(15.10 hodin)
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. O slovo se přihlásil pan předseda poslaneckého klubu poslanec Hašek. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Michal Hašek: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych reagoval na předchozí vystoupení pana kolegy Langera, ministra vnitra. Bylo by na místě možná tady předvádět šermování s paragrafy, kdybychom byli už u vlastního projednávání merita věci, to znamená kdybychom projednávali návrh na zřízení vyšetřovací komise, kdybychom se bavili o zadání této vyšetřovací komise a poté o něm hlasovali. Teď jsme v jiné situaci. My jako poslanci opozice žádáme o to, aby zařazením na program vůbec byla dána možnost diskutovat o celé záležitosti. Takže pan ministr reagoval na něco jiného. A já připomenu, co nás vedlo k takovémuto návrhu na zařazení bodu - vznik vyšetřovací komise činnosti těchto specializovaných útvarů s celostátní působností.
Před více než šesti měsíci se měla možnost česká veřejnost způsobem, který byl také předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení - možná ještě je, neznám procesní stránku věci - seznámit s obsahem tzv. Kubiceho zprávy, nestandardního kroku vysoce postaveného policejního funkcionáře, který se obrátil na orgán Poslanecké sněmovny a několik málo dnů před volbami sdělil skutečnosti, které podle našeho názoru mohly, to podtrhuji, mohly ovlivnit volební výsledek. Obsahoval skutečnosti, nechci říkat, že fakta, byly to určitě také dohady a spekulace, o tehdejším předsedovi vlády a také předsedovi sociální demokracie a o mnoha jiných osobách. Dneska je šest měsíců, možná sedm měsíců od té chvíle, a nic z toho, co obsahovala Kubiceho zpráva, se prostě nepotvrdilo.
Tak z čeho máte strach, pane ministře vnitra, prostřednictvím pana předsedajícího? Následně Kubiceho zpráva, která byla projednávána v důvěrném režimu v bezpečnostním výboru, unikla - a média mimochodem spekulují o tom, že je možné, že také vy jste mohl být do takového úniku zapojen. Říkám to v podmiňovacím způsobu. Takže nejste v té věci náhodou ve střetu zájmů? Je to spíše řečnická otázka pro pana ministra Langera.
Jakmile zpráva unikla, média se jí začala vesele věnovat a samozřejmě v návaznosti na to také konala inspekce Ministerstva vnitra. Z pohledu opozice došlo k docela zvláštní situaci, kdy pan ministr Langer, ač spojen s tou věcí, alespoň mediálně, odvolal vedení inspekce Ministerstva vnitra. Tento jeho krok kritizoval svým usnesením také bezpečnostní výbor této Poslanecké sněmovny.
Pak přichází velitel jiného specializovaného útvaru plk. Almer a zasílá do Sněmovny dopis v určitém stupni utajení, který obsahoval informace o údajných odposleších. Také velmi nestandardní krok vysokého policejního funkcionáře. Rozpoutala se tzv. odposlechová aféra, která alespoň tady, na půdě Sněmovny, skončila tím - a to připomínám všem kolegyním a kolegům - kdy poprvé po listopadu 1989, byť ústavně samozřejmě je to deklarace, ale Poslanecká sněmovna vyzvala mj. i vás, pane ministře vnitra, k demisi. Byla to výzva, kterou jste bohužel v té době nevyslyšel. No a krátce před komunálními volbami se objevuje jméno pana Kubiceho znovu, objevuje se údajná informace o tom, že snad měl existovat nějaký pokus o jeho zabití nebo vraždu, ničím nepodložená, a celá tato záležitost utichla stejně rychle, jak skončily komunální volby. To všechno přece už nemůže být náhoda.
Nedivte se nám jako opozičním poslancům, a chceme vystupovat v roli konstruktivní opozice, že si klademe takovéto otázky. Jestliže jste v předloňském roce tady zřídili vyšetřovací komisi pro kauzu Unipetrol, copak v té době nešetřila tu kauzu policie? Copak to nebyl živý spis? A přesto tady fungovala sněmovní vyšetřovací komise, přesto byli vyslýcháni svědci, přesto tady Sněmovna zaujala nějaké stanovisko v závěrečné zprávě. V tuto chvíli, jestliže se chceme zabývat mimo jiné činností některých speciálních policejních útvarů, tak se domníváme, že třeba sněmovní komise dojde k závěru, že někteří jejich příslušníci porušili zákon. Porušili, tak jako ho porušili podle vašeho názoru některé osoby v souvislosti s kauzou Unipetrol. Ale nechť to ukáže to vyšetřování.
Takže, dámy a pánové, dovolte mi, abych vás vyzval k tomu, abyste podpořili návrh, a znovu opakuji, o čem budeme hlasovat: o zařazení bodu návrh na zřízení vyšetřovací komise. Dnešní hlasování ještě neznamená, že komise bude zřízena nebo nebude zřízena, ale dejte šanci opozici alespoň na parlamentní půdě tyto otázky otevřít, navrhnout příslušné zadání vyšetřovací komise a pojďme se férově bavit o těch limitech, které Poslanecká sněmovna takovéto komisi zadá. Aby to nevypadalo, že někdo chce něco zamést pod koberec, pane ministře.
Děkuji za pozornost. (Potlesk v levé části sálu.)
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. O slovo se přihlásil pan ministr Langer. Pane ministře, máte slovo.
Ministr vnitra a ministr informatiky ČR Ivan Langer Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, dovolte mi reagovat na vystoupení předsedy poslaneckého klubu ČSSD pana kolegy Haška. Obávám se, že pan kolega Hašek mluví úplně o něčem jiném, než je předložený návrh. Otázky, které si kladete, si kladu také a jejich zodpovězení nepřísluší mně, ale těm, kteří se zabývají - a pokud vím, i nadále zabývají - nejen samotným problémem úniku tzv. Kubiceho zprávy, ale také samotným obsahem Kubiceho zprávy. Jsou to policejní orgány pod dohledem státního zastupitelství, a pokud se nepletu, problematikou samotného obsahu tzv. Kubiceho zprávy se zabývá specializovaný tým při Nejvyšším státním zastupitelství. Tedy tyto věci jsou i nadále prošetřovány. A já vám garantuji, že ministr vnitra nemá žádnou možnost a pravomoc, a je to tak dobře, aby jakýmkoli způsobem zasahoval v této věci do postupu policie, a už vůbec ne do postupu státního zastupitelství.
Nicméně návrh, který byl předložen, zní: návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro vyšetření činnosti útvarů Policie České republiky s působností na celém území České republiky a činnosti útvaru Ministerstva vnitra pro inspekční činnost při plnění jejich úkolů.
***