(15.20 hodin)
(pokračuje Emmerová)
A dále názor jedné voličky: Je ostudou, že namísto reformy státní správy a veřejných financí se provádí daňová reforma. Zřejmě zapomínáte, že občané se naučili počítat většinou už v první třídě základní školy, a tak si všichni dnes umí spočítat, že když chce pan ministr financí provést nejdříve zvýšení DPH na 14,5 % a posléze na 17,5 %, tak nakonec fakticky dosáhne výše 20,03 %. Tedy se jedná o daňový podvod na občany. Celé je to divadlo, aby si občan myslel, jak na tom vydělá. A opak je pravdou. To vše je vymyšleno a nastaveno, aniž by byly vyžadovány úspory po celé státní správě, tj. ukončení nesmyslných předražených zakázek a nákupů, a konečně také snížení marží a cen farmaceutického průmyslu, který vydělává po zbrojních firmách nejvíc, někdy je dokonce předčí. Konec citace.
Nebudu už rozebírat jednotlivá ustanovení, které tady detailně provedl zpravodaj kolega Opálka. Jenom chci říct, že s ním ve všech názorech souhlasím.
Na balíček parametrických změn přichází systémová opatření k tzv. zdokonalení běhu státní administrativy. Za okolností, kdy 60 % pracujících nemá průměrný výdělek, nedosahuje ho, a pojištění platí každý rok ze stanoveného průměrného výdělku v minulém roce, čili platí vyšší částky, než je jejich příjem, a 17 % nemá průměrný důchod, představuje sociální reforma vážné ohrožování životních podmínek většiny obyvatel.
Alarmující je narůstající počet dokonaných sebevražd, a to převážně mužů v pátém až šestém deceniu. Zřejmě jde o ty, kteří v této životní etapě přišli o práci. Vede to i k rozvratu jejich rodinného života, a proto se pak nabízí nejjednodušší řešení - suicidium. Jde o takzvaného živitele rodiny, který selhal. Život bez světlých perspektiv už pro něj nemá žádnou cenu. A to chceme hovořit o tom, že máme za povinnost pečovat o duševní zdraví společnosti, jak bylo podepsáno v lednu 2005 v Helsinkách.
V České republice máme přijatý Národní program přípravy na stárnutí na období let 2008 až 2012. Aktivní život ve stáří není myslitelný bez dostatečného hmotného zabezpečení a bez dostupné a kvalitní zdravotní péče. Mimochodem je v tomto elaborátu, který vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, také uvedeno, že důchodová reforma by měla být vnímána jako kontinuální proces přizpůsobování demografickému vývoji, a nikoliv jako jednorázová změna.
Z těchto všech důvodů a náznaků nemohu pro schválení balíčku sociálních škrtů hlasovat, poněvadž jsem přesvědčena, že reforma je málo uvážená, že je nespravedlivá k většině obyvatel.
Děkuji za pozornost. (Potlesk některých poslanců z levé části Sněmovny.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Teď bych požádal paní poslankyni Danu Váhalovou a připraví se Antonín Seďa.
Poslankyně Dana Váhalová: Dobré odpoledne. Děkuji za slovo, pane předsedající. Vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, už podruhé se nám dostává návrh zákona v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Nejprve jsme ho byli nuceni schvalovat v legislativní nouzi koncem minulého roku a nyní znovu obdobný zákon, pouze pod jiným číslem, budeme znovu projednávat. Hlavním důvodem je rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 14. března 2011, kterým se uplynutím dne 31. prosince 2011 zrušuje zákon č. 347/2010 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí, a to z důvodu procedurálních pochybení při přijímání tohoto zákona.
V této souvislosti bych očekávala, že vláda s ohledem na vývoj české společnosti předloží nový návrh a přehodnotí některé necitlivé sociální škrty. Domnívám se totiž, že problém českých veřejných financí je spíše na příjmové straně než na té výdajové. Pokud by Česká republika měla daňovou kvótu takovou, jako je průměr v západoevropské části Evropské unie, tak by státní rozpočet vykazoval podstatně menší schodky a nemuseli bychom jednat o těchto opatřeních, která postihují sociálně nejslabší část českých občanů. V této souvislosti si myslím, že navrhovaná opatření jsou nevyvážená a především chybná, pokud vláda preferuje jenom škrty jako cestu k vyrovnaným státním rozpočtům místo nastartování hospodářského růstu.
Z mého pohledu je obrovským problémem sociálního systému České republiky také např. přijetí nesystémového a nedomyšleného zákona o Úřadu práce České republiky. Tento zákon má v sobě obrovský potenciál vyvolat velký chaos na pracovním trhu, a tím znemožnit účinnou politiku zaměstnanosti České republiky. Vezmeme-li do úvahy, že v rámci sociální reformy ztratí města a obce stávající kompetence v oblasti výplaty nepojistných sociálních dávek v přenesené působnosti na úkor Úřadu práce České republiky, můžeme očekávat další propad v politice zaměstnanosti České republiky. Domnívám se, že navrhovat pokračování těchto sociálních škrtů není dobré. Pokud bude tento zákon schválen, přispěje ke zhoršení stavu chudoby a sociálního vyloučení v České republice.
Mám obavu, že tímto opatřením česká vláda sama ohrožuje i své vlastní cíle uvedené v Národním programu reforem České republiky 2011 v kapitole Sociální začleňování a snižování chudoby. Tam se jedná o zachování stejného počtu osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením v roce 2020 na úrovni 1 566 tis. osob jako v roce 2008 a rozpočty českých domácností, které již tak jsou napjaté, že každé další zatížení může mít nepříjemný důsledek pro plnění strategie Evropa 2020. V této souvislosti nemohu výše uvedené škrty sociálních transferů ohrožující občany České republiky podpořit.
Děkuji za pozornost. (Potlesk některých poslanců z levé části Sněmovny.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, teď se hlásí opět poslankyně Lenka Kohoutová s faktickou a chce reagovat na vystoupení paní poslankyně Váhalové. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Lenka Kohoutová: Pouze krátce, prosím vás. Víc jak polovina nás poslanců je tady nových. Většina z nás sem šla s cílem pracovat a nastavovat tady takový systém, aby tady bylo zvýšení zaměstnanosti, aby tady byl dobrý sociální systém. To, co my tady dneska schvalujeme, to už funguje! To funguje a bude to fungovat do 31. 12. 2011. Tak tady zbytečně neobstruujme. Já chápu, že to samozřejmě potřebujete, ale pojďme pracovat, a pojďme pracovat ve jménu těch lidí (šum v levé části sálu).
Prostřednictvím pana předsedajícího, paní poslankyně, vždyť tady to funguje a to, co vy jste tady namítala, tak skutečně není pravdou. Nemaťte tady lidi, pojďme pracovat, a pojďme skutečně pracovat ve jménu a ve prospěch našich lidí. (Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Stanislav Grospič se fakticky přihlásil, aby reagoval na vystoupení paní poslankyně Kohoutové. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Dovolte, abych vaším prostřednictvím paní poslankyni Kohoutové řekl, že tady nikdo nikoho nemate, naopak. Myslím si, že vy, vaše vládní koalice, vaše vláda mate veřejnost zrovna tak, jako ji mátla, když před volbami vaše politické strany vyhrožovaly a vydíraly občany České republiky řeckou krizí. To ještě neznamená, že když jste si něco schválili v souvislosti s rozpočtem, že to lidé skousli. Drtivá většina občanů této republiky s vaší vládou nesouhlasí a vyjadřuje jí odpor. Lidé neskousli a neztotožnili se s tím, že by měli salámovou metodou dávkovaně, tak jak jim to dáváte, stále trpět zvyšování svých životních nákladů. To je možná vaše iluze. Žijte si v té iluzi, ale lidé v České republice žijí zcela určitě v realitě. (Potlesk z levé části sálu.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já děkuji. Paní předsedkyně... (prosba o vystřídání, aby mohl vystoupit u řečnického pultu).
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní se hlásí o slovo místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Prosím, pane místopředsedo. - Prosím o klid, paní poslankyně Orgoníková.
Prosím, pane místopředsedo. ***