(17.10 hodin)
(pokračuje Bebarová-Rujbrová)

Velmi se přimlouvám za to, aby lhůta zkracována nebyla. Je skutečností, že by v daném případě pravděpodobně nebyla naplněna lhůta vyžadovaná orgány Evropské unie, ale pokud bychom zákony přijali s několikatýdenním, případně několikaměsíčním zpožděním, nelze evropské sankce očekávat a lze očekávat, že předloha, kterou schválíme, bude mít tu kvalitu, která zaručí, že se k ní po velmi krátké době nebudeme muset znovu vracet.

Doporučuji tedy propustit tisk číslo 70 prvním čtením, rozhodnout o jeho přikázání výboru pro obranu a bezpečnost, ale velmi bych uvítala, kdyby byl tento tisk přikázán i výboru sociálnímu a výboru hospodářskému. Apeluji na to, aby lhůta k projednávání tohoto tisku nebyla zkracována, abychom si mohli na půdě Sněmovny uspořádat, tak jako jsme činili v minulosti, i seminář, který by nám tuto problematiku, těm, kteří se jí nevěnují průběžně, více přiblížil. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Také děkuji a uděluji slovo panu poslanci Zaorálkovi.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Vážení kolegové, já také v zásadě podporuji to, abychom se důkladně věnovali této novele a vlastně harmonizaci zákona vůči právu Evropské unie, nicméně mi dovolte, abych využil té příležitosti a obrátil se tedy nepřímo na pana ministra se zkušeností, kterou jsem dnes udělal na manifestaci, které jsem se také zúčastnil. Rád bych panu ministrovi řekl, že jsem se zrovna nachomýtl ve skupině zaměstnanců právě cizinecké policie a že bych mu rád zde jenom transponoval nebo nějakým způsobem předal tu zkušenost a poměrně velmi ponurou atmosféru, která tam panovala.

Mluvil jsem tam se ženou, která má právní vzdělání, pracuje jako koordinátorka v tomto oboru. Řekla mi, že má plat 34 000, nicméně už v průběhu těch změn, ke kterým teď došlo, kvůli tomu, že přišli o výhody, kvůli tomu, že přišli o směnnost, tak jí plat klesl o 7000, a to ještě předtím, než nastupují ty změny, které vy avizujete, takže už v této chvíli je jasné, že bude na svém účtě na nule, nebo spíš v minusu, že nebude schopna splácet hypotéku, a protože žije s dětmi sama, tak mi řekla, že v této chvíli vlastně neví, co si má počít, jestli po třiceti letech práce jako odborník má z toho odboru cizinecké policie odejít, protože není schopna a nebude schopna se tam uživit. A mohu říci, že i od ostatních zaměstnanců jsem slyšel podobné historie, jejichž podstata byla jednoduchá: lidé, kteří dvacet třicet let pracují v tomto oboru, nevědí, jestli si mají hledat jiné zaměstnání, a vzhledem k tomu, že to je poměrně významná oblast - v této zemi je zhruba, pokud se nepletu, asi 400 000 cizinců v současné době - tak to, jestli se podaří udržet tyto odborníky v tom oboru, je stejně důležité jako dobrá implementace práva Evropské unie. Já jsem přesvědčen, že pokud neučiníte kroky a nezabráníte tomu, aby nedošlo k tomu, že ti odborníci odejdou, tak se může stát, že tito lidé dneska odejdou na ten druhý břeh, budou spolupracovat s těmi cizinci, protože ti jim už dneska nabízejí poměrně značné prostředky, a to se významným způsobem projeví na tom, jakým způsobem budeme zvládat tuhle otázku, příliv cizinců do České republiky.

Takže já jsem pro důkladnou debatu o implementaci těchto nástrojů, nicméně kvalita těch lidí, kteří to budou dělat, je podle mě stejně důležitá jako diskuse o těchto zákonech. Proto si bohužel myslím, že k debatě o zákonu o cizinecké policii byla stejně důležitá dneska ta debata, kterou my jsme navrhovali a která se týkala platů lidí a podmínek, které lidi na tomto odboru na Ministerstvu vnitra mají. A rád bych řekl, že je mi líto, že do té debaty jsme se neměli možnost tady dnes pustit. Myslím si, že to je chyba, a obávám se, že důsledky toho můžeme v budoucnosti nést všichni.

Takže se omlouvám za tohle zdržení, ale připadá mi důležité to připomenout. Od toho, co se bude dál dít na cizinecké policii, se budou odvíjet i poměry v této zemi a zvládání otázky přílivu cizinců.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji a zase předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ptám se, kdo dál se hlásí do obecné rozpravy. Aha, pan poslanec Bublan.

 

Poslanec František Bublan: Dámy a pánové, možná jste obdrželi do svých mailových schránek mail od tří nevládních organizací, které se zabývají problematikou cizinců, udělováním azylů, udělováním víz a celou tou oblastí. Je to Organizace pro pomoc uprchlíkům, Sdružení pro migraci a integraci a Multikulturní centrum Praha. Já bych nepodceňoval tuto zprávu, protože už v minulosti jsme s těmito organizacemi spolupracovali. Dokonce při tvorbě novely tohoto zákona bylo přihlédnuto k jejich připomínkám. To by mohl pan ministr vnitra potvrdit, že některé připomínky byly akceptovány. A vzhledem k tomu, že každé volební období se schvalují minimálně dvě novely tohoto zákona, tak si myslím, že i do budoucna bychom měli s nimi spolupracovat.

Oni mají k této novele takové čtyři zásadní výhrady, já si je zde dovolím připomenout.

Tu první už trošku zmínila paní poslankyně Bebarová-Rujbrová a je to skutečně velké zkomplikování procesu povolování a prodlužování pobytu. Jestliže se v dnešní době, kdy si můžeme všechno vyřídit buď mailem, nebo nějakým jiným způsobem, váže na osobní přítomnost toho cizince, tak to značně zkomplikuje situaci. A já už zase vidím znovu ty velké fronty před cizineckou policií, anebo potom v roce 2013 před Ministerstvem vnitra, až tato agenda připadne tam, ty velké fronty cizinců, kteří budou žádat o prodloužení pobytu nebo nějaký jiný podobný úkon. Takže tady možná by stálo za to zvolit nějakou jinou formu a možná se i těším na jednání výboru pro obranu a bezpečnost, aby nám tam cizinecká policie řekla, proč se zavádí tato forma přihlášení se cizince o pobyt, případně o prodloužení již získaného pobytu.

Potom druhá taková věc, která je možná z mého pohledu ještě závažnější, to je prodloužení doby detence cizinců ze 6 měsíců na 18 měsíců. Připomínám, že ta detence není závěr nějakého soudního řízení, ten cizinec není odsouzen, ten je pouze uvězněn na dobu 6 měsíců, kdy cizinecká policie zjišťuje, zda jeho doklady jsou v pořádku. Většinou vychází z nějakých nesrovnalostí, z jeho písemností, a během těch 6 měsíců vlastně si určí, zda ten cizinec ji chtěl podvést, či nikoli a zda ho má vyhostit, anebo postoupit dál k dalšímu řízení. A my zde prodlužujeme tuto dobu ze 6 měsíců na 18 měsíců, to je rok a půl. Rok a půl by ten cizinec byl uvězněn bez rozhodnutí soudu, jenom na základě toho, že má nějaké nesrovnalosti v písemnostech. Připomínám, že prohlášení Rady Evropy při schvalování této návratové směrnice, kterým se Rada vůči Evropskému parlamentu zavázala, že implementace směrnice nemá být sama o sobě použita jako důvod k přijetí méně příznivých opatření pro osoby, kterých se týká. Tady jdeme opačně. Místo abychom buď zůstali na těch 6 měsících, anebo dokonce se snažili tu dobu zkrátit na 3 měsíce detence, tak jdeme na 18 měsíců. Takže s tím osobně mám dost velký problém.

A potom v této novele je nedostatečná implementace tzv. sankční směrnice pro zaměstnavatele cizinců. Víte, že v minulém období byl největší problém právě s těmi zaměstnavateli, kteří sem dostávali cizince nelegálně, kteří je v podstatě vydírali, zotročovali apod. Chybí zde přísnější sankční směrnice uplatnění práva právě vůči těmto zaměstnavatelům. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP