(13.20 hodin)
Poslanec Zbyněk Stanjura: Vážená paní místopředsedkyně, kolegové, kolegyně, hospodářský výbor tento materiál projednal, požádal pouze zpracovatele, předkladatele, aby podali legislativně technické úpravy, protože tam vláda měla nějaké drobné úpravy, nicméně s věcným obsahem souhlasil. Nepřijal žádný pozměňovací návrh.
Doporučuji propustit do třetího čtení bez dalších úprav obecného obsahu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji, pane poslanče. Otevírám obecnou rozpravu. V tuto chvíli nemám žádnou písemnou přihlášku. Proto se ptám, jestli se někdo hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak. Končím obecnou rozpravu a zahajuji rozpravu podrobnou. Opět neeviduji žádnou písemnou přihlášku. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Václav Baštýř: Dobrý den. Paní místopředsedkyně, dámy a pánové, dovolte mi, nechal jsem rozdat pozměňovací návrh do vašich lavic k tisku číslo 25 a tímto se k němu přihlašuji. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji panu poslanci Baštýřovi. Ptám se, jestli je ještě někdo další přihlášený. Prosím, pan ministr Bárta. Máte slovo.
Ministr dopravy ČR Vít Bárta Vážené vedení Sněmovny, dámy a pánové, kolegové, dovolím si navázat na předkladatele této zákonné úpravy s velkou prosbou o podporu tohoto senátního návrhu, který z hlediska práce, koncepční práce Ministerstva dopravy je velmi zásadní. Mám potřebu z tohoto hlediska poděkovat předkladateli panu senátorovi za to, že bez ohledu na to, že v politické práci a v práci této Sněmovny velmi často vzniká potřeba určité účelovosti a určité politické prioritní linky nad linkou obsahovou, že tato norma je příkladem přesně obráceného postupu, která vznikla opravdu v zásadě jako technicistní norma, která má nicméně zásadní, pozitivně ekonomické konsekvence.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji, pane ministře. Chci se zeptat, jestli se ještě někdo další hlásí do podrobné rozpravy. Nikoho neregistruji, takže končím podrobnou rozpravu a končím také druhé čtení tohoto návrhu.
V tuto chvíli přistoupíme k bloku zpráv. Jedná se o body číslo 59 až 85. Začneme bodem
59.
Roční účetní závěrka Státního fondu rozvoje bydlení za rok 2008
a Výroční zpráva o činnosti Státního fondu rozvoje bydlení za rok 2008
/sněmovní tisk 76/
Tento materiál uvede ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Pane ministře, ujměte se prosím slova.
Ministr pro místní rozvoj ČR Kamil Jankovský Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já si tady dovolím přednést zprávu k Roční účetní závěrce a Výroční zprávě o činnosti Státního fondu rozvoje bydlení za rok 2008. Je to trošičku historie, nicméně oba materiály byly předloženy Poslanecké sněmovně již v předchozím volebním období. Sněmovna se však do konce svého mandátu bohužel nedostala k projednání, a proto je vláda nyní předkládá znovu. Oba materiály byly prověřeny nezávislým auditorem, který v poskytovaných informacích neshledal žádné pochybení. Oba materiály byly projednány ve výboru fondu a v dozorčí radě fondu a přijaty bez připomínek.
A nyní k samotnému roku 2008. Rozpočet roku 2008 předpokládal příjmy ve výši miliarda 247 milionů, ve skutečnosti byly dosaženy příjmy v objemu miliarda 700 milionů korun, tedy o 36 % vyšší, než předpokládal rozpočet. Stalo se tak především díky vyššímu stavu depozic způsobenému nižším čerpáním výdajů v závěru roku 2007 a vyšším úrokovým sazbám na depozitních účtech. Dále pak v důsledku skutečnosti, že některé úvěry poskytované fondem byly splaceny předčasně. Příjmy fondu zvýšila oproti očekávání také mimořádná dotace z kapitoly MMR ve výši 90 milionů na posílení programu Panel. Vyšší příjmy byly způsobeny také dalšími nerozpočtovanými příjmy, z nichž nejvýznamnější byly vratky dotací na základě rozhodnutí finančních úřadů ve výši 36 milionů korun.
Co se týče výdajů, celkové výdaje Státního fondu rozvoje bydlení byly v roce 2008 rozpočtovány ve výši 3 miliardy 200 milionů, skutečné výdaje roku 2008 dosáhly výše 2 miliardy 934 milionů. Tato částka je ovlivněna způsobem čerpání jednotlivých podpor poskytovaných fondem. Příjemce dotačního i úvěrového titulu má možnost čerpat finanční prostředky až po dobu tří let. V rámci programu Panel je dotace vyplácena v pololetní periodicitě po celou dobu splácení poskytnutého komerčního úvěru, to je až po dobu 15 let. Smluvně se fond v roce 2008 zavázal k programovým výdajům ve výši 2 miliardy 900 milionů korun.
V rámci úrokové dotace programu Panel, rekonstrukce panelových bytů, bylo v roce 2008 schváleno poskytnutí dotace 2024 vlastníkům panelových domů v celkové výši 2 miliardy korun. Skutečné čerpání v roce 2008 proběhlo ve výši 754 milionů korun. Zčásti bylo skutečné čerpání financováno z mimořádné jednorázové neinvestiční dotace od Ministerstva pro místní rozvoj, a to výplatou dotací jednotlivým příjemcům v období listopadu a prosince 2008 v souhrnné částce 90 milionů korun.
Nízkoúročený úvěr na pořízení bytu podle nařízení vlády byl ve sledovaném období přidělen téměř 3000 mladým rodinám, a to v celkovém objemu 800 milionů korun z úvěrových zdrojů. Čerpání v průběhu roku 2008 dosáhlo výše 898 milionů korun.
Na dotace formou snížení úvěru na každé narozené dítě byly použity prostředky ve výši 77,88 milionu korun.
Programové výdajové položky rozpočtu na rok 2008 byly z převážné části smluvně naplněny. Smluvně se fond v roce 2008 zavázal k výdajům ve výši 2 miliardy 905 milionů, což představuje 96 % schváleného objemu výdajových položek fondu určených na jednotlivé programy. Fond tak své hlavní úkoly dané rozpočtem na rok 2008 splnil.
Výdaje na správu fondu činily 50 milionů korun. Na zajišťování programu podpor bylo použito 112 milionů korun. Jednalo se o výdaje: odměny bankám za vedení bankovních účtů, čerpání účtů, odměny regionálním střediskům v rámci programu Panel, právní služby, příprava dokumentů pro EU, výroba informativních materiálů a prezentace fondu na výstavách. Z celkového pohledu fond smluvně zajistil využití z 97 % finančních prostředků určených na jednotlivé podpůrné programy.
Lze tedy nepochybně říci, že fond splnil své úkoly dané rozpočtem schváleným Poslaneckou sněmovnou. Za této okolnosti navrhuji, aby Poslanecká sněmovna tento materiál schválila. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji, pane ministře. Usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jsme obdrželi jako sněmovní tisk 76/1. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Jan Babor a informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Máte slovo. Prosím. ***