(17.10 hodin)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu senátorovi Zdeňku Škromachovi. Zeptám se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Paní poslankyně Milada Emmerová? Prosím.

 

Poslankyně Milada Emmerová: Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, vážení přítomní, jenom stručně zrekapituluji to, co bylo předřečníky konstatováno. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění byl předložen jako vládní návrh zákona, který Poslanecká sněmovna schválila hlasy poslanců vládní koalice ve znění, ve kterém byl předložen vládou. Hlavním účelem návrhu zákona bylo reagovat na nález Ústavního soudu pod číslem 135/2010 Sb., jímž byl ke dni 30. září 2011 zrušen § 15 zákona o důchodovém pojištění upravující způsob stanovení výpočtového základu pro důchody.

Znění návrhu zákona předložené vládou a schválené Poslaneckou sněmovnou však současně také přináší řadu dalších, s tímto nálezem Ústavního soudu nesouvisejících zásadních změn systému důchodového pojištění, zejména další výrazné zvyšování důchodového věku, znevýhodnění odchodu do předčasného starobního důchodu, zkrácení doby pro opětovný vznik nároku na vdovský, vdovecký důchod, změnu stanovení výše základní výměry důchodů, změnu mechanismu zvyšování vyplácených důchodů atd. Dopady těchto změn přitom dalece přesahují volební období současné Poslanecké sněmovny, respektive funkční období současné vlády, aniž by ohledně zavedení těchto opatření panoval širší politický a společenský konsenzus.

Z těchto důvodů se Poslanecké sněmovně doporučuje schválit návrh zákona ve znění schváleném Senátem a já se za to přimlouvám. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji paní poslankyni a zeptám se, zda se hlásí někdo další do rozpravy? Pan poslanec Opálka.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, paní předsedkyně. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, poslanecký klub KSČM vládní návrh nepodpořil. Pokud se jedná o verzi, která přišla ze Senátu, musím konstatovat, že ani ta nás zcela neuspokojuje, ale přece jenom je sociálně citlivější. Proto budeme pro tuto verzi hlasovat. Chci však učinit několik poznámek.

Co se týká vypořádání se s nálezem Ústavního soudu, musím říci, že těch řešení bylo samozřejmě více. To, které si zvolila koalice, je prospěšné především pro vysokopříjmové skupiny. Co se týká neustálého zvyšování hranice odchodu do důchodu, přiznám se, že tady trošku koalici nerozumím. Ale přeji jí to, protože to je parametr, který může příště změnit každá jiná koalice, ale je vidět, že vnímaná je veřejností, a to i tou mladou veřejností, velmi citlivě. Je však vnímána velmi citlivě i lékaři, kteří se zabývají možností, i v té daleké budoucnosti, jaké budou psychické a fyzické síly člověka k práci. Nechápu, proč se vlámáváme do tak daleké historie, když dneska nevíme, jak to bude za deset let s ropou, s pitnou vodou, ale budeme vědět, v kolika půjdeme do důchodu. Prostě tomu nerozumím.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji, zeptám se na další přihlášku do rozpravy. Není žádná, rozpravu končím.

Přistoupíme k hlasování. Podle § 97, odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a k přijetí usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Odhlašuji vás, prosím, abyste se znovu přihlásili.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon číslo 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, podle sněmovního tisku 277/3, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 277/4. O tomto návrhu rozhodneme za malý okamžik.

Zahajuji hlasování číslo 233, táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 233. Přítomno 174, pro 70, proti 103. Návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat znovu, a to podle § 97 odst. 5 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí tohoto usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101.

 

Návrh usnesení zní takto: "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, ve znění, ve kterém byl postoupen Senátu, podle sněmovního tisku 277/4." Kvorum je nastaveno.

 

Zahajuji hlasování číslo 234. Táži se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?

Hlasování číslo 234. Přítomno 176, pro 105, proti 71. Konstatuji, že jsme návrh zákona ve sněmovním znění přijali. (Potlesk z pravé a střední části sálu.)

 

Končím tím projednávání bodu 123, sněmovního tisku 277/3.

 

Zahajuji projednávání bodu

 

124.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně
ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší),
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 278/4/ - vrácený Senátem

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacím návrhem, jeho usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 278/5. Vítám mezi námi pana senátora Karla Šebka.

Prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu a k předloženému pozměňovacímu návrhu vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který dnes zastupuje pana ministra životního prostředí Tomáše Chalupu v této věci. Prosím, pane ministře.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kocourek Děkuji, vážená paní předsedkyně. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte, abych se v zastoupení pana ministra Chalupy stručně vyjádřil k pozměňovacímu návrhu, který Senát přijal k vládnímu návrhu novely zákona o ochraně ovzduší.

Samotný vládní návrh se týká primárně environmentálních kritérií udržitelnosti u biopaliv používaných v dopravě a jeho součástí je z důvodu nutné transpozice evropského předpisu také změna zákona o spotřebních daních.

Při projednávání tohoto návrhu v Poslanecké sněmovně byl přijat pozměňovací návrh pana poslance Skopala, kterým se mění zákon o spotřebních daních v tom smyslu, že rozšiřuje stávající daňové zvýhodnění na všechny metylestery masných kyselin obsažené ve směsné naftě. Uvedený návrh z Poslanecké sněmovny tedy je mimo rámec samotného předmětu novelizace. Při projednávání v Senátu však zazněl argument, že změna spotřebních daní bude fakticky působit proti dosavadnímu zvýhodňování českých zemědělců, kteří dodávají vstupní surovinu, řepku olejnou, a naopak podpoří dovozové komodity. Zároveň pan zpravodaj v Senátu - senátor Šebek - upozornil na to, že změna by způsobila též snížení příjmů ze spotřební daně. Senát proto svým hlasováním pozměňovací návrh z Poslanecké sněmovny eliminoval a navrhuje návrh zákona ponechat v původním znění předloženém vládou.

Návrh novely zákona schválený ve znění Senátem tak tedy jménem předkladatelů podporuji i já, neboť v podstatě senátní návrh je vlastně původním vládním návrhem, a proto se přimlouvám za schválení znění Senátem. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP