(17.30 hodin)
(pokračuje Talmanová)

1. V § 14 odst. 3 se slova "okresního a okresního" nahrazují slovy "krajského a krajského".

2. V § 27 se slova "okresnímu" nahrazují slovy "krajskému".

3. V § 34 odst. 1 se slova "okresních úřadů" nahrazují slovy "krajských úřadů".

4. § 37 odst. 2 zní: Pokuty uložené a vybrané podle tohoto zákona Ministerstvem zdravotnictví jsou příjmem státního rozpočtu a pokuty uložené a vybrané podle tohoto zákona krajským úřadem jsou příjmem kraje.

5. V § 39 v odst. 1 větě první, druhé a čtvrté se slova "okresní" nahrazují slovy "krajský".

6. V § 43 odst. 2 se slovo "okresní" nahrazuje slovem "krajské".

7. Za § 44 se vkládá nový § 44a, který zní: Působnosti stanovené krajskému úřadu podle tohoto zákona jsou výkonem přenesené působnosti kraje.

Předložený pozměňovací návrh zajistí opravdu účinnou kontrolu v oblasti legálního zacházení s návykovými látkami a prevenci úniku těchto látek do nezákonných kanálů oproti stavu stávajícímu i v tisku 1160 navrženému.

Děkuji.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Pan poslanec Matulka, připraví se poslanci Plachý, Ouzký, Hanuš, Ondruš, Krása.

 

Poslanec Dalibor Matulka: Dámy a pánové, mám pouze jeden stručný, přesto se však domnívám, že velmi zásadní pozměňovací návrh k tisku 1160.

Pozměňovací návrh se týká části 118, to je té, kterou vám vřele doporučují k prostudování. V části 118 se předpokládá, že pracovníci dosavadních okresních úřadů budou ze zákona nadelegováni na pověřené obce. Ze zákona přejde jejich pracovní poměr na obce. Když jsme projednávali tuto záležitost v ústavně právním výboru, rozporoval jsem tuto záležitost, navrhovatele jsem přesvědčoval, že nemají-li obce za nesvéprávné subjekty, nechť jim dají svobodu vybrat si, kdo pro ně má pracovat a pro státní správu, která jim bude svěřena. Bylo řečeno zástupci navrhovatelů, že to přeci není problém. Teď je potřeba zajistit, aby přešly agendy i s lidmi, a když lidi obce nebudou chtít, ať si je vyhodí. Podobným způsobem se argumentovalo. Považuji to za postoj naprosto nepřípadný a domnívám se, že tento systém je nepřípustný.

Proto dávám pozměňovací návrh. V části 118. v čl. CXVIII vypustit body 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 8. Ostatní body přečíslovat. Body, které navrhuji k vypuštění, se týkají této záležitosti.

Děkuji.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Prosím pana poslance Plachého.

 

Poslanec Jaroslav Plachý: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, mám jeden jediný legislativně technický pozměňovací návrh k tisku 1160.

Za část 117 se vkládá nová část 118., která zní:

Část 118: Změna zákona č. 12/1997 Sb., o bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.

Čl. 118: Zákon č. 12/1997 Sb., o plynulosti a bezpečnosti provozu, ve znění zákona 168/1999 Sb., zákona č. 247/2000 Sb. a zákona č. 361/2000 Sb., se mění takto:

1. § 3 se zrušuje.

2. § 5 se včetně poznámky pod čarou č. 4 zrušuje. Dosavadní část 118. až část 121. se označují jako část 119. až část 122. a dosavadní čl. 118 až čl. 121 se označují jako čl. 119 až čl. 122.

Pozměňovací návrhy 1 a 2 navrhuji hlasovat společně.

Krátké odůvodnění. Platné znění zákona č. 12/1997 Sb., o bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, dosud obsahuje působnost okresních dopravních inspektorátů Policie České republiky, § 5, a Ředitelství služby dopravní policie, § 3, ve věcech technické způsobilosti silničních vozidel, technických průkazů, státních poznávacích značek a evidence řidičů. Tyto působnosti byly již překonány novým právním modelem výkonu státní správy, který převedl zmiňované agendy především na okresní úřady, zčásti pak na Ministerstvo dopravy a spojů, zákon č. 361/2000 Sb., a zejména pak zákon č. 56/2001 Sb. Uvedená ustanovení § 3 a 5 je tedy v zákonu č. 12/1997 Sb. zapotřebí bez náhrady zrušit.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Slovo uděluji panu kolegu Ouzkému, připraví se kolegové Hanuš a Ondruš.

 

Poslanec Miroslav Ouzký: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, kolegyně a kolegové, jelikož tisk 1160 mění zřejmě celý právní řád České republiky vyjma ústavy, dovolím si i já přijít se svou troškou do mlýna.

Navrhuji za část 36. vložit novou část 37., která zní:

Část 37. Změna zákona č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů (lázeňský zákon).

Čl. 27(?). V § 43 odst. 4 zákona č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů (lázeňský zákon) se tečka nahrazuje čárkou, za kterou se doplňují slova "s výjimkou těch, které se nacházejí na pozemcích vojenského újezdu Hradiště".

Dosavadní část 37. až 121. s čl. 37 až 121 se označují jako část 38. až 122. s čl. 38 až 127.

Odůvodnění: Navržená úprava textů umožňuje, aby se zákon vztahoval i na pozemky určené pro obranu státu podle zákona 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky. Zajistí se tak zejména ochrana a využívání zdrojů přírodních minerálních vod, které byly na základě geologického průzkumu zjištěny právě na pozemcích ve vojenském újezdu Hradiště. Jejich ochranu a využívání nemůže Ministerstvo obrany ve své působnosti zajistit. Jedná se o výjimečný a ojedinělý případ, neboť z geologického průzkumu vyplynulo, že na ostatních pozemcích ve vojenských újezdech se přírodní léčivé zdroje a zdroje přírodních minerálních vod nenacházejí, a proto se volí forma výjimky z obecné exempce uvedené v ústavním (?) § 43 odst. 4 lázeňského zákona.

Víte, kolegyně a kolegové, že jsme přednedávnem schválili novelu lázeňského zákona a při schvalování předkladatel pozapomněl právě na tyto zdroje, které se nacházejí ve vojenských újezdech. I já osobně bych preferoval úpravu, která bude systémová, nebude volena formou výjimky. Ale po dohodě jak s předkladatelem původního tisku, tak se zástupci Ministerstva obrany jsme shledali tuto variantu jako jedinou možnou.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Slovo má pan kolega Hanuš, připraví se kolega Ondruš a Krása.

 

Poslanec Václav Hanuš: Děkuji vám, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře, dovoluji si přednést dva pozměňovací návrhy k části 85, změna zákona č. 285/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP