(17.50 hodin)

(pokračuje Lachnit)

Při jejich vymezení byly respektovány skupiny podporovaných území i kritéria vymezování podle § 4 návrhu zákona o podpoře regionálního rozvoje.

V tomto zákoně jsou vymezeny základní typy podporovaných regionů a rámcově i ukazatele, kterých je nutno použít pro jejich vymezení. V rámci porovnání situace v jednotlivých okresech za poslední tři roky byla vytvořena časová řada za použití dat roků 1996, 1997 a 1998. Tyto údaje byly ve vztahu k průměru ČR normalizovány a vzestupným či sestupným způsobem standardizovány. Závěrem byl proveden součet jednotlivých bodových hodnot, který se stal podkladem ve výsledném hodnocení a seřazení okresů dle míry postižení.

Pro vymezení strukturálně postižených regionů jsou zvoleny tyto ukazatele: podíl zaměstnanosti v průmyslu v daném roce na celkové zaměstnanosti, vývoj zaměstnanosti v průmyslu v daném roce vzhledem k základnímu roku 1990, souhrnné hodnocení nezaměstnanosti k 31. 12. daného roku, počet soukromých podnikatelů na jeden tisíc obyvatel v daném roce, přičemž ukazatel č. 1 má váhu 0,3, č. 2 váhu 0,2, č. 3 váhu 0,4 a ukazatel č. 4 má váhu 0,1.

Na základě výše uvedeného postupu bylo vymezeno těchto 10 regionů, nebo chcete-li okresů: Most, Karviná, Teplice, Chomutov, Děčín, Kladno, Ostrava-město, Přerov, Louny a Frýdek-Místek.

b) Pro vymezení hospodářsky slabých regionů jsou zvoleny ukazatele: souhrnné hodnocení nezaměstnanosti k 31. 12. daného roku, daňové příjmy na jednoho obyvatele v daném roce, průměrná mzda v okrese v daném roce, podíl zaměstnanosti v zemědělství, lesnictví a rybolovu - rybolov je samozřejmě kategorie, není tam až tak důležitý - na celkové zaměstnanosti v daném roce, vývoj zaměstnanosti v zemědělství, lesnictví a rybolovu v daném roce oproti základnímu roku 1990 a hustota osídlení, tj. počet obyvatel na kilometr čtvereční v daném roce.

Nebudu číst váhy jednotlivých ukazatelů.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Pane ministře, my bychom prosili lidsky pochopitelnou odpověď na otázku. Takovéto dlouhé texty si můžeme přečíst sami někde jinde. Nám by stačila srozumitelná odpověď.

 

Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Lachnit: Pane předsedající, rozlišil jsem v dotazu pana poslance Kořistky dvě části, jak je to dnes a zda se reflektují změny, které nastávají. Snažím se pokud možno zevrubně obě otázky zodpovědět. Teď jsem u té druhé. Pokusím se tedy odpověď zkrátit. Proto nebudu číst už ony váhy, ale na základě výše uvedeného postupu bylo vymezeno těchto 10 regionů: Louny, Tachov, Znojmo, Český Krumlov, Bruntál, Jeseník, Třebíč, Prachatice, Břeclav a Svitavy.

Dále se chci zmínit o regionální podpoře malého a středního podnikání, ale na to se pan poslanec neptal. Ale ptal se, pokud si vzpomínám, na program Region. Tento poskytuje malým podnikatelům s méně než 50 zaměstnanci příspěvek na úhradu úroků ve výši 12 % pro strukturálně postižené regiony a 7 % pro hospodářsky slabé regiony. Podmínkou je navýšení počtu zaměstnanců o 2 osoby. Současný stav: uzavřené smlouvy k 31. 5. v programu Region 39,9 mil. Kč, preference 41,5, provoz 3,7.

Tolik k interpelaci pana poslance Kořistky. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Pan poslanec Kořistka, jak vidím, není zcela uspokojen odpovědí. Nebo je uspokojen?

 

Poslanec Zdeněk Kořistka: Neřekl bych, že nejsem uspokojen, a myslím, že odpověď na otázku, na kterou jsem se ptal, zde zazněla. Pouze se potvrdilo to, na co jsem se ptal, to znamená, že se doopravdy v uplynulých dvou letech vycházelo z údajů, které byly 4, 5, někde i 6 let staré. Myslím si, že podnikatelé v postižených regionech, kteří měli právo vlastně si požádat o podporu na úroky, na ni prostě nemohli dosáhnout, protože nebyli v tomto seznamu na základě těchto zastaralých údajů zařazeni. Myslím, že to bylo velice špatné.

Ale vítám v podstatě odpověď pana ministra, která zazněla a která hovořila o tom, že seznamy se aktualizují již podle nových čísel. Tuto odpověď vítám a jsem rád, že se mi této odpovědi dostalo. Děkuji.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Jako další má interpelaci pan poslanec Brousek na ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Václav Brousek: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, dámy a pánové. Vážený pane ministře, obracím se na vás již podruhé s interpelací ohledně zařazení Střední podnikatelské školy ve Studénce do sítě škol.

V roce 1995 sedm fyzických osob založilo sdružení fyzických osob a zřídilo školu, která byla zařazena do sítě škol k 1. 9. 1995. Sdružení bylo založeno podle občanského zákoníku a zvolilo si jednu ze zřizovatelek Dr. Vrablovou, aby vystupovala jménem sdružení navenek. Škola fungovala bez problémů. Dne 11. 12. 1996 přišlo z ministerstva školství doporučení přetransformovat sdružení na právnickou osobu. Dr. Vrablová tento dopis ostatním zřizovatelům zatajila, podala výpověď ze sdružení a zřídila nadaci, která byla zaregistrována dne 31. 3. 1997. Už ale 27. 2. 1997 odešel na ministerstvo školství dopis ohledně Dr. Vrablové a vůbec způsobu zřízení této školy a podobný ještě 29. 5. 1997. Z obou vyplývalo, že Dr. Vrablová nemá mandát dále jednat za sdružení. Dne 9. 5. 1997 podala Dr. Vrablová žádost o změnu zřizovatelství školy na nadaci. Ministerstvo školství ji 15. 9. do sítě zařadilo a nyní dle úředníků ministerstva školství čeká na soudní vyřízení sporu, protože ostatní zřizovatelé podali na Dr. Vrablovou trestní oznámení.

V § 13a zákona č. 564/1990 Sb., v platném znění o státní správě a samosprávě ve školství se praví: účastníky řízení o zařazení do sítě "škola, předškolní zařízení nebo školské zařízení a jejich zřizovatel". Ještě dále se v tomto paragrafu hovoří o zřizovateli.

V tomto případě bylo zřizovatelů sedm a všichni měli být účastníky řízení o změně zřizovatele, protože sdružení nebylo právnickou osobou. Ministerstvo školství postupovalo zcela jistě nesprávně, nechci si myslet, že dokonce protizákonně.

Trestní řízení, které probíhá na základě podaného trestního oznámení, může trvat dosti dlouho, a proto chování úředníků ministerstva školství je pro mě naprosto nepochopitelné. Chyba se stala na ministerstvu školství.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Pane poslanče, už máte dávno vyčerpány dvě minuty, nezlobte se.

 

Poslanec Václav Brousek: Jestli mohu, velmi krátce dokončím.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Jednu větu.

 

Poslanec Václav Brousek: Chyba se stala na ministerstvu školství, ne za vaší vlády, pane ministře, a toto ministerstvo by ji tedy mělo napravit, a ne alibisticky čekat na rozsudek soudu.

Teď otázka: Kdy už konečně, pane ministře, se zřizovatelé školy, myslím ty skutečné ze sdružení, dočkají spravedlnosti a solidního jednání od ministerstva školství?

 

Předseda PSP Václav Klaus: Ano, prosím pana ministra.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Eduard Zeman: Pane předsedající, dámy a pánové, pane poslanče. Na toto téma jsem zde již jednou odpovídal. Odpověď v tuto chvíli bude velmi stručná: Až soud řekne, kdo je zřizovatel školy.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Má pan poslanec doplňující otázku? Odpovědi jsme rozuměli, čili další otázka.

 

Poslanec Václav Brousek: Pane ministře, tato odpověď mě nemůže uspokojit. Ptám se na jednání vašich úředníků, kteří tedy nějakým způsobem pochybili, protože nevzali všechny zřizovatele do změny zařazení do sítě škol, a tito úředníci nebo toto ministerstvo by mělo tuto chybu napravit. Proč se čeká na rozhodnutí soudu, které je tedy o něčem trošku jiném? Trestní oznámení je přeci o tom, aby se vrátil majetek zpátky těm, kteří jsou zřizovatelé školy. Čili je to něco zcela jiného. Proč ministerští úředníci takto jednají?

 

Předseda PSP Václav Klaus: Může pan ministr k tomu něco doplnit?

***




Přihlásit/registrovat se do ISP