Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
7. července v 10.02 hodin
Přítomno: 187 poslanců
(Schůze opět zahájena v 10.02 hodin.)
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, zahajuji pátý jednací den 15. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám. Ty, co jsou v předsálí, prosím, aby vstoupili do jednacího sálu, ty, co v sále jsou a hlučí a věnují se jiným činnostem nežli práci poslance na schůzi sněmovny, aby svou činnost přerušili.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádáte o vydání karty náhradní. Zatím jsou to tři kolegové a kolegyně - pan poslanec Stanislav Gross má náhradní kartu č. 2, pan poslanec Miroslav Kalousek náhradní kartu č. 3 a paní poslankyně Miroslava Vlčková náhradní kartu č. 4. Ptám se, má-li někdo další náhradní kartu vydánu. (Nikdo.) Zatím nemám takové sdělení, takže předpokládám, že případně v průběhu jednání tak učiní ti z vás, kteří náhradní kartu obdržíte.
Kolegyně a kolegové, dříve než přistoupíme k jednání, chci stručně zrekapitulovat stav plánovaného pořadu. Doposud jsme projednali první až čtyřicátý bod kromě bodů 2 a 11 a dále jsme projednali body 42, 43, 46, 102 - 105, 110, 111, 121 a 123.
Dále bych vám chtěl sdělit, že z návrhů zákonů, se kterými jsme vyslovili souhlas na 13. schůzi, vrátil v pátek 2. července Senát Poslanecké sněmovně dva z nich s pozměňovacími návrhy a jeden zamítl. Jedná se o tyto návrhy zákonů: Návrh zákona o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), sněmovní tisk 88/3 a 88/4, byl vrácen Senátem. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 9/1991 Sb., o zaměstnanosti a působnosti orgánů České republiky na úseku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 93/3 a 93/4 byl Senátem zamítnut. A dále návrh zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), sněmovní tisk 150/3 a 150/4, byl Senátem vrácen.
Tyto sněmovní tisky jsme od pátku 2. července rozdali na lavice a první možný den k jejich projednání je tedy úterý 13. července. Proto navrhuji a za malou chvíli o tom nechám hlasovat, zařadit tyto návrhy zákonů jako první tři body ranního jednání v úterý 13. července. Jsou to samozřejmě nové body a nechci připomínat práva, ale nevidím žádnou přihlášku s vetem ani jednoho z klubů, ani skupiny poslanců. Proto v hlasování pořadové číslo 150 rozhodneme o zařazení těchto tří návrhů zákonů, z nichž dva byly vráceny Senátem s pozměňovacími návrhy a jeden zamítnut, jako prvních tří bodů schůze v úterý 13. července.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 150 a ptám se, kdo je pro, nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?
Z přítomných 149 poslankyň a poslanců bylo pro 148, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přijat a rozšířili jsme svůj program o další tři body.
Ještě připomínám, že dnes ve 13.00 hodin v polední pauze zasedne organizační výbor.
Nyní informace o omluvách. Mám omluveny tyto poslance: pan poslanec Václav Exner, pan poslanec Jiří Payne, pan poslanec Petr Šulák, pan poslanec Miroslav Ouzký, pan poslanec Ivan Pilip a paní poslankyně Vlasta Štěpová - všichni z důvodu zahraniční cesty. Dále mám omluveného jednoho člena vlády, pana místopředsedu Pavla Mertlíka - z důvodu dovolené.
Paní kolegyně Yvona Jungová má náhradní kartu č. 6 a pan poslanec Pavel Hojda náhradní kartu č. 8.
Kolegyně a kolegové, konstatuji, že jsme v pátek 2. července přerušili projednávání bodu
41.
Vládní návrh zákona o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku
a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon)
/sněmovní tisk 245/ - prvé čtení
Tento vládní návrh jsme obdrželi jako sněmovní tisk 245. V pátek jsme absolvovali úvodní slovo, předkladatelskou zprávu ministra kultury České republiky pana Pavla Dostála a vyslechli jsme také zpravodajskou zprávu pro prvé čtení pana poslance Jaromíra Talíře.
V tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu a konstatuji, že do obecné rozpravy mám tyto písemné přihlášky: pan ministr Miroslav Grégr, pan místopředseda sněmovny Ivan Langer, pan poslanec Jaromír Talíř, paní poslankyně Vlasta Parkanová, pan poslanec Vladimír Mlynář, paní poslankyně Kateřina Dostálová, pan poslanec Stanislav Křeček, pan poslanec Zdeněk Jičínský, pan poslanec Jiří Karas, paní poslankyně Miroslava Němcová, pan poslanec Petr Pleva a pan poslanec Jan Zahradil. To jsou všechny písemné přihlášky.
Kolegyně a kolegové, ještě předtím, než začneme absolvovat rozpravu, musíme se vypořádat s jedním drobným problémem. Je to opět určitý podnět pro novelu jednacího řádu, protože máme zde mnoho přihlášených s přednostním právem vystoupit. Pouze bych připomněl, že přednostní právo k vystoupení v rozpravě upravuje § 67 pro prezidenta republiky, členy vlády, předsedu a místopředsedy sněmovny a předsedy poslaneckých klubů, ale dále je podobná úprava stanovena § 58 odst. 3 pro řečníky pověřené přednést k věci stanovisko poslaneckého klubu. A máme zde mnoho takovýchto přednostních přihlášek. Je přihlášen člen vlády Miroslav Grégr, místopředseda sněmovny Ivan Langer, paní poslankyně Vlasta Parkanová, specificky pověřená přednést stanovisko poslaneckého klubu, stejně jako pan poslanec Vladimír Mlynář i paní poslankyně Kateřina Dostálová.
Pan ministr Grégr mi teď oznamuje, že může vystoupit něco později, nicméně chtěl jsem nabídnout opačnou proceduru, abychom postupovali striktně podle § 67 a v tom pořadí, v jakém jsou jednotliví ústavní činitelé jmenováni, jim dávat slovo a dát § 67 přednost před § 58.
Je-li s tímto návrhem souhlas, postupovali bychom tak zřejmě, pokud sněmovna nerozhodne jinak, do novely jednacího řádu, protože se nám toto může stát poměrně častěji.
***