(11.10 hodin)
(pokračuje Heger)
Znovu musím opakovat, že výrok Ústavního soudu nespočíval v tom, že by se opřel o to, že to jsou regulační poplatky, a proto je povoluje, ale ten Ústavní soud dbal velmi na to, aby poplatky byly sociálně únosné. Už včera jsem říkal, že my máme velký zájem na tom, aby poplatky opravdu sociálně únosné byly. Já tady vnímám příklad, který zde byl dán, že člověk s osmitisícovým platem, který není ani dítětem, ani starším člověkem nad 65 let, se opravdu pohybuje na pětitisícovém limitu v roce a ten limit je pro něj relativně vysoký. Já budu dále mít příležitost v této oblasti se snažit ten systém zmírnit v tom slova smyslu, aby opravdu ti chudší nebyli vystavováni jakémukoliv riziku a já abych nebyl vystavován riziku těchto debat v dalším období. Ale je to technicky velmi obtížné, a jestli dneska zrušíme poplatky pod dojmem toho, že jsou sociálně neúnosné, tak pak si myslím, že bude potřeba zrušit i platbu za základní potraviny pro takovéto lidi, pro které to také musí být neúnosné. Já to téma nechci bagatelizovat, ale je to velmi podobné, a naší snahou bude sociální systém uzpůsobit tak, aby tyto debaty nebyly relevantní. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Já také děkuji. Dalším přihlášeným v rozpravě je pan poslanec Votava.
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, kolegové, kolegyně, já jsem chtěl hovořit k tomu, co včera říkal pan ministr, když obhajoval tzv. regulační poplatky. On to dneska trošinku, tu jejich funkci, zpochybnil, aspoň tak jsem to pochopil, protože řekl, že tedy někde je to oprávněné, že to je regulační poplatek, jinde je to pochybné a někde je to neopodstatněné. Včera ještě pan ministr hovořil o tom, jak významný regulační poplatek tyto poplatky opravdu mají. Chtělo se mi říci, pane ministře, vždyť tomu asi možná ani sám nevěříte, že mají regulační cíl nebo že něco regulují. Ty poplatky. Anebo tomu bohužel musíte věřit, protože jste v té pozici, ve které jste.
Možná že by stálo za to připomenout, že i jedna politická strana měla ve svém programu, a už to tady padlo, ve svém programu zrušení částečné nebo úplné těchto regulačních poplatků. Věci veřejné. Já myslím, že i řada voličů na tento jejich program skočila a řada voličů jim také uvěřila. Tak možná, že by nebylo od věci, aby se teď nyní k tomuto našemu návrhu také přihlásili, aby jej podpořili.
Já si myslím, že ta absurdita regulačních poplatků se projevuje nejvíce u poplatků hrazených v lékárnách. Taky už to tady padlo. Hovořila o tom paní Soňa Marková, hovořil o tom i pan poslanec Škromach. Samozřejmě lékař, který mi předepíše lék na recept, tak si ho jdu vyzvednout a nepřemýšlím, jestli ten lékař lék předepsal správně, nebo ne, koneckonců já tomu nerozumím, rozumí tomu on. Takže jakou mám možnost. Jedině si ten lék vyzvednout, anebo vzít, roztrhat a zahodit. Ale to bych asi byl špatný pacient. Takže pokud lékař mi předepíše lék, tak mi nic jiného nezbývá. Co je tady předmětem nějaké regulace tedy? To, že si pacienti nenechávají předepisovat aspirin a podobně, tak to možná samozřejmě má nějaký efekt, ale není to jenom o tom aspirinu. Většina lidí chodí za lékařem s jinými nemocemi, než které léčí aspirin, a léky opravdu potřebují.
A je třeba také říci, že ten třicetikorunový poplatek zaplacený v lékárně je příjmem lékárníka, je příjmem lékárny. A kolega Šťastný zde včera uvedl, že jenom za loňský rok bylo vybráno za položku na recept 2,6 miliardy korun, za položku za léčivé přípravky 1,7 miliardy korun, a jestli tedy dobře počítám, tak je to zhruba 4,3 miliardy korun. Musím se zeptat - za co? Za to, že se snížily doplatky za léky? To bych neřekl. Já si myslím, že se nesnížily, ale naopak se zvýšily doplatky za léky. Mluvil o tom i pan kolega Rath. Nebo snad je to za tu námahu, že lékárník sáhne do regálu a dá mi na pult lék? Tak to je setsakramentsky dobře zaplaceno.
Pan poslanec Šťastný tady včera také vypočítával, co poplatky přinesly pozitivního, a řekl: Zdravotnické poplatky jsou exemplárním příkladem skutečné solidarity nemocných s vážně nemocnými. Jak se ta solidarita projevuje v té lékárně? Jak to zlepší kvalitu poskytované zdravotní péče, když je poplatek příjmem lékárny a ta ho do systému zdravotnictví zpátky nevrací? Já si myslím, a připadá mi to tak ve vší úctě a omlouvám se, že spíš je to solidarita nemocných s nedostatečnými příjmy lékárníků.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Další přihlášenou je poslankyně Karolína Peake.
Poslankyně Karolína Peake: Já bych se zde ráda ohradila proti tomu, že Věci veřejné měly ve svém programu slib toho, že zrušíme regulační poplatky. Je vidět, že pan kolega poslanec četl pouze mediální interpretace našeho programu, nikoliv program samotný. My jsme zcela jasně deklarovali, že zdravotnické poplatky budou moci být zrušeny poté, co proběhne plnohodnotná zdravotnická reforma, a do této reformy musí být poplatky zachovány.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Já tady mám přihlášenou faktické a pana poslance Tejce. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jeroným Tejc: Ano. Skutečně ten, kdo si pečlivě četl program Věcí veřejných na internetu, tak to tam zjistil. To zcela jistě. Škoda, že jste to neměli na billboardech, kde bylo pouze: Ano zrušení poplatků. Ale tam nebylo nic o tom, že by Věci veřejné chtěly nějakou diskusi, že by poplatky chtěly zachovat. Tam bylo, pokud si dobře pamatuji: Ano zrušení poplatků ve zdravotnictví. Ale to není to nejpodstatnější.
Když tedy chcete tu diskusi, chcete tu změnu, tak já prosím buď předsedu strany Věci veřejné, nebo zástupce této strany, aby nám řekli, jak se s koalicí dohodli, kdy diskuse bude ukončena, kdy bude ta změna a kdy konečně tedy koalice přijde k tomu, že se nebudou platit poplatky ve zdravotnictví. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Dalším přihlášeným byl pan poslanec Kováčik.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, paní předsedající. Paní a pánové, rád bych reagoval na ona slova o mediální interpretaci programu Věcí veřejných. Víte, právě na tu mediální interpretaci jste potom nachytali ty voliče. Takových mediálních interpretací - namátkou vzpomenu jedna zdravotní pojišťovna, když už jsme u tohoto tématu - bylo více. Takže vy vlastně chcete říci, že váš program byl naprosto jiný než to, co jste prostřednictvím televize nebo novin sdělovali občanům. Ale potom jde o podvod na voličích. (Potlesk z lavic poslanců KSČM.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Pan poslanec Rath.
Poslanec David Rath: Já bych navázal na své předřečníky. Ono to není asi moc s vizitkou serióznosti, když si dám na billboard s takovou tou komiksovou bublinou Ne poplatkům ve zdravotnictví - tu komiksovou bublinu viděl každý, protože to bylo na každém rohu - a pak do programu si dám, že to splním, až naprší a uschne, protože to je přesně ten případ. ***