(11.20 hodin)
Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Ve svém vystoupení při otevírání tohoto nadstandardního zařízení jsem mj. řekl, proč se zpozdilo, jakým způsobem jsme museli celý projekt redukovat. A mimo jiné - jeden z autorů tohoto projektu, Michal Pohanka, byl přítomen.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byla faktická poznámka předsedy vlády. Nyní se hlásí s faktickou poznámkou ještě pan kolega Pohanka. Má slovo. Prosím.
Poslanec Michal Pohanka: Já se cítím nepřímo vyzván, takže bych k tomuto řekl pár slov. Myslím, že pravda je někde úplně jinde. Pravda je v tom, že se k politickému boji zneužívají nejrůznější témata, a to dobrá témata. A tady si řekněme, ICRC bylo typickým příkladem. Všichni samozřejmě věděli, že tento projekt má určitý potenciál, ale tím, že ho prosazovala strana A, tak strana B v politickém boji chtěla říct, že je to špatně, čili dělala kroky jiné. Ale stejně tak se v politickém boji třeba stává terčem Úrazová nemocnice. Čili toto opravdu je obecné téma a tady by se opravdu mělo říct, jestli takovéto věci mají být předmětem politického boje, a potom je jasné, že někdy z důvodu politického boje se zabije velice životná věc nebo že z nějakého důvodu, protože se z toho dělá politika, se zarazí někdy velice rozumný projekt. Já si myslím, že tuto etáž bychom měli zvolit o něco níž, tedy aby potom v realistických diskusích, které budou, byly posuzovány kvality a zápory určitých projektů, kvality a zápory ICRC, kvality a zápory Úrazové nemocnice, a pak se nedostaneme do situace, kdy se vzájemně různě budeme napadat, kdo tenkrát měl pravdu a kdo pravdu neměl.
Obecně si myslím, že v tomto směru na tomto otevírání jsem byl. Zase na obranu pana premiéra - zmínil tam roli minulých vlád. Domnívám se, že samozřejmě to mohlo třeba být také postaveno jinak, ale jádro pudla je, jak již jsem zmínil v začátku. Zbytek bych potom rozvedl v rámci svého řádného vystoupení, do kterého se hlásím.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Ano. Děkuji vám za dodržení času pro faktickou poznámku. (K řečnickému pultu směřuje ministr financí Kalousek.) Ale pane ministře, prosím ještě o vaši shovívavost, je ještě faktická poznámka, se kterou se hlásí pan kolega Šťastný.
Poslanec Boris Šťastný: Vážené dámy, vážení pánové, chci požádat celou Sněmovnu, abychom se chovali racionálně a přistupovali k věci racionálně. Jsme ve třetím čtení zákona o převodu budovy Úrazové nemocnice v Brně na město Brno. Neřešme prosím otázky ICRC, nerozebírejme problematiku českého zdravotnictví, pojďme se racionálně bavit o tom, jestli si myslíme, že traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno je dostatečně špičkové, aby mohlo fungovat, jestli si myslíme, že budovu staré Úrazové nemocnice můžeme dál využívat pro zdravotnické zařízení, nebo ne, jestli Brno je schopno, nebo není schopno takové zařízení provozovat a za jakých podmínek, a zaznělo tady, že samozřejmě pokud jakékoliv město nebo kraj požádá o převod nějaké budovy, nějakého stávajícího zdravotnického zařízení a bude garantovat, že bude poskytována v takovém zařízení nadále kontinuálně kvalitní zdravotní péče, že bychom takové věci bránit nemuseli a že bychom se mohli rozhodovat i v takovém případě kladně a je to na rozhodnutí Sněmovny. Prosím, držme se tématu.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane kolego, také za to, že jste dodržel čas pro faktickou poznámku. Nyní s prvním řádným vystoupením po faktických poznámkách ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Děkuji za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové, z opozičních lavic zaznělo, že tohle téma vlastně vůbec nepatří na parlamentní půdu, a já s tím naprosto souhlasím.
Já nejsem odborník pro příslušná zdravotnická zařízení ani zdravotnický systém, nechci tedy hovořit o potřebnosti či nepotřebnosti Úrazové nemocnice v Brně, ale chci zmínit, že tento zákon je podle mého soudu naprosto nepřijatelná ingerence legislativy do exekutivy, kdy parlament chce exekutivní rozhodnutí o tom - zda je dobré nebo špatné, na to asi budeme mít vždycky různé názory, ale exekutivní rozhodování chce nahradit legislativou, tedy zákonem.
Zaznělo, že je zde celá řada lékařů. Já se dovolím obrátit na renomované právníky v opozičních lavicích a zeptat se jich, zda opravdu chtějí podpořit tuto distorzi v systému mezi dělením moci.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi a nyní jsou zde dvě řádné přihlášky. Nejprve má slovo pan poslanec Ludvík Hovorka, poté pan kolega Michal Pohanka. Ale faktická poznámka - pan poslanec Jičínský. Prosím tedy, máte slovo ještě před avizovanými přihláškami obou kolegů.
Poslanec Zdeněk Jičínský: Jenom stručná poznámka k tomu, co tu říkal pan ministr Kalousek. Obecně s ním lze souhlasit, že tento návrh rozhodně nemá systémovou podobu, ale bohužel jsme si museli zvyknout, a to je zásluha vládní koalice, zásluha v uvozovkách, že nám po celou dobu vládnutí vnucuje velmi nestandardní postupy, které jsou v rozporu s pravidly parlamentní demokracie. Čili opozice za jistých okolností nemá jinou možnost, než pokusit se odpovědět stejným způsobem. Takže chceme-li hledat viníka toho, že se tu nerespektuje tradiční dělba moci, pak je na straně vládní koalice!
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byla faktická poznámka pana poslance Jičínského. Pan kolega Hovorka nyní s řádnou přihláškou.
Poslanec Ludvík Hovorka: Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem měl tu čest, že jsem byl členem koaliční komise, která měla posoudit stěhování traumacentra z Úrazové nemocnice do Bohunic, a chci říct, že samozřejmě jsme navštívili jak Úrazovou nemocnici, tak i Nemocnici v Bohunicích a prohlédli jsme si nové prostory, které samozřejmě po rekonstrukci vypadají pěkně. Já si myslím, že ale není rozhodující to, jaká je budova, jak je vybavena, ale rozhodující je ten tým, tým lidí, který má zkušenosti, který má výsledky a který se dokáže o lidi velice dobře starat. A já si myslím, že to musí být hlavní zájem. A jestliže jsme měli předložen koncept, který předpokládal, že do Bohunic se přestěhuje jedna třetina týmu, tak to je to nejhorší, co se mohlo stát, protože samozřejmě zbytek lidí by byl rozprášen po dalších nemocnicích v Brně. To by byla ta největší škoda, která by se mohla stát!
Nemyslím si, že peníze, které se investovaly v Bohunicích, by byly vynaloženy nadarmo. Myslím, že Nemocnice Bohunice tyto prostory zcela jistě dobře využije, ale jestliže je tady šance zachovat tým, který, jak jsem říkal, má vynikající zkušenosti, funguje tam logistika, tým funguje téměř jako vojensky řízená organizace, tak by byl zločin, kdyby se tento tým roztrhal. Proto já jsem vždycky podporoval tento návrh zákona a také ho podpořím.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Hovorkovi. Nyní je zde ještě přihlášen, zatím jako poslední, pan poslanec Michal Pohanka.
Poslanec Michal Pohanka: Myslím, že není už potřeba nějak zvlášť prolongovat tuto diskusi. Domnívám se, že je potřeba říct jenom několik věcí.
Úprava v bohunické nemocnici je poměrně nadstandardní, takže bude na volbě zaměstnanců z Úrazové nemocnice, kteří se tam přesunou a kteří ne. Samozřejmě v momentě, kdy tento zákon bude schválen, tak samozřejmě potom bude role města, jak město zvládne provoz Úrazové nemocnice. Osobně si myslím, že to bude věc relativně komplikovaná, ale pokud zákon bude schválen, nechť město se s tímto nějakým způsobem srovná. Bude otázka toho, do jaké míry bude muset nasmlouvat nějaké další služby s pojišťovnou, bude to otázka, do jaké míry přesvědčí odborníky, aby se vrátili zpět do Úrazové nemocnice.
Nicméně toto má podporu veliké části obyvatel města Brna, stalo se z toho politikum a tady jsem chtěl říct, že jako brněnský poslanec podporuji tento zákon, a samozřejmě i s tím, že je mi jasné, že městské zastupitelstvo bude mít do jisté míry těžkou práci, bude to danajský dar, ale nechť je potom na nich, jak si s tímto naloží. Děkuji.
***