(pokračuje Lánský)
Za situace, kdy Rakousko odmítá svůj vzdušný prostor poskytnout, je zcela zřejmé, že postoj České republiky nabývá mimořádného významu.
Při řešení případných škod způsobených v souvislosti s přelety bude aplikována Dohoda mezi smluvními stranami Severoatlantické smlouvy a ostatními státy zúčastněnými v Partnerství pro mír o statutu jejich ozbrojených sil. Jde o dohodu 296/96 Sb., tzv. PfP SOFA.
Dámy a pánové, tolik k informaci o žádosti o přelet spojeneckých letadel. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji místopředsedovi vlády ČR Egonu Lánskému. V tuto chvíli vidím faktickou poznámku pana poslance Payna. Upozorňuji, že není rozprava, čili pouze k proceduře, případně k návrhu tohoto druhu. Hovoří pan poslanec Payne.
Poslanec Jiří Payne: Děkuji, pane místopředsedo. K výsostným a posvátným právům parlamentu patří vést rozpravu o čemkoliv, co vláda v parlamentu přednese. Já se domnívám, že o zprávě, kterou pan ministr Lánský přednesl, je naší povinností vést v parlamentě rozpravu. (Potlesk v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Pane poslanče, tento požadavek je podmíněn žádostí na zařazení nového bodu. Takovouto žádost jsem zatím formálně nezaznamenal. Kolegyně a kolegové, nikdo zde v tuto chvíli nevznáší žádost o zařazení nového bodu, budeme tudíž pokračovat dále projednáváním Evropské sociální charty. Zahajuji tedy druhou část… (Námitky.)
Vidím v tuto chvíli zvednutou ruku pana předsedy poslaneckého klubu KSČM Vojtěcha Filipa a prosím ho, aby se ujal slova. Vás ostatní, kolegyně a kolegové, žádám o klid, aby bylo možno v tomto sále skutečně jednat.
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji pane předsedající. Já skutečně žádám, aby k této zprávě pana místopředsedy vlády Lánského byla vedena rozprava, aby to bylo zařazeno jako bod jednání na dnešní schůzi. Vznáším to jako formální návrh.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Kolegyně a kolegové, v tuto chvíli zazněl formální návrh na zařazení bodu, který bychom nazvali "Vystoupení místopředsedy vlády ČR". Je zde formální žádost na zařazení nového bodu.
Kolegyně a kolegové, nechám v tuto chvíli v hlasování pořadové číslo 277 hlasovat o zařazení nového bodu, který by zněl: Informace místopředsedy vlády ČR.
Zahajuji toto hlasování a ptám se: Kdo je pro tento bod nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti tomuto návrhu?
Návrh nebyl přijat, když se pro vyslovilo 86 poslankyň a poslanců, proti bylo 53.
Kolegyně a kolegové, v tuto chvíli bychom se měli vrátit k projednávání bodu Evropské sociální charty. Opět vidím zvednutou ruku a přihlášku předsedy poslaneckého klubu KSČM pana kolegy Vojtěcha Filipa, takže ho prosím, aby se ujal slova.
Poslanec Vojtěch Filip: Vážený pane předsedající, paní a pánové, já považuji trochu za nešťastné, že v této věci nevedeme rozpravu, a ty dva chybějící hlasy mě velmi mrzí, protože nejsem přesvědčen o tom, že by bylo vhodné, abychom diskutovali prostřednictvím předsedů jednotlivých poslaneckých klubů a členů vlády, případně funkcionářů Poslanecké sněmovny. Jsem přesvědčen o tom, že Česká republika je parlamentní republikou s parlamentním systémem, a v tuto chvíli opravdu nejsem přesvědčen o tom, že stačí, aby k přeletu ozbrojených vojenských letadel přes výsostné území České republiky stačilo oznámení, které vláda učiní v parlamentu.
Já jsem přesvědčen o tom, že je to věcí, která zaslouží projednání v Poslanecké sněmovně, aby se všechna rizika, která s tím souvisejí, posoudila. Jistě mají politické strany, které sedí v obou komorách parlamentu, dostatečnou většinu na to, aby dosáhly oněch potřebných kvor k souhlasu v takové věci. Nevím tedy, jestli to je strach z vlastní odpovědnosti, nebo strach z toho, že se tato rizika vůbec budou projednávat.
Jsem toho názoru, že takový zásah je potřeba řešit tady, že jde o pobyt cizích vojsk, jde o tranzit ozbrojených vojenských jednotek paktu. Trvám na tom, že nestačí projednání ve vládě, že to je otázka, kterou má projednat parlament. Bude mi pravděpodobně odpovězeno, že mám jiný právní názor než pan místopředseda vlády a předseda legislativní rady. Jsem ale přesvědčen, že tento právní názor nezastávám jen já, a mrzí mě, že jak členy vlády, tak některé z kolegů tato záležitost nezajímá. Já si myslím, že je to věc natolik vážná, že by si zasloužila minimálně pozornost této sněmovny. (Potlesk v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji předsedovi poslaneckého klubu KSČM. Nyní jsem viděl zvednutou ruku a přihlášku předsedy volební komise pana poslance Vidíma, prosím, pane kolego.
Poslanec Jan Vidím: Pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, možná není ta optimální chvíle, ale přesto bych rád sněmovnu seznámil s výsledky prvého kola tajných voleb, které proběhly včera ve večerních hodinách. Dovolte mi, abych vás seznámil s výsledky volby členů prezidia Fondu národního majetku. Bylo vydáno 194 hlasovacích lístků a pro kandidáty byly hlasy odevzdány takto:
***