(16.30 hodin)

(pokračuje Zeman M.)

Nyní mi dovolte, abych se podrobněji věnoval odpovědi na vaši interpelaci. Za prvé vytvořil jste ve své interpelaci iluzi, že Ministerstvo zdravotnictví je vlastníkem společnosti SEVAC. Chtěl bych vám, možná k vašemu překvapení, sdělit, že majitelem 78 % balíku akcií není Ministerstvo zdravotnictví, ale Fond národního majetku, a je vám zajisté, pane poslanče Jalůvko, velmi dobře známo, že Fond národního majetku nepodléhá ani přímo, ani nepřímo Ministerstvu zdravotnictví.

Rád bych vám dále sdělil, že Ministerstvo zdravotnictví není ani majitelem krevní plazmy, protože surovina na výrobu krevních derivátů je v majetku zdravotnických zařízení, a že stát není v žádném právním vztahu k uložené plazmě, že Ministerstvo zdravotnictví pouze, a to v březnu 1999, na základě usnesení vlády č. 209 z téhož roku zrušilo nezákonný pokyn bývalého ministra pana Jana Stráského, který nařídil nemocnicím povinně dodávat plazmu firmě SEVAC, a. s., což, jak jistě coby liberál uznáte, je téměř komunistické ovlivňování tržních mechanismů.

Vláda České republiky přijala dva materiály předložené Ministerstvem zdravotnictví, přičemž za prvé schválila záměr o vstupu strategického partnera do společnosti SEVAC s tím, že klade důraz na zachování tradiční výroby očkovacích látek, a uložila ministru financí, aby prostřednictvím Fondu národního majetku uložil této firmě SEVAC realizovat prodej sto procent akcí Sevafarma, a. s., dceřiné společnosti SEVAC, která se zabývá výrobou očkovacích látek, formou veřejné obchodní soutěže podle podmínek, které jsou uvedeny v příloze a jimiž vás nebudu zatěžovat. Vedení firmy SEVAC tento požadavek bohužel dosud nesplnilo, třebaže je datován červencem tohoto roku, a tak hrozí nebezpečí, že se očkovací látky na území České republiky vyrábět přestanou.

Podnik SEVAC byl podnikem poněkud megalomanským a je to jeden z dalších kostlivců ve skříni, podobně jako H-systém. Jeho privatizace musí probíhat rozumným způsobem už proto, že tento podnik, který se, jak jistě víte, pane poslanče, nachází v Korunní na Praze 10 a obsahuje i velmi lukrativní nemovitosti, a tunelování se bohužel nevyhnulo ani podnikům tohoto typu.

Z toho vyplývá, že byla rozhodnuta privatizace těchto akcií, znovu opakuji 78 %, metodou veřejné obchodní soutěže s tím, že stanovami společnosti SEVAC bude upraveno vydání tzv. zlaté akcie na jméno se zvláštními právy v držení Fondu národního majetku, umožňující trvalou kontrolu zpracování a distribuce krevní plazmy státem.

Chtěl bych konstatovat, že společnost SEVAC má na skladě 33 000 litrů lidské krevní plazmy, která tam byla dodána na základě uzavřených nevýhodných, tj. monopolních smluv, iniciovaných podle mých podkladů právě panem ministrem Stráským, a že tato plazma je v majetku zdravotnických zařízení. Tato firma je v platební neschopnosti, z čehož vyplývá, že firma SEVAC nenašla ani řešení, jak uskladněnou plazmu zpracovat, a do České republiky byly vráceny krevní deriváty vyrobené z plazmy ze tří kamionů a čtvrtý je na celnici, přičemž firma SEVAC dosud nezaplatila za zpracování ani jednoho kamionu.

Přeskočím expirační lhůty, protože si myslím, že je to odborná problematika, která by mé kolegy a kolegyně příliš nezajímala, a chtěl bych konstatovat, že firma SEVAC nám neustále předkládá naprosto nerealistické podnikatelské záměry typu "přihoďte ještě několik set milionů, a z firmy naprosto neprosperující se stane téměř baťovský zázrak". Protože to tato firma činí již celou řadu let, její kredibilita postupně klesá.

Nyní pokud jde o váš dotaz, jaké řešení Ministerstvu zdravotnictví - a já dost nechápu, proč jste se se svou interpelací ve věci Fondu národního majetku, pokud byste věděl o jeho vlastnických právech, neobrátil na pana místopředsedu Mertlíka, a pokud jde o odborné poučení, na pana ministra zdravotnictví, nicméně mám zde obě jejich stanoviska a melodickým hlasem vám je předčítám.

Ministerstvo zdravotnictví samo předložilo vládě naprosto konkrétní návrhy řešení. Návrhy řešení vycházejí z nadprodukce plazmy ovlivněné dárcovskou politikou, z poklesu spotřeby krevních derivátů s ohledem na změnu způsobu hrazení krevních derivátů, velkého finančního zadlužení většiny zdravotnických zařízení, a porada ministra zdravotnictví 25. 10. tohoto roku přijala návrh regulačních opatření. Než vám je přednesu, dovolte mi ještě poznámku, že přes varování strategického partnera Grifols ze Španělska vláda bez průzkumu trhu založila tento podnik s předimenzovanou kapacitou a tento podnik byl přes nevýhodnost spuštěn.

Nyní alespoň velmi stručně. Strategická opatření, která jsou zde podrobně popsána, zahrnují zvýšení spotřeby krevních derivátů, zlevnění krevních derivátů z tuzemské plazmy, omezení produkce plazmy, vrácení plazmy uložené ve skladech firmy SEVAC zpět do nemocnic, prodloužení doby expirace plazmy pro průmyslové použití na dva roky podle směrnice Quide to the preparation use and quality control of blood components, páté vydání, Rada Evropy 1999, a celou řadu opatření dalších, která zde mám popsána na pěti stránkách a která vám s potěšením předám, budete-li si tak přát.

To je vše, děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu předsedovi vlády a táži se pana poslance, zda chce položit doplňující otázku.

 

Poslanec Josef Jalůvka: Ano, děkuji, velice stručně. Pokud by pan premiér poslouchal mou úvodní řeč, určitě by si všiml, že jsem konstatoval, že 78,86 % akcií vlastní Fond národního majetku. Kromě toho, pane premiére Zemane, vy jste hovořil o mém rozhledu ve vztahu k uveřejnění stanovisek k dělení slovenského majetku. O vašem rozhledu svědčí to, že žádné takové mé vyjádření nebylo publikováno, poněvadž jsem je nedal žádným novinám. Nechť si každý obrázek udělá.

Ale nicméně k věci. Tato interpelace padla právě na základě toho, že zástupci Ministerstva zdravotnictví, kteří měli své poslání ve firmě SEVAC, a to tři - dr. Pivoňková, dr. Pokorný a Mgr. Šudák - rezignovali na své funkce v představenstvu společnosti, které vykonávali po celou dobu jednoho roku. Toto ministerstvo současně s místopředsedy vlády mělo úkoly stanovené rozhodnutím vlády, proto má interpelace směřovala k vám.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Pane poslanče, čas vám už vypršel.

 

Poslanec Josef Jalůvka: Děkuji, jen prosím závěrem: jaký výhled má vláda z hlediska legislativy a dalšího vývoje? Prosil bych, aby na tuto otázku bylo odpovězeno.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Chce pan předseda vlády?

***




Přihlásit/registrovat se do ISP