S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 274/2001 Sb.,
o vodovodech a kanalizacích
(sněmovní tisk č. 1133)


Vláda na své schůzi dne 26. listopadu 2001 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích (sněmovní tisk č. 1133), a vyjádřila s tímto návrhem n e s o u h l a s .

Navržená novela zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), neupravuje danou problematiku komplexně, neboť
· neřeší případy, kdy pro nesouhlas vlastníka se zřízením vodovodu nebo kanalizace pro veřejnou potřebu na jeho nemovitosti k uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene nedojde,
· nestanoví, zda se v daném případě bude jednat o zřízení věcného břemene za náhradu,
· neřeší problematiku zřizování a provozování staveb vodovodních a kanalizačních přípojek pro veřejnou potřebu na cizích nemovitostech, která s navrženou právní úpravou úzce souvisí.

Vláda současně upozorňuje, že navrhovaná právní úprava představuje nepřípustnou nepřímou novelu zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a je v rozporu s občanským zákoníkem a zákonem č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem.

Návrh zákona zcela nadbytečně stanoví, že právo odpovídající věcnému břemeni se zapisuje do katastru nemovitostí. Tato skutečnost vyplývá z občanského zákoníku a ze zákona č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem.

Vláda dále upozorňuje na nesprávnost části důvodové zprávy obsahující předpokládaný hospodářský a finanční dosah navrhované právní úpravy, neboť nebylo vůbec přihlédnuto k nákladům na vyhotovení geometrických plánů, které jsou nezbytné pro zápis práva odpovídajícího věcnému břemeni do katastru nemovitostí.

V neposlední řadě vláda uvádí, že návrh zákona se vyznačuje rovněž některými legislativně technických nedostatky. Jedná se zejména o tyto nedostatky:
· nesprávná je úvodní věta návrhu zákona,
· nesprávné je znění textů bodů 3, 4, 5 a 6 návrhu novely zákona,
· důvodová zpráva neobsahuje zhodnocení souladu návrhu zákona s mezinárodními smlouvami podle čl. 10 Ústavy a s ústavním pořádkem České republiky a chybí v ní zvláštní část, což je v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP