(12.20 hodin)
Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kocourek Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, na pozvání saúdskoarabského ministra ropného průmyslu se v únoru tohoto roku v hlavním městě Království Saúdské Arábie Rijádu, místě sídla stávajícího Mezinárodního energetického fóra, uskutečnilo mimořádné zasedání ministrů této dosud existující politické iniciativy. Cílem zasedání bylo přijetí ujednání o základní organizační struktuře a principech fungování fóra a financování fóra, kterými zainteresované země hodlají efektivně podporovat vedení dialogu mezi klíčovými světovými producenty a spotřebiteli ropy, resp. plynu. Konference se zúčastnili resortní představitelé z téměř 90 zemí světa počínaje zeměmi sdruženými v cenovém kartelu OPEC, zemí členů OECD a stejně tak i z řady rozvojových zemí zainteresovaných na vedení dialogu o klíčových aspektech cenové a investiční ropné politiky včetně její energetickobezpečnostní dimenze.
Na této mimořádné únorové konferenci ministrů fóra přijatý text charty vymezuje institucionální strukturu klíčových orgánů umožňujících zapojení nejen českých exekutivních představitelů, ale také obchodních a průmyslových partnerů. Nominace zástupců a navázání kooperace s českými podnikatelskými představiteli stojí v popředí pozornosti Ministerstva průmyslu a obchodu.
Z hlediska českého ústavního pořádku Charta Mezinárodního energetického fóra náleží do kategorie prezidentských smluv ve smyslu článku 49 písm. c) ústavy a vznik členství vyžaduje před ratifikací prezidentem republiky souhlas obou komor Parlamentu.
V této souvislosti si vás dovoluji požádat o propuštění tohoto tisku k dalšímu projednávání v Poslanecké sněmovně. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi průmyslu. Prosím nyní o slovo zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Davida Vodrážku.
Poslanec David Vodrážka: Vážená paní předsedkyně, vládo, kolegyně, kolegové, účast České republiky v diskusích v rámci Mezinárodního energetického fóra je vzhledem k našim zájmům v oblasti energetické bezpečnosti velice vítaným krokem. Jak již pan ministr poznamenal, tato organizace se výhledově může stát vedoucím fórem pro zásadní jednání v oblasti fungování mezinárodního energetického sektoru a mít značný vliv na chod světového trhu s energetickými surovinami. Navrhuji tedy přikázat k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu zpravodaji. Otvírám obecnou rozpravu. Přihlášky do ní nemám. Ptám se, zda se někdo hlásí. Nehlásí se nikdo, končím obecnou rozpravu. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh k projednání výboru zahraničnímu. Ptám se, zda má někdo jiný návrh. Není tomu tak.
Zahajuji hlasování číslo 192. Táži se, kdo souhlasí s přikázáním zahraničnímu výboru. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 192. Přítomno 136, pro 114, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru zahraničnímu.
Tím jsme v prvém čtení projednali sněmovní tisk 316. Končím tedy projednávání bodu 65.
Zahajuji projednávání bodu číslo
67.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Srílanskou demokratickou
socialistickou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic,
podepsaná dne 28. března 2011 v Praze
/sněmovní tisk 330/ - prvé čtení
Požádám o úvod pana ministra financí Miroslava Kalouska.
Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Děkuji za slovo. Dámy a pánové, jedná se o vzorovou dohodu podle modelu OECD včetně harmonizačních klauzulí s Evropskou unií. Dohodu, která posílí právní jistoty investorů jak České republiky, tak Srílanky. Podepsána byla 28. března a já si dovolím poprosit o projednání a schválení.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi Kalouskovi. Prosím o slovo zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Václava Kubatu.
Poslanec Václav Kubata: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já bych pouze opakoval, co řekl pan ministr Kalousek, takže doporučuji, abychom propustili k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Otvírám obecnou rozpravu. Nemám přihlášky, proto se vás táži, zda se někdo hlásí. Nehlásí se nikdo. Končím obecnou rozpravu. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh k projednání výboru zahraničnímu. Táži se, zda má někdo jiný návrh na přikázání. Není tomu tak.
Zahajuji hlasování číslo 193. Táži se, kdo souhlasí s návrhem na přikázání výboru zahraničnímu. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování číslo 193. Přítomno 138, pro 113, proti jeden. Konstatuji tedy, že návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Tím končí v prvém čtení projednání sněmovního tisku 330, končím projednávání bodu 67.
Zahajuji projednávání bodu číslo
68.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Bezpečnostní smlouva mezi vládou České republiky
a vládou Lucemburského velkovévodství o vzájemné výměně a ochraně
utajovaných informací, podepsaná v Praze dne 11. dubna 2011
/sněmovní tisk 336/ - prvé čtení
Prosím o úvodní slovo ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kocourek Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vzhledem k tomu, že Lucembursko je jak členem NATO, tak Evropské unie, lze usuzovat, že bilaterální spolupráce bude vyžadovat výměnu utajovaných informací. Sjednání příslušné smlouvy se v tomto kontextu tedy jeví jako výhodné pro obě strany. Smlouva upravuje standardní instituty v oblasti ochrany utajovaných informací.
Vláda České republiky vyslovila souhlas se sjednáním této smlouvy svým usnesením ze dne 18. ledna 2010 číslo 67. Smlouva byla podepsána v Praze dne 11. dubna 2011 ředitelem Národního bezpečnostního úřadu a velvyslancem Lucemburského velkovévodství v Praze.
Dovoluji si požádat Sněmovnu o propuštění této smlouvy do dalšího čtení.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi Kocourkovi. Prosím o slovo zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Davida Vodrážku.
Poslanec David Vodrážka: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, pan ministr zde vše řekl, čili navrhuji přikázat zahraničnímu výboru. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu obecnou. Ptám se, zda se do ní někdo hlásí. Nehlásí se nikdo. Končím obecnou rozpravu a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhuje přikázat tento návrh k projednání zahraničnímu výboru. Ptám se, zda má někdo jiný návrh. Není tomu tak.
Zahajuji hlasování číslo 194. Táži se, kdo souhlasí s přikázáním výboru zahraničnímu. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 194. Přítomno 144, pro 117, proti jeden. Konstatuji tedy, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Tím jsme se vypořádali se sněmovním tiskem 336 v prvém čtení. Končím projednávání bodu 68.
Zahajuji projednávání bodu číslo
105.
Návrhy zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2011
s Vyjádřením vlády a se souhrnným hodnocením zdravotně pojistných plánů,
hodnocením zdravotně pojistných plánů jednotlivých zdravotních pojišťoven
na rok 2011 a tabulkovými přílohami
/sněmovní tisk 304/
Tento návrh uvede ministr zdravotnictví Leoš Heger. Prosím vás, pane ministře, o slovo. Předávám řízení paní místopředsedkyni Vlastě Parkanové.
Ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, předkládám k vašemu projednání materiál hodnocení zdravotně pojistných plánů devíti zdravotních pojišťoven na rok 2011.
Dne 28. března 2011 došlo k výmazu zdravotní pojišťovny Média z obchodního rejstříku, která se sloučila se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky, a proto ve smyslu zákona o resortních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů, byla zdravotní pojišťovna Média ke dni 28. 3. 2011 zrušena bez likvidace. ***