(14.30 hodin)
Poslanec Jeroným Tejc: Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych navrhl zařazení dvou nových bodů a zároveň vyřazení jednoho bodu. Je to už několik měsíců, když jsme zřídili dvě vyšetřovací komise. Jednu pro takzvanou kauzu Morava, druhou pro vyšetření případu Krakatice. Doposud jedna z těchto komisí je sice personálně obsazena, ale nemá předsedu. Ta druhá nemá zatím ani své zástupce z jednotlivých politických stran. Já se domnívám, že nic nebrání, abychom provedli postupně volbu, aby proběhly nominace, byla vyhlášena lhůta a během této schůze Poslanecké sněmovny došlo k obsazení postu předsedy a zároveň členů komise druhé.
Navrhuji tedy zařazení bodu volba členů vyšetřovací komise pro vyšetření prorůstání organizovaného zločinu a zájmových skupin do činnosti orgánů veřejné moci a dále pak další bod, volba předsedy vyšetřovací komise pro vyšetření neoprávněných zásahů do soukromého a rodinného života některých osob uskutečňovaných za účelem nátlaku na členy Parlamentu České republiky. Dále si dovoluji tyto body zařadit jako pevné body, a to na středu zítřejšího dne po pevně zařazených bodech.
Dovoluji si vás také požádat o souhlas s vyřazením bodu 13, sněmovní tisk 734, a to z důvodu nepřítomnosti předkladatele. Děkuji.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní tedy vystoupí pan poslanec Opálka, připraví se pan poslanec Benda. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane předsedo. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, přicházím s ambicí na pevné zařazení dvou mých návrhů, a to bod 74, sněmovní tisk 788, který řeší odstranění karenční lhůty u nemocenské, lépe řečeno u náhrady za mzdu, neboť zaměstnavatelům zůstane v tomto roce asi 14 miliard nevyplacených, a bod 80, tisk 798, který je zaměřen na zrušení stropu na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Doporučuji, aby tyto dva body byly pevně zařazeny na začátek prvních čtení po již přijatých, případně pevně zařazených bodech. Děkuji.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Benda, připraví se pan poslanec Zgarba. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, já si nejprve u pana předsedy jenom ověřím: Zítra se předpokládají třetí čtení bodů 7 až 16? Je to tak. Takže je zbytečné zařazovat na zítřek.
Proto tedy bych dal dva návrhy. První návrh je vyřadit body 9 a 12, sněmovní tisk 574, trestní řád, to je bod 9, a bod 12, sněmovní tisk 664, výkon trestu odnětí svobody. Oba dva jsou ve třetím čtení. Oběma dvěma hrozí, že nad nimi není dostatečná shoda v této Sněmovně, proto navrhuji třetí čtení vyřadit, abychom je zbytečně nezamítali, respektive nenašli shodu.
Dále navrhuji, abychom vyřadili, a to prosím jako jedno hlasování, jinak to nedává moc smysl, body 91, 21 a 22. Ony jsou takto divně seřazeny. Jedná se vlastně o tisky 835, 836 a 837, zjednodušeně řečeno blok občanský zákoník. Další tisky jsou obchodní společnosti a mezinárodní právo soukromé, ale jsou to všechno věci související s občanským zákoníkem. Doporučuji, aby z této schůze byly vyřazeny, protože je příliš krátká, není na to dost času. Doufám, že se k tomu dokážeme vrátit na říjnové schůzi a že by se do říjnové schůze mohla najít ve Sněmovně i shoda na tom, abychom občanský zákoník a související předpisy alespoň propustili prvním čtením a zahájili o nich jednání ve výborech. Děkuji.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Zgarba, připraví se pan poslanec Kratochvíle. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Zgarba: Pane předsedo, děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, já bych si dovolil navrhnout dvě změny programu, a to následující.
První změna programu by byla v bodě č. 25, sněmovní tisk 895, což je zákon o vodách, první čtení. Tento bod bych si dovolil navrhnout jako sedmý bod dnešního dne, sedmé první čtení tohoto dne, se zdůvodněním, že pan ministr zemědělství ve středu a v pátek bude pracovně částečně mimo území města Prahy.
Druhý bod, který bych chtěl navrhnout, je bod č. 60, sněmovní tisk 677, novela zákona o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském. Tento bod bych navrhoval vyřadit úplně z programu. Zdůvodnění by bylo následující. Tento sněmovní tisk předkládala předešlá vláda za jiné situace. Jedná se o systémový zásah do činnosti Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a státní správy ochrany rostlin. V této chvíli se domnívám, že není dostatek času na to, abychom byli schopni kvalitně tento tisk projednat. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Kratochvíle. Připraví se pan poslanec Petrů. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Kratochvíle: Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, já bych si také dovolil přednést změnu návrhu dnešního jednání, a to vyřadit bod č. 55, sněmovní tisk 555. Jedná se o vládní návrh zákona o vypořádání majetkových podílů v souvislosti s transformací zemědělských družstev a o změně dalších zákonů.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Petrů. Připraví se pan místopředseda Zaorálek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Petrů: Vážený pane předsedo, členové vlády, dámy a pánové, navrhuji vyřadit z programu bod č. 82, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 64 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, je to sněmovní tisk č. 805, prvé čtení, ze stejných důvodů, jako o nich hovořil pan kolega Benda. Děkuji.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Nyní vystoupí pan místopředseda Zaorálek. Připraví se pan poslanec Dlouhý. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Vážení kolegové, já bych chtěl využít institutu zpětvzetí a chtěl bych navrhnout, abychom hlasovali o zpětvzetí návrhu poslanců, je to bod č. 33, Zaorálka, Rafaje, Šedivé a dalších na vydání zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví statutárního města Ostravy. Jedná se o sněmovní tisk 818.
Důvod, proč chci, abychom tento tisk vzali zpět, je, že se jednalo o spor, který byl mezi městem Ostravou a Ministerstvem financí, nicméně současný ministr financí pan Janota učinil kroky, kterými se toto podání stává bezpředmětným, řekněme ten spor díky tomu zmizel, takže to je důvod, proč bych vás požádal, abychom tento bod stáhli z pořadu a vzali ho zpět. Děkuji.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane místopředsedo. Nyní vystoupí pan poslanec Dlouhý. Připraví se pan poslanec Břetislav Petr. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vladimír Dlouhý: Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, já mám stejný návrh, jako měl předešlý pan kolega, a sice zpětvzetí bodu 72, sněmovní tisk 771. Je to novela zákona EIA, která již byla vlastně schválena ve vládní verzi, takže je zbytečné, abychom se tím zabývali podruhé.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Břetislav Petr. Připraví se paní poslankyně Orgoníková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Břetislav Petr: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, mé vystoupení je reakcí na požadavek pana kolegy Rabase, aby byl pošesté zařazen tisk č. 625, to je novela o geologických pracích, jejíž součástí je přílepek - takzvaný horní zákon, který tvoří 90 % tohoto přílepku. Já se domnívám, že Strana zelených byla ta, která vždycky bojovala proti přílepkům. Nechápu, proč na apendix geologického zákona chce připojit horní zákon. ***