Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
8. prosince 2000 v 9.01 hodin
Přítomno: 176 poslanců
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády. Zahajuji osmý jednací den 29. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám. Zahajuji osmý jednací den 29. schůze Poslanecké sněmovny. Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a popřípadě mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: Karel Černý z důvodu nemoci, pan poslanec Vladimír Mlynář z důvodu operace zraněného kolena, pan poslanec Vladimír Paulík z důvodu kontroly a rehabilitace po operaci po předešlé autonehodě. Z členů vlády pan ministr Miroslav Grégr z důvodu účasti na druhém sjezdu odborového svazu energetiků, pan ministr Jan Fencl z důvodu zahraniční pracovní cesty a pan ministr Jan Kavan z důvodu zahraniční pracovní cesty.
Další jednání začneme body, které již byly pevně zařazeny, tj. body 39, 61, 51 a 79. Dále se budeme zabývat zbývajícími body ve schváleném pořadí. Prvním bodem dnešního jednání tedy je bod 39, kterým je
39.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice státu,
sjednaná 25. února 1991 v Espoo, Finsko
/sněmovní tisk 516/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal ministr životního prostředí pan Miloš Kužvart.
Ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci. S Úmluvou o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice státu jste již byli seznámeni v únoru tohoto roku, kdy byla tato úmluva předložena Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k projednání v prvním čtení.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Prosím o klid.
Ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart: Úmluva byla poté přikázána k projednání s prodlouženou lhůtou třem výborům: výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, výboru pro evropskou integraci a výboru zahraničnímu. Po projednání doporučil výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí návrh na ratifikaci usnesením č. 147 ze dne 22. března tohoto roku schválit, ovšem výbor zahraniční doporučil usnesením č. 142 ze dne 26. dubna tohoto roku Poslanecké sněmovně projednávání návrhu odročit. Výbor pro evropskou integraci svým usnesením č. 94 ze dne 26. dubna doporučil projednávání návrhu odročit do doby nabytí platnosti zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
28. listopadu byl návrh na vyslovení souhlasu ve výboru zahraničním projednáván opětovně a výsledkem bylo usnesení č. 175, ve kterém výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit s touto úmluvou souhlas. Stejné doporučení přijal i výbor pro evropskou integraci ve svém usnesení č. 128 po také opětovném projednání návrhu dne 29. listopadu tohoto roku. Zmiňovaný zákon o posuzování vlivů na životní prostředí je plánován jako jeho třetí čtení již na dnešní den.
Vzhledem k důležitosti urychleného dokončení ratifikačního procesu v souvislosti s přípravou České republiky na vstup do Evropské unie a vzhledem k jednoznačným výsledkům projednávání návrhu ve výborech předkládám návrh na ratifikaci úmluvy Poslanecké sněmovně k druhému čtení. Úmluva a její provádění v praxi znamená zapojení veřejnosti, zájmových sdružení i subjektů působících v oblasti průmyslu, energetiky a dopravy do procesu preventivního omezení negativních vlivů činností přesahujících hranice států. Její značný přínos spočívá v prosazování principu trvale udržitelného rozvoje a ve zvyšování vzájemné důvěry mezi státy na základě dialogu a spolupráce.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Prosím ještě jednou o klid.
Ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart: Děkuji. Vážená sněmovno, tento bod velmi úzce váže na bod nadcházející - bod týkající se projednávání zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Proto mám za to, že tato úmluva svým charakterem a podstatou přesahuje průměr dalších jiných úmluv, které často nevyvolávají tak veliký zájem o svoji podstatu.
Já tuto úmluvu chápu jako nástroj zemí s vyspělejšími technologiemi, jako nástroj, který může velmi významně přispět nejen k ochraně životního prostředí, ale i trvale udržitelnému rozvoji naší ekonomiky. Tato úmluva je zapracována do legislativy Evropských společenství a Evropská unie ji ratifikovala již v červnu roku 1997. Úmluva klade značný důraz na dvoustrannou a mnohostrannou spolupráci při realizaci jejích cílů. Ve středoevropském regionu jsou Česká republika se Spolkovou republikou Německo jediné země, které úmluvu dosud neratifikovaly. Z členských států Evropské unie prozatím nedokončilo ratifikaci krom Německa rovněž Irsko a Francie. V Irsku je návrh na ratifikaci projednáván vládou a ve Francii nebyly dosud ratifikační listiny podepsány prezidentem.
Gestorem odpovědným za plnění úmluvy bude v České republice Ministerstvo životního prostředí. Bezprostřední plnění závazků úmluvy nevyvolá další nároky než ty, které jsou vynakládány na implementaci nově projednávaného zákona. Vzhledem k tomu, že úmluva patří do kategorie mezinárodních smluv, k jejichž provedení je třeba zákon, vyžaduje ve smyslu č. 49 odst. 2 Ústavy České republiky souhlas Parlamentu České republiky.
Na závěr bych chtěl konstatovat, že tato ratifikace je vyžadována jako jeden ze zásadních předpokladů harmonizace práva životního prostředí České republiky a Evropských společenství. Mimo jiné také její ratifikace umožní čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie.
Vážená sněmovno, děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji panu ministru Kužvartovi.
Ještě jednou naléhavě prosím o klid ve sněmovně.
Vládní návrh projednal zahraniční výbor, výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí a výbor pro evropskou integraci. Usnesení výboru byla rozdána jako sněmovní tisky 516/1 - 516/5. Prosím, aby se slova postupně ujali zpravodajové těchto výborů: poslanci Vojtěch Vymětal, poté Jiří Drda a nakonec Břetislav Petr. Prosím tedy pana poslance Vojtěcha Vymětala, aby se ujal slova.
Poslanec Vojtěch Vymětal: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážená vládo, dámy a pánové. Pan ministr mi mnohé ulehčil, protože v podstatě řekl informace skoro všechny, takže mi dovolte, snad abych zopakoval, že zahraniční výbor se projednávanou smlouvou zabýval dvakrát. Za prvé na své 33. schůzi 26. dubna roku 2000. Protože v té době byly pochybnosti o stavu projednávání vládního návrhu o posuzování vlivu na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů, sněmovní tisk 495, a víme, že dnes je to projednávání tohoto zákona v tom stavu, že druhé čtení proběhlo minulý týden, ke třetímu čtení dojde těsně po projednání této smlouvy, proto se zahraniční výbor touto smlouvou zabýval znovu.
***