(16.30 hodin)
(pokračuje Rath)
Jsme v době, kdy vláda přichází ale s přímým útokem na činnost těchto složek. Jak prosím chcete zajistit akceschopnost integrovaného záchranného systému, tedy akceschopnost zdravotníků, policistů, hasičů, případně vybraných složek Armády České republiky, v situaci, kdy jednak tato vláda chce snižovat stavy těchto složek a jednak snižovat platy příslušníků těchto složek, které logicky s sebou přinesou odchody těch nejzkušenějších a přinesou menší profesionalitu těchto složek? To je prostě evidentní.
Čili dámy a pánové, součástí diskuse o tomto zákonu a jeho dopadech musí být diskuse o postavení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Je hezké v situaci, kdy přijdou povodně nebo nějaká živelní katastrofa, kdy budeme potřebovat samozřejmě zásahy hasičů, když vláda mezitím zdecimuje Hasičský záchranný sbor. Já nevím, zda si uvědomujete, že příští rok poprvé je počítáno s tím, že nebude investováno do obnovy hasičské techniky. Někdo se tomu možná směje a přijde mu to jako velká legrace. To není prosím velká legrace. Protože hasiči bez příslušné techniky těžko asi mohou zasahovat anebo těžko mohou zasahovat tak efektivně, jak prostě očekáváme.
Jak chcete zajistit bezpečnost v rámci integrovaného záchranného systému, když pan ministr vnitra řekne, že bude rád, když odejdou policisté, a že bude výborné, když tam zůstanou jenom ti srdcaři? Tak začneme asi tady před Sněmovnou počítat, kolik těch srdcařů nám v té policii zbude.
Pokud já vím - a na mne se obracejí samozřejmě policisté třeba z našeho kraje a avizují odchody. Samozřejmě neodejdou ke konci roku ti, co tam přišli před půl rokem nebo ti nezkušení. Ale s těmi odchody přicházejí lidé, kteří jsou velmi kvalifikovaní, velmi zkušení. Zkušení kriminalisté, zkušení lidé právě potřební nezbytně, životně potřební pro chod integrovaného záchranného systému. Tito lidé si dobře spočítali, že pokud odejdou ke konci roku, tak dostanou zajímavé odstupné, respektive výsluhy, a že tyto peníze jsou pro ně zajímavější než příjem, který jim pan ministr připravuje na příští rok. Takže musíme počítat s masivními odchody, doslova s exodem zkušených a kvalifikovaných policistů z Policie České republiky.
Jak prosím vláda pak chce zachovat a udržet akceschopnost integrovaného záchranného systému? Na tuto otázku bych tady rád slyšel odpověď od pana ministra Johna, případně od pana premiéra. Když nechtěli zařadit tento bod jako samostatný bod, tak by měli umět argumentovat v tomto bodu. Jak prostě je možné, že destruují tyto složky.
Já jsem svého času tady říkal - bylo to v situaci, kdy ministr Langer přišel s reformou policie, která byla provázena masivním exodem policistů. Dostali jsme se do velkých potíží. Já jsem s jistou nadsázkou říkal, že pan ministr Langer hubí policisty jako obtížný hmyz. Zdá se, že se to panu ministrovi Johnovi zalíbilo a v tomto hubení chce pokračovat. Prostě proč by policisté neměli odejít? Vždyť jich máme dost! Každý kvalifikovaný zkušený kriminalista, přece pan ministr John za něj zaskočí, když bude potřeba. On všemu rozumí. Je něco jako brouk Pytlík, který dokáže tu zaskočit za vypadlou složku integrovaného záchranného systému v době povodní, veme rýč a začne zachraňovat a odhazovat bahno, jak jsme to viděli v přímém přenosu v televizi při povodních! Tu, když bude nějaká vražda, bude scházet kriminalista, protože odešel, zaskočí pan ministr John, vytáhne lupu a jako Sherlock Holmes vyřeší ten případ jistě daleko rychleji než nějaký zkušený kriminalista, který by to řešil velmi dlouho. To už jsme si zvykli.
Pan ministr John má svým způsobem štěstí, že dneska ti policisté, kteří přišli říct, že už jim dochází trpělivost a že s tím nesouhlasí a že mnoho z nich odejde z policie, tím bude velmi narušena akceschopnost této zásadní složky integrovaného záchranného systému, tak měl velké štěstí, že vlastně, a jak říkal dneska pan prezident Klaus, žijeme v Čechách a jsme takoví mírní. Oni mu vnikli jenom do vrátnice. Já jsem čekal, že možná vniknou do jeho pracovny a bude třetí pražská defenestrace. Tentokrát k tomu nedošlo. Pan prezident Klaus to kritizoval, protože říkal, že i ta demonstrace dnešní je taková polovičatá, to znamená, že někteří si dokonce na ni berou dovolenou nebo náhradní volno. A já jsem pochopil, že vyzývá demonstranty, aby příště trošku přitvrdili.
Takže já doufám, že pokud toto s panem ministrem Johnem trochu nezatřáslo, možná si uvědomí zodpovědnost, kterou má, a přestane přicházet s takovýmito návrhy. Tedy s návrhy, které skutečně mohou způsobit totální paralýzu jak Hasičského záchranného sboru, tak policejního sboru.
Obdobnou otázku mám na ministra zdravotnictví. Součástí integrovaného záchranného systému je samozřejmě záchranná služba. Bez záchranné služby je tento systém prostě nefunkční. Víme, jaké jsou velké problémy při získávání kvalitních a kvalifikovaných lékařů právě třeba pro potřeby záchranné služby. Záchranná služba přitom jako příspěvková organizace krajů je přímo závislá na rozpočtu krajů, tedy státním rozpočtu, kolik státní rozpočet pošle peněz, a samozřejmě přímo závislá na tarifních tabulkách. A to jak v oblasti záchranářů, zdravotních sester, tak lékařů. V situaci, kdy tato vláda přichází s návrhem snížit platy záchranářům, tedy lékařům, záchranářům a zdravotním sestrám, opět výrazně zhoršuje schopnost záchranné služby působit jako plnohodnotná složka integrovaného záchranného systému.
Moje otázka na pana ministra zdravotnictví je, jak chce zajistit funkčnost tohoto systému v situaci, kdy máme čím dál tím míň zaměstnanců ochotných pracovat v těchto složkách. Čím dál tím víc jich upozorňuje na to, že nejsou spokojeni se svými stávajícími platy - a my to řešíme tím, že jim platy ještě snížíme. To skutečně chcete čekat na to, až tam nebude skoro nikdo? Až prostě sice budeme mít ty sanitky, ta auta, protože ty nám ještě nějakou dobu vydrží, než se úplně rozpadnou, ale mezitím nám odejdou kvalifikovaní lékaři, kvalifikovaní záchranáři, po kterých rádi sáhnou v Německu, v Rakousku, v Anglii?
Myslím si, pane ministře, že vám asi neuniklo, že tady už německé zdravotnictví, německé nemocnice chystají masivní náborovou akci. Jistě, můžeme krčit nad tím rameny a říkat: Třeba nikdo neodejde. Můžeme si to říkat, jak to tady říkal svého času pan Kalousek, který říkal: Žádnou krizi nevidím. Krize sice zuří všude v zahraničí, ale naše Česká republika je vůči hospodářské krizi imunní. Ano, to jsme tady slyšeli, a ne jednou. My jako opozice, kteří jsme upozorňovali na to, že se krize sem dostává a že je potřeba, aby s tím vláda něco dělala, tak vláda bohorovně ústy premiéra Topolánka a ministra financí Kalouska nás tady zesměšňovala, že přece proč obtěžujeme s nějakou krizí. Copak tady někdo nějakou krizi viděl? Samozřejmě realita oba pány usvědčila ze lži. Já se obávám, protože to možná bude ještě nebezpečnější než nějaká debata o krizi, jestli sem jde, nebo nejde, to je možná trošku úsměvné, protože asi stejně česká vláda stoprocentně krizi nezabrání, byť neudělá nic. Ale samozřejmě můžeme zabránit odchodu kvalifikovaných pracovníků ze složek integrovaného záchranného systému. Můžeme zabránit, nebo minimálně zpomalit ten chystaný nebo hrozící exodus lékařů a zdravotníků ze záchranných složek.
Já bych proto žádal pana ministra zdravotnictví stejně tak jako pana ministra vnitra, aby odpověděli na otázku, jak chtějí stabilizovat kvalifikované a zkušené pracovníky těchto složek, jak chtějí zajistit funkčnost těchto složek. ***