudkem.".".

 

B. Pozměňovací návrhy obsažené v usnesení ústavně právního výboru (tisk 372/2)

 

Čl. I bod 1 zní:

 

"1. § 67 včetně nadpisu zní:

 

"§ 67

Důvody vazby

 

(1) Obviněný smí být vzat do vazby jen tehdy, jsou-li tu konkrétní skutečnosti, které odůvodňují obavu,

 

a) že uprchne nebo se bude skrývat, aby se tak trestnímu stíhání nebo trestu vyhnul, zejména nelze-li jeho totožnost hned zjistit, nemá-li stálé bydliště anebo hrozí-li mu vysoký trest,

b) že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání, nebo

c) že bude pokračovat v trestné činnosti, pro níž je stíhán, dokoná trestný čin, o který se pokusil, nebo vykoná trestný čin, který připravoval nebo kterým hrozil.

 

(2) V přípravném řízení může soud rozhodnout o vzetí obviněného do vazby nebo o jejím prodloužení jen tehdy, jestliže je dán některý z důvodů vazby uvedený v odstavci 1 a dosud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že skutek, pro který bylo sděleno obvinění, byl spáchán, má všechny znaky trestného činu, a jsou zřejmé důvody k podezření, že tento trestný čin spáchal obviněný.".".

 

C. Pozměňovací návrhy přednesené poslancem Daliborem Matulkou

 

V případě, že budou přijaty pozměňovací návrhy přednesené poslancem Liborem Kudláčkem, pak přijmout následující úpravu:

 

Do čl. I doplnit nový bod, který zní:

 

"... V § 163a odst. 1 se za slova "neoprávněného užívání cizí věci podle § 249," doplňují tato slova: "neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 249a odst. 1,".

 

 

 

V Praze dne 15. května 1998

 

zpravodajka ústavně právního výboru

Mgr. Anna Röschová v.r.

 

 

zpravodajka petičního výboru

Ing. Hana O r g o n í k o v á v.r.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP