(17.30 hodin)
(pokračuje Nečas)

Jak jsem řekl, my tyto závazky splníme, ale až poté, co budou k dispozici disponzibilní finanční prostředky. Ty prostě k dispozici nejsou, takže proto v tuto chvíli tyto smlouvy nebyly uzavřeny a budou uzavřeny ve chvíli, kdy budou k dispozici příslušné finanční prostředky.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: S doplňující otázkou pan poslanec Stanislav Grospič. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji. Pane místopředsedo, vaše odpověď byla téměř vyčerpávající, ale bohužel také jste asi neposlouchal, protože jsem se ptal na něco úplně jiného. Ale když už jste se mě snažil opravit, tak vám chci sdělit, že znám svou interpelaci i vaši odpověď a musím říci, že vy jste se také spletl, protože pro letošní rok bylo uvolněno pouze 43 milionů na bezpečnost práce. Těch 44,5 milionu bylo uvolněno pro rok minulý.

Ta situace, v jaké se nachází Ministerstvo práce a sociálních věcí, je samozřejmě tristní a smutná, jak jste to tady vylíčil. Nicméně si myslím, že je rozdíl mezi investičními výdaji a výdaji, které jsou téměř mandatorní ve vztahu k odborovému hnutí, to znamená k zajištění bezpečnosti práce, a svévolný postup Ministerstva práce a sociálních věcí tímto ohrožuje výkon bezpečnosti práce.

Domnívám se, že ten postup není adekvátní a že tyto prostředky mají být uvolňovány průběžně a nemá být čekáno, až se nashromáždí volné disponibilní prostředky na vašem resortu. Proto se ještě jednou ptám, kdy předpokládáte, že budete mít dostatek takzvaně podle vás disponibilních prostředků, aby tyto smlouvy byly uzavřeny.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas odpoví na doplňující otázku. Máte slovo, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Petr Nečas: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, dámy a pánové, já jenom stručně zopakuji, že na tyto prostředky je nárok ze zákona, že Ministerstvo práce a sociálních věcí tento nárok splní. To je fakt číslo jedna.

Fakt číslo dvě - a tady opakuji svoji minulou odpověď - je, že ze zákona není žádný nárok na konkrétní plnění ke konkrétnímu datu.

Fakt číslo tři je, že Ministerstvo práce a sociálních věcí neuzavře žádnou smlouvu, k níž není disponzibilní plnění finančních prostředků. Já si troufám říci, že v tom seznamu částek, které v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí chybějí, vám vyjmenuji minimálně deset, které podle mého názoru mají vyšší prioritu než částka, o které tady mluvíme. Pokud má někdo pocit, že pokud jde například o posílení dávek na bezmocnost o 100 mil. Kč, jsme měli ustoupit a dát to raději na tento příspěvek, tak prosím, nechť to hlasitě řekne. Ale je skutečností, že chybějí řádově miliardy, a dokonce v nárokových, mandatorních dávkách. Chybějí prostě v resortu, tyto peníze tam nejsou. Já znovu opakuji, že my svůj právní závazek splníme, ale nebudeme uzavírat smlouvy, na které nejsou disponzibilní prostředky. Znovu opakuji - toto je jedna z desítek položek, kde tyto disponzibilní prostředky chybějí. Není to nic výjimečného, je to prostě věc, kdy, jak jsem již řekl, je to dlouhý seznam s desítkami položek konkrétních akcí, které musely být zrušeny, zastaveny, kde se to řeší rozpočtovými opatřeními, na které zkrátka nejsou disponzibilní finanční prostředky.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nerozumím jenom slovu disponzibilní. Znám české slovo disponibilní, ale to nevadí, to není mojí otázkou.

Poslední interpelací, kterou se dnes budeme zabývat, je interpelace pana poslance Václava Klučky na pana místopředsedu vlády a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane předsedající. V úvodu chci ocenit to, že pan ministr tady zůstal, přestože je to poslední interpelace, že neodešel. Mohl klidně odejít. Přesto bych možná načetl to, co v daném okamžiku chci říci.

Pane místopředsedo vlády, já vás lidsky obdivuji, protože to, co prožíváte pod mediálním tlakem, to, co prožíváte i pod tlakem politickým, vydržet, to chce opravdu chrabrost, otrlost a i tu nezlomnou vůli neustále k ochraně práv a svobod.

Přiznám se, že já nejsem schopen na některé otázky, které jsou mi kladeny jako poslanci, odpovědět, tak bych poprosil vás, kdybyste mi v tom pomohl.

Otázka číslo jedna zní: Proč jsou účastníci sporu týkajícího se korupčního jednání vyšetřováni na svobodě, když mohou jasně ovlivňovat všechny svědky celé události? V běžném případě, v běžném vyšetřování, se to děje tak, že je uvalena vazba.

Otázka číslo dvě: K porušení jakých práv došlo při vyšetřování vašeho případu? Teď mám na mysli vůči vám ta práva. Jaká práva byla porušena při vyšetřování, což vedlo následně k tomu, že byl případ předán do jiné části území našeho státu k dalšímu vyšetřování?

Poslední otázka: Co říkáte na poslední závěr ombudsmana ve věci Romů ve Vsetíně?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Slova se ujme s odpovědí místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Máte pět minut.

 

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR Jiří Čunek: Vážený pane předsedající, poslankyně a poslanci, já už jsem byl nervózní z toho, že se mě nikdo nezeptá na tak zajímavou věc, která je veřejnosti tak málo známa. Přes to všechno děkuji za to, že oceňujete a vnímáte to, že ten tlak je dost velký. Důvod, proč jsem ochoten ho vydržet, je jediný. Vy jste poslanec, vy to víte - peníze v tom jistě být nemohou, těch jako senátor bych jistě neměl až o tolik méně. Ten důvod je takový, že já jsem přesvědčen, že zavést takovou politickou kulturu, kdy kdokoliv si může pět let poté, co se mělo údajně něco stát, tedy kdokoliv si může vymyslet jakýkoliv skutek, který může splést z kdovíjakých přediv na kohokoliv, může vynutit to, aby tady jeden po druhém z nás odstupoval.

Situace v tuto chvíli je už daleko přehlednější, protože přece jenom, byť je to 3500 stran, z toho jsem přesvědčen podle výroku mnohých odborníků, že předmětných je asi 100, protože ty se týkají skutečně toho činu, zřejmě soud ani státního zástupce, který tu věc bude nestranně posuzovat, nebude jistě zajímat, co jsem dělal v roce 1982, kolik jsem bral peněz, s kým jsem se kdy stýkal v této době, která je od nás hodně vzdálená. O tom jsem bytostně přesvědčen, a tedy nejenom pod svým právním vědomím, protože nejsem právník, ale pod radami těch, kteří se touto disciplínou zabývají.

Já jsem tento skutek nikdy nespáchal. Naopak jsem byl, myslím, dost dobře znám tím, a svědčí o tom podpora obyvatel v našem městě, protože taková se zatím nedostala nikomu, a jistěže by obyvatelé třicetitisícového města nevyjadřovali podporu bývalému starostovi, kdyby byli přesvědčeni o tom, že přiděloval zakázky svým kamarádům, známým a podobně. To jsem neudělal nikdy.

Ano, měl jsem problémy s paní kolegyní, které začaly v době, kdy založila odbory. Já jsem jí jenom řekl, že sekretářka starosty, který je partnerem odborů, nemůže přece spolupracovat na té úrovni, protože pak by musel hlídat a třídit dokumenty sám, které jdou přes ni ke mně, protože pak by to ztratilo logiku. Načež ona mi odpověděla tím, že po několika měsících, asi třech, devět dní poté, kdy začal platit zákon, který schválila tato Sněmovna, zákoník práce, ve kterém je paragraf o harassmentu, to bylo prvního března, kdy začal platit tento zákon, devět dní poté mi odeslala přes právníka dopis, který jistě znáte, ve kterém je napsáno, že jí byl snížen plat atd. a zároveň že jsem ji obtěžoval.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP