(17.10 hodin)
(pokračuje Grulich)
Začal být velký přeryv podle čísel, která jsem dostal k dispozici, mezi služebním věkem policistů zařazených víceméně na řadových místek a funkcionáři policie, to znamená policisty, kteří jsou ve vedoucích funkcích. Policejní prezident vysvětlil svým funkcionářům, ředitelům krajských správ, svůj záměr kontinuálního procesu obměny i ve sféře řídícího aparátu. V současné době máme téměř stoprocentně naplněné početní stavy v rámci celé policie, kde podle analýz a předpokladů bude zajištěn plný stav policistů, což by prakticky znamenalo zastavení výběru a přílivu nových příslušníků policie.
Podle situace, kterou jsem zjistil, podle vysvětlení, kterých se mně dostalo, jsem nabyl přesvědčení, že není pravda, co prohlašují mnozí poslanci a mnozí politici, že toto opatření bylo provedeno jenom proto, aby mohl být realizován odchod ředitele východočeské policie pana Floriána. Toto opatření dopadá plošně na celou policii a sleduje určitou systémovost postupu. Jestliže totiž připravujeme zákon o státní službě, jestliže v tomto kontextu připravujeme zákon o policejní službě, potom nezbytně musíme vypracovat také kariérní řády, které doposud policii chybějí. Bylo by nesmyslné vypracovat kariérní řády a vlastně nedat šanci těm mladým policistům v policii, aby měli možnost této kariéry podle kariérních řádů dosáhnout. Policie - nepochybně mi dáte za pravdu - je citlivější orgán než mnohé jiné. Doposud jsme trpěli dost značnou fluktuací, dost velké problémy dělá otázka počtu výsluhy let, od kterých má policista nárok na příspěvek za výsluhu. Samozřejmě že to vedlo k tomu, že po určitém splněném počtu let někteří policisté už počítali s tímto příspěvkem, hledali zaměstnání jinde, protože to bylo finančně a ekonomicky výhodné.
Tato situace se teď mění. Mění se s nárůstem nezaměstnanosti. To ještě ale neznamená, že je dobrá, protože je potřeba upravit vnitřní personální poměry.
Říkal jsem, že těchto policistů je přibližně v řídicích funkcích 220, možná 230. Všem těmto osobám - a bylo to tak učiněno i u pana ředitele Floriána - s ohledem na jejich zkušenosti bylo, je a bude nabídnuto pracovat u policie buď mimo řídící funkci, nebo jako občanští zaměstnanci. Panu plk. Floriánovi bylo konkrétně nabídnuto místo na prezidiu v Praze, to znamená na vrcholovém řízení. Pokud jde o pana Floriána konkrétně, protože tak zněla otázka, proč k jeho odvolání došlo, když dosahuje dobrých výsledků, to jsem již řekl. Přesloužení již tam bylo druhým rokem. Proč došlo k odvolání, když dosahuje dobrých výsledků?
Východočeský kraj - mám tady přehlednou tabulku o trestnosti a objasněnosti v jednotlivých krajích - dosahuje skutečně trvale nejlepší výsledky, ale nejen od doby, kdy v jeho čele stojí pan plk. Florián, ale hluboko dříve. Dokonce ještě za dob komunismu v 80. letech tento kraj je vlastně v čele, co se týká nápadu trestnosti, přestupkovosti, zločinnosti, tedy v plusovém významu, takže má nejlepší čísla. Nástupem pana plk. Floriána nedošlo k nějakému zvratu, ale tím nechci nijak znevažovat jeho působení. Východočeský kraj má určité podmínky, vytvořil se tam určitý tým a nepochybně plk. Florián má zásluhy na tom, že tento tým udržel, možná že ho ještě zlepšil, a že výsledků je tam trvale dosahováno. Tato činnost pana Floriána nebyla ani v nejmenším zpochybněna, tím méně mám zájem, abych ji zpochybňoval já. Setkal jsem se několikrát s plk. Floriánem za dobu, kdy jsem ve funkci ministra, byl jsem v Hradci, v Pardubicích, společně jsme se setkali i na různých poradách. Nemám vůči němu naprosto žádné osobní výhrady a připomínky.
Separátní jednání proběhlo. Ještě dnes jsem o této záležitosti mluvil s policejním prezidentem na pohřbu podplukovníka - teď mi vypadlo jméno - ředitele Okresní správy v Českých Budějovicích, který byl před týdnem zastřelen, a znovu mě potvrdil policejní prezident, že s panem ředitelem jednal osobně, že poslední jednání bylo dvouhodinové, že není pravda, že by s ním nebylo jednáno, a že mu vysvětloval, že tato záležitost není osobně zaměřená proti němu. Nabídku, kterou učinil policejní prezident na práci ještě na policejním prezidiu, pan František Florián nepřijal. Mohl bych vám vyčíslit, kdy jednali, který den, protože zprávu od prezidenta tady mám, ale myslím, že je to zbytečné.
Policejní prezident provádí určité systémové kroky. Jsou to systémové kroky, které jsou ve stupňovitosti a liniovosti řízení, kde do loňského roku v některých úsecích panovaly dost velké zmatky. Některé z toho, jako např. zrušení třetích odborů, byly kritizovány i vámi, jak panem poslancem Langrem, tak některými jinými v této sněmovně, pravděpodobně bez hlubší znalosti věcí, ale to už se stává. Myslím, že to, co celkem profesionálně a se znalostí věci v této záležitosti cíleně mění policejní prezident, prokazatelně vede ke zlepšení situace v policii, ke zlepšení výsledků. Za tyto měsíce roku 1999 je zlepšení celoplošné v objasněnosti a v trestnosti o 4,8 % nejen ve východočeském kraji. Je to se započítáním i hlavního města Prahy, kde je nápad trestných činů největší. Kromě trestných činů hospodářského charakteru, kde není zlepšení, ale naopak zhoršení, ve všech ostatních ukazatelích dosahuje policie lepších výsledků. Čekali jsme, jestli to náhodou nebude jenom nahodilý výsledek ovlivněný nějakými vlivy za první kvartál. Ukazuje se, že i v uplynulém měsíce je tento trend setrvalý. Pokud by to vydrželo, byl by to dobrý úkaz a dobrý výsledek práce policie a jejího vedení.
Pan poslanec se mě ptal, jestli byl v okamžiku odvolání pana plk. Floriána znám jeho nástupce. Podotýkám, že předpokládám, že nebyl, že jsem se neptal, koho bude chtít jmenovat, a neptal jsem se ani dnes, když jsme spolu hovořili v Českých Budějovicích, na to, že nějaký tajemník napsal nějaké prohlášení, na které vedení sociální demokracie v Hradci Králové reagovalo přímým odmítnutím postupu tohoto člověka a distancovalo se od jeho vyjádření. Tak jako doposud nebyl jmenován žádný sociální demokrat přednostou okresního úřadu, a to ani v posledních jmenováních ve středu, tak samozřejmě žádný sociální demokrat z mé strany nebude navržen na jmenování do této funkce. Je to plně v kompetenci policejního prezidenta, a jestliže jsem prohlásil, že chci, aby policie stála na vlastních, odborných nohou, aby nebyla závislá na politických stranách a jejich změnách ve vládě, zatím mohu říci, že se mi podařilo z tohoto trendu nevybočit ani o kousek.
Na čem je založena koncepce výměny funkcionářů prezidentem Kolářem, to už jsem zdůvodnil. Předpokládám, že s tím, co jsem řekl teď a co zde důkladně uvedl pan premiér v minulých interpelacích, by mohlo být dostačující k položeným otázkám.
***