(18.00 hodin)
(pokračuje Kováčik)
Jen poznámku na závěr. Ten, kdo spustil tuto válku, nebyla opozice, ale byla to snaha vládní koalice - když už jsme tedy nakoupili nějaké přeběhlíky, tak si tu moc už upevníme i v těch výborech a ve vedení Sněmovny atd. Já musím říci, že kdo to sleduje pečlivěji, tak tohle vidí, a proto to nemusím úplně zesilovat.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Pavlu Kováčikovi. Nyní pan předseda klubu ČSSD Michal Hašek s přednostním právem, po něm pan místopředseda Zaorálek. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Poslanec Michal Hašek: Děkuji za slovo. Vážená vládo, kolegyně a kolegové, několik stručných reakcí na vystoupení pana místopředsedy vlády Bursíka.
Začal jste tím, pane místopředsedo vlády, že jste si stěžoval na nemožnost pobývat na zahraniční cestě. Copak my vás tady držíme? Mohl jste reprezentovat Českou republiku. Vám snad někdo z opozice bránil v odjezdu na ten summit? Nikdo. Nikdo z opozičních poslanců vám přece v odjezdu nebránil. To je poznámka číslo jedna. (Potlesk v levé části sálu.)
Poznámka číslo dva. Já bych chtěl připomenout nejenom vám, ale i dalším kolegům a kolegyním ve ctěné koalici, že v jedné z vlád sociální demokracie se právě kvůli řešení takovýchto problémů se zahraničními cestami a povinnostmi členů vlády část ministrů vzdala poslaneckého mandátu a pracovala jako ministři, bez mandátu. Máte možnost, pane Bursíku! (Potlesk v levé části sálu.)
Samozřejmě můžeme také debatovat o případných změnách ústavy, nejenom o přímé volbě prezidenta, ale třeba o klouzavém mandátu. Víte, že je to model, který funguje v řadě států, a připomenu, že např. nejblíže funguje bez problémů na Slovensku, ve Slovenské republice.
Co se týká vámi uváděné údajné nulové tolerance, já musím říct, že špatně znáte sněmovní statistiky, vážený pane místopředsedo vlády. V tomto volebním období, kdy jsme přešli z vládních lavic do opozičních - a určitě má pravdu pan ministr Langer, každý, kdo je ve vládě, půjde jednou do opozice, a každý, kdo je v opozici, půjde jednou do vlády, je potřeba, abychom na to všichni mysleli, i vy - tak v tomto volebním období v žádném případě nepraktikujeme nulovou toleranci, tak jak ji známe v pojetí Občanské demokratické strany. Občanské demokratické strany.
Já bych poprosil, aby mi pan ministr Langer umožnil dokončit můj projev.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, pane předsedo, požádám pana ministra vnitra Ivana Langera, aby se zdržel komentářů. Chápe jistě mou těžkou pozici v tuto chvíli.
Prosím, pane předsedo, pokračujte.
Poslanec Michal Hašek: Pěkně děkuji za slovo. U celé řady právních předpisů, které předkládala tato vláda, nikoliv z dílny opozice, najdete u jednotlivých hlasování včetně závěrečných podporu drtivé většiny opozičních poslanců, konkrétně poslanců za Českou stranu sociálně demokratickou. Tomu chcete říkat nulová tolerance, dámy a pánové?
Mně naopak přišlo jako velmi nevkusné a nevhodné, když na začátku této schůze se najednou, alespoň bez předchozí konzultace o konkrétním návrhu, objevila situace, kdy tady byl návrh jednak na bod, který projednáváme teď - to znamená zvýšení počtu místopředsedů Poslanecké sněmovny. Chtěl bych říct, že já bych si představoval korektní komunikaci tak, že o této věci budeme minimálně informováni jako opoziční kluby. Bohužel, nestalo se tak. Stejně se to týká i dalšího bodu, který budeme projednávat. Prostě ano, ve vzduchu se tady pohybovaly různé informace o tom, že se bude něco dít z hlediska výborů, nicméně žádnou konkrétní informaci opoziční klub sociální demokracie od koalice neobdržel v této věci.
Takže kde je ta slušnost, ta korektnost, pane místopředsedo vlády Bursíku? Představujete si to tak, že my se to tady dozvíme až při návrhu programu schůze? Přece slušné a korektní by bylo, tak jako jsme debatovali na začátku volebního období v pěti, tedy i zástupce Strany zelených, kteří v té době neměli poslanecký klub, o ustavení orgánů Sněmovny, když už se dohodnete v koalici o změně, abyste nám to dali nějakým způsobem najevo. Formálně jsme se to dozvěděli bohužel až při schvalování programu schůze a jenom to ukazuje, jak vy si představujete korektní komunikaci mezi koaliční vládou a opozicí. Je to velmi smutný obrázek, pane místopředsedo Bursíku.
Co se týká otázky naplněnosti a nenaplněnosti funkcí poslanci Strany zelených. No, činil jste se, vyjednal jste, pravda, mnoho křesel pro vaše stranické kolegy, ale co se týká práce tady ve Sněmovně, předpokládám, že máte odborníky, abyste obsadili ta místa, která v tuto chvíli jsou neobsazena pro Stranu zelených. Nikdo z opozice si na ně nečiní nárok, to jsou vaše křesla. Obsaďte je vašimi poslanci, pane místopředsedo. Nevidíme jediný problém a garantujeme vám, tak jako za začátku volebního období volby ve výborech proběhly konsensuálně, že i my jsme připraveni na ta místa, která náleží Straně zelených z hlediska zřízených výborů, podpořit vaše kolegy poslance.
Já jsem tady četl obecně ty myšlenky, které jste sdělil v roce 2006 Lidovým novinám, abych přesně citoval ten zdroj rozhovoru s paní Renatou Kalenskou. A já myslím, že ty myšlenky, pane místopředsedo, byly nadčasové. Tam jste se nezmiňoval o potřebě, že máte nebo nemáte klub. Tam jste jasně řekl, že nechcete místo místopředsedy Sněmovny, že vás to odvádí od možnosti, aby konkrétní poslanci a poslankyně pracovali v konkrétních výborech pro lidi, nad konkrétními tématy. Tam jste kritizoval ten bavorák se spotřebou 20 litrů, tam jste kritizoval další výsady, které znemožňují místopředsedovi Sněmovny dělat praktickou politiku, vážený pane místopředsedo Bursíku. Takže těch nejasností z hlediska toho, co děláte a co říkáte tady ve Sněmovně, je docela hodně.
A poslední poznámka, která se týkala vašeho podivu, proč jsme dnes vetovali zařazení jednoho z bodů na začátku schůze. No, pane ministře a místopředsedo vlády, to tak lajdá váš aparát na Ministerstvu životního prostředí? Oni se podívali špatně do kalendáře a neřekli vám, že včera začínala schůze, že včera se hlasovalo o návrhu pořadu schůze a každý poslanec a poslankyně měli právo, včetně vás, tam navrhnout zařazení kteréhokoli bodu včetně projednávání návrhu nějakého zákona ve druhém a třetím čtení? Proč se divíte, když s námi nejednáte a nikdo nám dopředu neoznámil takovouto záležitost, že my jsme vetovali takové zařazení bodu. Říkáte tomu nulová tolerance. Ne, já tomu říkám, že na začátku je zase naprostý deficit komunikace mezi vámi a opozicí.
Takže, pane místopředsedo, začněte napřed u sebe, když budete kritizovat a hledat někde blechy, a pak se věnujte nám.
Děkuji za pozornost. (Potlesk vlevo.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji. Nyní s přednostním právem místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, připraví se pan kolega Bohuslav Sobotka. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Kolegové, ona to asi opravdu není legrace, to blížící se předsednictví České republiky, předsednictví v Evropské unii. Dovolte, já bych jenom připomněl, že ve vedení Sněmovny na organizačním výboru bylo řečeno, že bych se tomu měl věnovat, koordinaci na úrovni parlamentu. Když mi to bylo sděleno, tak jsem to na sebe vzal a obrátil jsem se na pana Bursíka a na pana Mirka Topolánka a řekl jsem jim, že pokud se máme tady v parlamentu připravovat na blížící se předsednictví, tak jako první věc, kterou vidím jako nutnou udělat, je obsadit místo předsedy evropského výboru. Z hlediska toho blížícího se předsednictví jsem řekl: tato funkce je nejvytíženější, ten člověk by měl už dneska být v pohybu, maximálně pracovat. A opakuji - obrátil jsem se i na vás, pane místopředsedo Bursíku, a chtěl jsem, abyste tu situaci co nejrychleji řešili.
Já to říkám proto, protože vy si tady stěžujete, že parlament a my to podceňujeme. Tak nebudu vám říkat, jak dlouho uplynulo od doby, kdy jsem vás o tohle požádal. Místo toho, aby se tohle vyřešilo, vy přicházíte s úplně jiným návrhem. Mně to připadá, že to, co se dnes děje, mám-li ohodnotit to základní - vy jste v době, kdy tady v parlamentu máme vytvořit prostředí nějaké spolupráce na to předsednictví, přišli s návrhem, který má omezit roli opozice ve Sněmovně. To je podstata věci.
Víte, to je řeč jako rozprávka, to, co se tady vede. Já už v podstatě nevím, jakým jazykem bych tady měl mluvit, pokud beru vážně prestiž České republiky. Jak je možné, že v téhle situaci, kdy jsme tady měli hledat rozumnou dohodu, vy prostě přicházíte pár měsíců před tím předsednictvím s návrhem, kde chcete omezit roli opozice. Po těch zkušenostech, které tady máme, kdy nám od začátku přetahujete poslance, vy přicházíte s dalším krokem, jak naši roli zmenšit.
Pochopte, nemáme-li být směšní, nám musí jít o každý hlas přece! To je naše základní role v téhle Sněmovně. To přece nemůžete myslet vážně, že s tímhle se prostě spokojíme!
***