(16.20 hodin)
(pokračuje Langer)
Opakuji, že jak ministr, tak zpravodaj souhlasí.
Zahájil jsem hlasování číslo 388. Kdo je pro návrh? Kdo je proti?
Z přítomných 181 se pro návrh vyslovilo 168. Návrh byl přijat.
Poslanec Pavel Lang: Nyní nám zbývají legislativně technické úpravy dle usnesení hospodářského výboru na str. 5. Předpokládám, že bychom o tomto nemuseli vůbec hlasovat.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Nejsem si jist, zda tyto legislativně technické úpravy jsou součástí tisku. Ano, jsou. Nicméně my jsme o tisku jako o celku nehlasovali, ani nezazněly v rámci třetího čtení, takže mám pocit, že pro klid duše bychom měli o tomto rozhodnout en bloc.
Poslanec Pavel Lang: Potom tedy navrhuji hlasovat en bloc. Jsou to legislativně technické úpravy pod bodem 1 až 10 hospodářského výboru.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Zeptám se pana ministra. Souhlasí, zpravodaj doporučuje.
Zahájil jsem hlasování 389. Kdo je pro? Kdo je proti?
Z přítomných 181 pro návrh 179. Návrh byl přijat.
Poslanec Pavel Lang: Jako o posledním bychom měli rozhodnout o zákonu jako o celku.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Kolegyně a kolegové, přednesu vám návrh usnesení:
"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu a o změně některých souvisejících zákonů, podle sněmovního tisku 91, ve znění schválených pozměňovacích návrhů."
Zahájil jsem hlasování s pořadovým číslem 390. Kdo je pro návrh? Kdo je proti?
Z přítomných 181 pro návrh 124, proti 48. Návrh byl přijat. (Potlesk.)
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji za jejich výkon a budeme pokračovat dále.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Dalším bodem je
82.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti,
ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 9/1991 Sb., o zaměstnanosti a působnosti orgánů
České republiky na úseku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů,
zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 93/ - třetí čtení
Paní kolegyně, páni kolegové, já vás velice prosím o takové ztišení atmosféry v jednacím sále, aby ti, které zajímá, co v tuto chvíli projednáváme, měli možnost poslouchat. Počkám, než se atmosféra v sále ztiší natolik, aby zde bylo možné hovořit.
Zahajuji třetí čtení tohoto návrhu. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla a zpravodajka výboru pro sociální politiku a zdravotnictví paní poslankyně Alena Páralová.
Pozměňovací návrhy k předloženému návrhu zákona obsahuje sněmovní tisk 93/2.
Žádám zpravodajku paní poslankyni Alenu Páralovou, aby spolu se mnou sledovala rozpravu, kterou otevírám, a jako přihlášený je pan poslanec Jiří Payne.
Poslanec Jiří Payne: Děkuji. Paní místopředsedkyně, vážená vládo, vážená sněmovno, dovolte, abych navrhl legislativně technickou úpravu pozměňovacího návrhu, který byl podán a máme jej ve sněmovním tisku pod č. A7. Zároveň pozměňovacího návrhu, který jsem podal já tím způsobem, že není přidána žádná nová myšlenka a dva návrhy jsou spojeny legislativně technicky dohromady, takže bychom o nich potom mohli hlasovat jako o jednom celku. Navržený text by zněl:
"Po 3 letech zaměstnání cizince na území České republiky je možné vydat tomuto cizinci nové povolení k zaměstnání nejdříve po uplynutí 12 měsíců, pokud mezinárodní smlouva, jíž je Česká republika vázána a která byla vyhlášena ve Sbírce zákonů, nestanoví jinak. Podmínka, že nové povolení k zaměstnání cizinci lze vydat nejdříve po uplynutí 12 měsíců, se rovněž nevztahuje na občany zemí, jejichž seznam stanoví vláda nařízením."
Děkuji. Návrh byl připraven ve spolupráci s panem ministrem.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Paynovi a nyní udílím slovo paní poslankyni Aleně Páralové.
Poslankyně Alena Páralová: Vážená paní místopředsedkyně, vážení páni ministři, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych nejprve upřesnila znění tisku 93/2, tj. tisku s pozměňovacími návrhy, na str. 5 nahoře v bodu A25. Jedná se o bod, který se zabývá nabytím účinnosti zákona. Čl. 7 vládního návrhu stanovuje nabytí účinnosti zákona na den 1. 6. 1999 s výjimkou čl. 1 bodů 21 a 22, které nabývají účinnosti dnem 1. července 2000 vzhledem k nárokům na státní rozpočet, neboť se týkají úpravy výše hmotného zabezpečení.
Výbor se nezabýval účinností bodů 21 a 22 čl. 1 a neodhlasoval v tomto smyslu žádnou změnu. Z textu tisku 93/2 bodu A25 to však není zřejmé. Ustanovení čl. 7 by proto mělo znít:
"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. října 1999 s výjimkou čl. bodů 30 A 30 B a čl. 4 bodu 1, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2000, a čl. 1 bodů 21 a 22, které nabývají účinnosti dnem 1. července 2000."
Prosím, aby sněmovna tento text schválila. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Paní poslankyně, mám tedy chápat jako procedurální návrh, aby sněmovna rozhodla o tom, zda tato legislativně technická úprava je ve třetím čtení přípustná nebo nikoli? Já si v takovémto případě nemohu pomoci, je to otázka výkladu a v případě nejednoznačného výkladu zatím vždy rozhodovala Poslanecká sněmovna hlasováním.
Rozhodneme tedy v procedurálním hlasování o návrhu, zda je možné přijmout návrh paní poslankyně Páralové jako legislativně technickou opravu ve třetím čtení.
Vzhledem k tomu, že stav ve sněmovně se značně změnil, všechny vás odhlašuji. Prosím všechny poslankyně a poslance o novou registraci.
O procedurálním návrhu paní poslankyně Páralové rozhodujeme v hlasování pořadové č. 391, které zahajuji. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 391 se z přítomných 107 pro vyslovilo 77, 23 bylo proti. Tento návrh byl přijat.
Ptám se, kdo se dále hlásí do rozpravy ke třetímu čtení. Pan místopředseda vlády Špidla. Udílím mu slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi, abych předložil legislativně technickou úpravu v klíčovém bodě 27 § 20, která vyplývá z řady debat, kdy se ukazuje, že určitá formulace není zcela jasná.
***