(18.00 hodin)
(pokračuje Dostál)
Stejné ustanovení obsahuje také zákon 356/1999 Sb., kterým byl novelizován zákon živnostenský. Podstatnou část těchto povolení však tvoří povolení vydaná restaurátorům, kteří patří mezi přední odborníky v této oblasti, dlouhodobě a vysoce kvalifikovaně kulturní památky dříve restaurovali, ale nemohli by splnit nově stanovené kvalifikační předpoklady, protože v minulosti prostě neexistovalo pro některé restaurátorské specializace požadované vzdělání anebo jim nebylo umožněno jeho dosažení z politických důvodů. Cílem předloženého návrhu je tedy především umožnit těmto osobám, aby v restaurátorské činnosti mohly pokračovat na základě již vydaných povolení.
Ve své podstatě vyhovuje tato novela požadavku kulturního a školského výboru, který od samého začátku na tento nedostatek poukazoval. Poukazoval na to, že část uměleckých restaurátorů by byla zákonem diskriminována. Tato novela tuto diskriminaci odstraňuje.
S ohledem na rozsah a povahu předloženého materiálu navrhuje vláda zkrátit lhůtu pro projednávání vládního návrhu zákona přikázaným výborem, případně výbory, pro první čtení, a to o oněch 30 dní.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu ministru Dostálovi a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro první čtení pan poslanec Josef Ježek.
Poslanec Josef Ježek: Paní předsedající, děkuji za slovo. Dámy a pánové, pan ministr kultury ve svém expozé velmi jasně vyjádřil problém, který řeší tato novela zákona č. 361/1999 Sb., kterým se mění zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Jedná se skutečně o technickou záležitost, kdy podle přechodných ustanovení zákona č. 361 by ve lhůtě jednoho roku od nabytí účinnosti zákona pozbyla platnosti všechna povolení k restaurování vydaná před 1. červnem roku 1992. Abychom zamezili této záležitosti, byla připravena tato novela zákona a já vás prosím, abyste ji v rámci našeho prvního čtení bez problémů propustili do druhého čtení.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu poslanci Josefu Ježkovi a otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádné písemné přihlášky. Neregistruji ani žádnou přihlášku z pléna, nikdo se do rozpravy nehlásí. Končím obecnou rozpravu.
Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
O tomto návrhu rozhodneme hlasováním pořadové číslo 107, které zahajuji a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 107 byl tento návrh přijat, když ze 131 přítomných hlasovalo 96 pro, nikdo proti.
Na žádost předsedy vlády navrhuji zkrátit lhůtu pro projednání tohoto zákona ve výborech o 30 dnů.
O tomto návrhu rozhodneme hlasováním pořadové číslo 108, které zahajuji a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 108 byl tento návrh přijat, když ze 132 přítomných hlasovalo 88 pro, 4 proti.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a lhůta pro jeho projednání byla zkrácena o 30 dnů.
Dalším bodem je
48.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu:
1. Dohoda o zřízení a provozování letových provozních služeb a zařízení organizací
EUROCONTROL ve společném středoevropském oblastním středisku
řízení letového provozu v horním vzdušném prostoru
(Central European Air Traffic Services - CEATS)
a 2. Zvláštní dohoda týkající se realizace Článku 6 Dohody o zřízení
a provozování letových provozních služeb a zařízení organizací EUROCONTROL
ve společném středoevropském oblastním středisku řízení v horním vzdušném prostoru (CEATS), podepsané v Bruselu dne 24. září 1997
/sněmovní tisk 623/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal ministr dopravy a spojů Jaromír Schling.
Ministr dopravy a spojů ČR Jaromír Schling: Paní předsedající, dámy a pánové, projekt CEATS je jedním z nejvýznamnějších projektů programu harmonizovaného a integrovaného evropského systému v řízení letového provozu, který vznikl pod záštitou Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Jde o společný projekt osmi středoevropských států - Rakouska, Itálie, České republiky, Slovenské republiky, Maďarska, Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny - jehož cílem je vybudovat společné středisko, které umožní řídit letový provoz v horním vzdušném prostoru, tj. od letové hladiny 8700 m ve středoevropském regionu z jednoho místa, tj. s maximální efektivností při minimálních nákladech. Principy fungování tohoto střediska jsou formulovány ve výše uvedených dohodách.
Investiční a provozní náklady střediska CEATS ponese EUROCONTROL prostřednictvím zvláštní kapitoly svého rozpočtu. Investice spojené s CEATS budou financovány půjčkami od Evropské banky pro investice a rozvoj a Evropské investiční banky. Provozní výdaje a splátky investičních půjček střediska CEATS budou hrazeny z příspěvků smluvních stran do výše uvedené kapitoly rozpočtu.
Příspěvek do zvláštní kapitoly CEATS rozpočtu EUROCONTROL nebude znamenat zátěž pro státní rozpočet. Příspěvek bude jako doposud hradit Řízení letového provozu České republiky, státní podnik, jako součást příspěvku do rozpočtu EUROCONTROL.
Stálá komise EUROCONTROL rozhodla o rozmístění složek střediska na území Rakouska, Maďarska, Itálie a České republiky. Projekt CEATS poskytne platformu pro vytvoření pokročilé integrované soustavy řízení letového provozu, dále výrazným způsobem přispěje k úsporám přímých provozních nákladů leteckých provozovatelů nebo nákladů samotného řízení letového provozu.
Značný je rovněž celkový přínos z hlediska účinnějšího využití a větší kapacity vzdušného prostoru nad středoevropským regionem a flexibilnějšího uspořádání letových cest, což přispěje ke snížení ztrát spojených se zpožděním letů nad evropským regionem.
S přihlédnutím k výše uvedenému rozhodnutí EUROCONTROL o umístění jednotlivých subjektů střediska a dále vzhledem ke skutečnosti, že v Praze byla již minulý rok zahájena činnost jednotky pro strategické plánování a rozvoj střediska CEATS, je naléhavé dokončit samotný ratifikační proces. Proto vás na základě kladného doporučení zahraničního výboru sněmovny žádám o vyslovení souhlasu s výše uvedenými dohodami. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu ministru Schlingovi. Vládní návrh projednal zahraniční výbor. Jeho usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 623/1. Prosím zpravodaje pana poslance Jaromíra Kohlíčka, aby návrh výboru odůvodnil. Pan poslanec Kohlíček je omluven. Co s tím budeme dělat? Tím pádem asi nezbude nic jiného, než projednávaný bod přerušit a pokračovat dalším bodem.
Z důvodu omluvené neúčasti zpravodaje mi nezbývá nic jiného, než navrhnout přerušení projednávání. Navrhuji přerušení tohoto bodu.
***