(17.30 hodin)
(pokračuje Březina)
Uznáte, věřím, že zní-li její název "ve věci dodržování zákona číslo 148/1998 Sb. na Úřadu vlády", nemůžete ode mne očekávat příliš konkrétní odpověď. Dovolte mi, abych tudíž využil příslušného času, abych referoval, jakým způsobem je dodržován zákon číslo 148/1998 Sb. na Úřadu vládu, což je název vaší interpelace.
Ochrana utajovaných skutečností na Úřadu vlády je zajišťována v souladu s citovaným zákonem. Úřad vlády plní všechny povinnosti, které mu zákon v tomto směru ukládá, zejména pak povinnosti podle § 12 příslušného zákona, což jsou povinnosti statutárního orgánu.
Jak jsou uplatňovány jednotlivé prostředky ochrany utajovaných skutečností v Úřadu vlády.
1. Oblast personální bezpečnosti. Je zpracován a podle potřeby aktualizován přehled pracovních míst, funkcí, u kterých je nezbytné seznamovat se s utajovanými skutečnostmi. Přehled obsahuje 161 pracovních míst, u kterých je podmínkou pro zařazení, popřípadě jmenování na toto místo či funkci mít bezpečnostní prověrku. Dosud je určeno k seznamování se s utajovanými skutečnostmi stupně PT 14 osob, tajné 12 osob, důvěrné 27 osob, vyhrazené 64 osob. Bezpečnostní prověrka v současné době probíhá u 31 osoby. Odborná příprava určených pracovníků ve smyslu zákona 148/1998 Sb. byla provedena v letošním roce v březnu.
2. Administrativní bezpečnost. Úřad vlády vydal ve formě vnitřní normy směrnici, která řeší veškerou manipulaci s utajovanými skutečnostmi v podmínkách Úřadu vlády a která plně respektuje vyhlášku Národního bezpečnostního úřadu o podrobnostech stanovení a označení stupně utajení a o postupech při tvorbě evidence, přenášení, přepravě, zapůjčování, ukládání, jiné manipulaci a skartaci utajovaných skutečností. V záležitostech administrativní bezpečnosti jsou pravidelně školeny osoby, které u jednotlivých útvarů zajišťují vedení administrativních pomůcek. V měsíci listopadu a prosinci 2000 byla provedena příslušná kontrola všech útvarů Úřadu vlády, které přicházejí do styku s utajovanými skutečnostmi.
3. A tady se už možná dostáváme částečně k odpovědi na vaši otázku - objektová a technická bezpečnost. Úřad vlády má zpracovaný bezpečnostní projekt ochrany objektů. Podle tohoto projektu jsou od počátku roku 2000 instalovány v hlavní budově technické prostředky tak, jak stanoví vyhláška Národního bezpečnostního úřadu o objektové bezpečnosti, a předpokládané ukončení instalace těchto technických prostředků je červen 2001. Přestože technické prostředky nejsou dosud realizovány v celém rozsahu, manipulace, zejména pak ukládání utajovaných skutečností v Úřadu vlády, je plně zabezpečováno a splňuje všechny požadavky na ně kladené.
4. Oblast bezpečnosti informačních systémů. Všechny informační systémy určené k nakládání s utajovanými skutečnostmi v Úřadu vlády mají platné certifikáty vydané Národním bezpečnostním úřadem.
Nyní se dostávám k záležitostem výběrových řízení v této oblasti a tím samozřejmě částečně odpovím na vaše příslušné otázky. K tomu bych chtěl konstatovat následující. Nutnost instalace technických ochranných prostředků vyplynula pro Úřad vlády ze zákona 148/1998 Sb., potažmo ze schváleného bezpečnostního projektu Úřadu vlády České republiky. Za druhé - a to si myslím, že je velmi důležité - všechna výběrová řízení byla realizována v souladu se zákonem 199/1994 o zadávání veřejných zakázek v platném znění. Za třetí - další důležitá skutečnost - ani v jednom případě nebylo podáno proti rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky odvolání. Toto považuji za zásadní moment. Každý z uchazečů se mohl obrátit s odvoláním i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To, že tak žádný z nich neučinil, svědčí o tom, že nebylo shledáno pochybení na straně zadavatele, tedy Úřadu vlády. Za čtvrté - jakékoliv zpochybnění výběrového řízení jiným způsobem než dle platného zákona číslo 199/1994 Sb. považuji za důkaz toho, že některá z firem, která se nedokázala prosadit standardním a zákonným způsobem, je nucena využívat tlaku určitých lobbistických skupin, někdy i v Poslanecké sněmovně.
Ve všech případech bylo požadováno dodání systémů certifikovaných až na stupeň přísně tajné. Projektová dokumentace k systémům je rovněž zpracována v příslušném stupni utajení. Pracovníci firem, kteří s touto dokumentací přijdou do styku, musí být samozřejmě na příslušný stupeň utajení prověřeni. Obě tyto podmínky musely vítězné firmy splnit a také je splnily. Nejedná se jen o toto výběrové řízení, těch veřejných zakázek bylo více.
Závěrem odpovědi mi dovolte konstatovat, myslím si, velmi zajímavou skutečnost. V druhé polovině roku 2000 proběhla na Úřadu vlády inspekční návštěva pracovníků výboru pro bezpečnost NATO. Dovolte mi citovat ze závěrů zprávy, která nevzešla z orgánů v České republice. Cituji: "Úřad vlády plní požadavky NATO na ochranu utajovaných skutečností až do stupně Cosmic top secret ve všech oblastech fyzické bezpečnosti i zabezpečení informací lépe, než je předepsáno. Existuje zde velice přesvědčivá bezpečnostní organizace a na inspekční tým udělal způsob, jakým se zachází s utajovanými informacemi, velký dojem." Konec citace.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu ministrovi. Řekl to přesvědčivým hlasem. Prosím, táži se pana poslance, jestli chce ještě něco dodat k této otázce.
Poslanec Jiří Havlíček: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane ministře Březino, problematika dodržování zákona 148/1998 o ochraně utajovaných skutečností není mrháním drahocenným časem, jak jste se snažil zlehčit moje dotazy. Školení na téma zabezpečení od vás, pane ministře Březino, jsem nežádal. Jenom jsem chtěl odpovědět na dvě otázky, ale o způsobu výběrového řízení, o kterém byla řeč, o kterém jsme spolu hovořili již v listopadu loňského roku - já vám zpátky zopakuji ty dvě otázky. Prošla firma, která vyhrála výběrové řízení na zabezpečení budovy Úřadu vlády, bezpečnostní prověrkou a má vydané potvrzení od Národního bezpečnostního úřadu? A otázka druhá: prošli všichni zaměstnanci této firmy bezpečnostní prověrkou u Národního bezpečnostního úřadu a mají vydané osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi? Děkuji za odpověď.
Předseda PSP Václav Klaus: Prosím pana ministra, aby se pokusil tyto dvě konkrétní otázky jednoduše zodpovědět.
Ministr bez portfeje ČR Karel Březina: Velmi jednoduše odpovím. Myslím, že na obě dvě otázky najednou. V zadávací dokumentaci k tomuto výběrovému řízení bylo požadováno, aby pracovníci, kteří přijdou do styku s utajovanými skutečnostmi, byli prověřeni. Ve své prvé části jsem na tuto otázku odpověděl, že pracovníci firem, kteří přicházejí do styku s dokumentací Úřadu vlády v příslušném stupni utajení, budou mít nebo mají příslušné prověření podle zákona 148/1998 Sb.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji panu ministrovi. Ukončili jsme tuto interpelaci. Další je paní poslankyně Hanačíková. Předem oznamuji, že následuje poslankyně Dundáčková, Beneš, Vlach - kterého zde nevidím, Bílý, Recman, Vlčková. Nyní paní poslankyně Hanačíková na pana ministra Kužvarta.
Poslankyně Ivana Hanačíková: Pane předsedo, vážení páni ministři, vážené kolegyně, kolegové, vážený pane ministře Kužvarte. Na společném jednání poslanců, senátorů, představitelů státní správy a samosprávy Zlínského, Olomouckého a Brněnského kraje se dne 2. dubna letošního roku jednalo o přípravných pracích stavby dálnice D1 a rychlostní komunikace 55. Na tomto našem společném jednání jsme byli investorem, a to Ministerstvem dopravy a spojů, informováni, že není možné zahájit stavbu v termínu, pokud Ministerstvo životního prostředí nevydá stanovisko k dokumentaci EIA na první úsek dálnice D1 Vyškov - Mořice.
Vážený pane ministře, já vás žádám o stanovisko k tomuto problému.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji paní poslankyni. Pan ministr Kužvart.
***