(20.30 hodin)
(pokračuje Dostál)
Jde zejména o právo na stažení a zničení rozmnožených děl pořízených neoprávněně. Předkladatel tak reaguje na závazky, které vyplývají z mezinárodních dohod, zejména z dohody, která se jmenuje Trips.
Velmi významným principem nového návrhu zákona je kolektivní správa autorských práv a práv s ním souvisejících, která nabývá na významu právě z hlediska šíření děl moderní technologií. Právo k výsledkům duševní činnosti se přiznává fyzické osobě a osobnostní právní pojetí těchto práv také určuje, že tato práva jsou nezcizitelná a nelze - opakuji nelze - se jich vzdát. V neposlední řadě se navrhuje v souladu s příslušnou směrnicí obnovení ochrany práv autorů, výkonných umělců a některých nositelů práv souvisejících s právem autorským. Tímto návrhem tedy nesledujeme pouze harmonizaci doby trvání práv duševního vlastnictví pro účely připojení se k jednotnému evropskému trhu, ale zejména také to, aby čeští autoři a nositelé autorských práv nebyli diskriminováni oproti těmto nositelům z členských zemí EU.
Vážená sněmovno, to byl stručný výklad filozofie celého zákona. Dovoluji si vyslovit přání, aby tento návrh zákona byl schválen a aby se tím Česká republika zařadila mezi země s vysokou úrovní ochrany těchto autorských práv, ve které budou zahraniční investoři rádi a bez rizika investovat právě do informačních technologií. Prosím vás, abyste pustili návrh zákona do druhého čtení.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji ministru kultury ČR panu Pavlu Dostálovi. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Aleš Rozehnal.
Poslanec Aleš Rozehnal: Vážený pane předsedající, vládo, dámy a pánové, chtěl bych vás seznámit se stanoviskem k návrhu zákona o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změnách některých zákonů, tisk 443. Předložená novela autorského zákona nekoliduje ve svém pojetí se srovnatelnými právními úpravami týkajícími se práv duševního vlastnictví v EU. Tato novela je vynucena současným stavem, kdy po roce 1989 byl autorský zákon šestkrát novelizován a převzetím acquis communautaire duševního vlastnictví a dalších závazků z mezinárodních smluv a úmluv, jimiž jsme vázáni nebo ke kterým v budoucnosti hodláme přistoupit, již jednoznačně vyžaduje nový právní předpis.
Návrh zpřehledňuje veškeré právní předpisy týkající se autorského práva. Proti současné úpravě, kdy osobní a majetková práva tvoří nedílný celek i z hlediska přechodu těchto práv pro případ smrti, navrhovaná změna rozděluje práva na osobnostní a práva majetková. Právo na výsledek duševní činnosti se přiznává pouze fyzické osobě a je zařazeno mezi základní lidská práva. Takto přijatá koncepce osobnosti právního vlastnictví určuje, že tato práva jsou nezcizitelná a nelze se jich vzdát. Tento zákon úzce souvisí s občanským zákoníkem a přebírá základní zásady smluvní volnosti smluvního práva, kde platí zákonná úprava teprve tehdy, není-li smluvně sjednáno něco jiného.
Dále dochází k terminologické jednotě týkající se licenčních smluv ve shodě s obchodním zákoníkem. Při porušení autorských práv rozšiřuje tento zákon hmotně právní nároky autora, které vyplývají z přijatých mezinárodních smluv. Návrh dále přiznává nově některá práva, jako je právo výrobce zvukově obrazového záznamu, právo zveřejnitele k dosud nezveřejněnému dílu, k němuž uplynula doba trvání majetkových práv, a dále právo nakladatele.
V návrhu je upraven také vztah mezi právy autorů, výkonných umělců a uživatelů těchto předmětů ochrany. Prodloužení doby ochrany autorských děl z 50 na 70 let po smrti autora stejně jako ochrana práv všech nositelů i v členských státech EU zabraňuje diskriminaci českých subjektů ve srovnání s nositeli obdobných práv v EU.
Některé sporné body týkající se audiovize i pravidla pro přerozdělování odměn vybraných kolektivním správcem užití díla i části týkající se osobnostních práv i některých dalších definic lze dle mého názoru upravit ve druhém čtení. Pro kompletnost této novely a i kladná vyjádření některých autorských asociací a tvůrčích svazů doporučuji tuto novelu k propuštění do druhého čtení.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu zpravodaji Aleši Rozehnalovi a otevírám obecnou rozpravu. Nemám písemné přihlášky. Hlásí se někdo z místa? Ne, uzavírám obecnou rozpravu.
Nepadl ani návrh na vrácení, ani návrh na zamítnutí. Nevím, jestli pan ministr se bude chtít vyjádřit k průběhu rozpravy, ale zřejmě nikoliv, pan zpravodaj také ne, takže mi nezbývá, než konstatovat, že organizační výbor doporučil přikázat předložený návrh výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Má někdo ještě jiný návrh? Ne. Nemám informaci, že by tento bod kdokoli vetoval. Pardon, takže ještě zpravodaj.
Poslanec Aleš Rozehnal: Domnívám se, že tato norma je tak složitá, že by příslušela k projednání i výboru ústavně právnímu.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Takže padl návrh, máme dva návrhy. Jiný návrh neregistruji.
Pro jistotu gonguji a v hlasování pořadové číslo 94 rozhodneme o návrhu na přikázání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.
Kdo je pro, ať v hlasování číslo 94 se vyjádří tak, že zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?
Z přítomných 114 pro 100, proti 0. Návrh byl přijat.
V hlasování pořadové číslo 95 rozhodneme o návrhu na přikázání výboru ústavně právnímu.
Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?
Prosím kolegu Matulku, aby nerušil. Z přítomných 114 pro 52, proti 32. Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat, nicméně ústavně právní výbor si může tuto normu osvojit a předpokládám, že kolega Matulka to bude navrhovat.
Kolegyně a kolegové, konstatuji, že tento návrh jsme přikázali výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a končím tím projednávání bodu č. 32.
Přistoupíme k dalšímu bodu, kterým je bod číslo
33.
Vládní návrh zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů
a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu
(zákon o střelných zbraních) ve znění zákona č. 13/1998 Sb.
/sněmovní tisk 448/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr průmyslu a obchodu České republiky pan Miroslav Grégr. Prosím, pane ministře, přemístěte se k řečnickému pultu a můžete hovořit.
***