(10.20 hodin)
(pokračuje Nečas)

Slyšíme tady hřímání od představitele strany, která má za sebou tak skandální privatizace, které jsou dnes trestně vyšetřovány, jako je privatizace Mostecké uhelné společnosti, jako je privatizace OKD, jako je nákup a opatřování letounů Gripen, kde již i zahraniční autorizované úřady jednoznačně řekly, že zde došlo ke korupci! Považuji za neuvěřitelné, že bez jakéhokoli uzardění zde tento hlas hřímá, aniž toto bere v potaz.

Chci říci jedno: Tato země potřebuje reformy, potřebuje konsolidovat veřejné finance, potřebuje jednoznačně stabilizovat tuto zemi, učinit ji modernizovanou a konkurenceschopnou. Po celé Evropě, po celé Evropě od jedné země do druhé, voliči odmítají tyto levicové recepty, které nám tady teď předkládal opět pan Sobotka. V jedné zemi za druhou padají levicové vlády a lidé dávají důvěru vládám středopravicovým. Dnes z celé EU bohatě středolevicové vlády spočítáte na prstech jedné ruky. Lidé tyto recepty odmítají. Tyto recepty uvízly v 70. a 80. letech minulého století. Tyto recepty jsou pouze recepty, které vedou k životu na dluh, jsou to recepty, které zvyšují deficity veřejných financí a Česká republika touto cestou nepůjde! Česká republika půjde cestou reforem, reforem, které jsou oceňovány, což koneckonců dokládá i zvýšení ratingu České republiky agenturou Standard and Poors o dva investiční stupně. Za vás bychom letěli v investičních stupních v ratinzích pouze dolů! Tomu zabráníme. Proto budeme pokračovat, proto je správné hlasovat pro tyto zákony.

Žádám poslance a poslankyně, aby tyto zákony podpořili. Děkuji. (Silný potlesk koaličních poslanců.)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji panu premiérovi. S faktickou poznámkou byl přihlášen pan poslanec Rath.

 

Poslanec David Rath: Dámy a pánové, pokud by toto říkal pan Petr Nečas někdy před pěti lety, tak bychom mu možná někdo mohli ještě uvěřit, že snad to myslí vážně.

Ale vy jste zapomněl, že vaše vlády tady vládnou už v podstatě šestý rok. Šestý rok tady od tohohle pultíku vykřikujete o reformách, jak reformujete, jak jsou ty reformy potřebné a nás zachraňují a bojujete s dluhem. Překvapivě dluh stále roste a roste.

Pane premiére, řekněte lidem, kolik byl dluh vaší vlády loni a kolik bude letos! Vy bojujete se státním dluhem tak, že je čím dál tím větší! Už letos je prognóza na 170 miliard, což bylo loni, a bude to ještě větší. Vždyť vy zatnete největší sekeru v historii této republiky! Vy jste jako masový vrah (ohlas), který říká, že je velký humanista a neublížil by mouše. Myslíte si, že občané naší země jsou skutečně tak hluší, slepí, postižení demencí, že tohle nevědí? Myslíte si, kolik ještě let tady budete hřímat od tohoto pultíku, že bojujete s dluhem a zachraňujete zemi? A země je čím dále tím rozvrácenější, čím dále tím zadluženější, občané jsou čím dál tím chudší, jejich životní náklady jsou čím dál tím větší. Tak já mám pocit, že žijeme úplně někde jinde, že vy se koukáte na jiné statistiky, že vidíte jiná čísla. Myslíte si, že čím víc nás zadlužujete a čím tuto zemi ženete do větší hospodářské krize, tak tím jí víc pomáháte? Možná sobě, své kapse a svým kamarádům! Těm ano!

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: S přednostním právem vystoupí předseda poslaneckého klubu KSČM pan poslanec Kováčik. Prosím.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Paní předsedající, paní a pánové, řeknu vám to krátce, bez dlouhých slov. Myslím si, že je třeba jít se také ptát nejen agentur, které dávají body, jak je napadne, nebo možná také proto, že příslušné vlády se chovají podle jejich pokynů, dobře, méně dobře, průměrně, trochu špatně nebo hodně špatně. Podle toho se ty ratingy dělají.

Jsem přesvědčen o tom, že vláda, Poslanecká sněmovna, Senát a ostatní ústavní instituce jsou tady především od toho, aby sloužily občanům, aby se chovaly tak, aby občanům přinejmenším neškodily, když už musejí přijímat nějaká opatření, napravovat své vlastní kroky a chyby nebo špatné kroky a chyby svých předchůdců. Myslím si, že když už musí občanům na hrb položit větší náklad, tak ten náklad se má rozložit řekněme rovnoměrně, tak aby jej unesli, tak aby příslušný díl, tedy díl, jaký jsou schopni nést, nesly všechny skupiny občanů, ne aby náklady reformy, náklad toho zatížení, nesly jen ty skupiny občanů, které se mohou nejméně bránit, a některé jiné, říkáme horních deset tisíc, na tom vlastně ještě vydělávaly. Nenesly žádné náklady, nebo nesly náklady v tom poměru nižší. Unesly by daleko větší, věřte tomu, a neutekly by do daňových rájů nebo někam jinam. Slíbili jste jim ale, že na ně sahat nebudete, a proto je to tak, jako je to teď.

Nemyslím si, že tato vláda je oceňována převážnou většinou občanů České republiky za ty takzvané reformy, které teď činí. Příklad, o kterém hovořil pan předseda Sobotka, je velmi věrný. My se setkáváme, a věřím, vy také, pokud s lidmi vůbec mluvíte, se setkáváte s mnoha případy, kdy bezmocní jsou činěni ještě bezmocnějšími, s případy, kdy i lidé, kteří vám věřili, a dokonce vám dávali hlasy, jsou teď "biti jako žito".

Pokud jde o náladu ve společnosti, nebo chcete-li o souhlas nebo pochvalu, kterou by si tato vláda měla zasloužit, mezi lidmi, kam alespoň já chodím, jsem se žádného takového souhlasu nedočkal. Naopak. Nespokojenost roste a já musím konstatovat, že je oprávněná. Lidé vědí, že je třeba něco udělat, že je třeba šetřit, že je třeba rozumným způsobem se postavit k tomu, co se děje. Ale je štve nejvíc to, že zatímco ten, co měl dosud hluboko do kapsy, musí do ní sáhnout ještě velmi zásadně, a ten, co plnými doušky pije z číše, z té číše mu příliš neubude. Oni mají hluboký pocit křivdy, mají hluboký pocit nerovnoprávnosti, mají hluboký pocit beznaděje, mají hluboký pocit naštvanosti na to, co se tady děje!

Promiňte, ale já nechci vypočítávat všechny chyby, které se tu za posledních šest let děly. To, co se dělalo tehdy špatně, dnes se dělá ještě hůř.

Občané nás, poslance a poslankyně, budou hodnotit podle činů. Poslanecký klub KSČM samozřejmě, a říkáme to opakovaně, bude hlasovat proti těmto takzvaným reformním zákonům. Ale současně přicházíme i s některými návrhy, o kterých tady byla řeč a které by měly aspoň trochu zmírnit ty dopady, rozložit ten tlak na širší spektrum tak, aby ti, kteří se mohou nejméně bránit, to nenesli natolik. A tak jsem tedy zvědav, jak dopadne naše hlasování o návrzích, které máme například v daňových zákonech, a mluvím třeba o zvýšení daňové progrese. Jak dopadne hlasování o našich návrzích, které máme směrem k úpravě DPH, například návrh, který mluví o návratu k původnímu stavu snížené daně 5% a základní sazby 19%, a hlasování o řadě dalších věcí, které, myslím si, jsme povinni konkrétně navrhnout.

Podle činů poznáte nás. Poslanecký klub KSČM v tomto případě, tak jako ve všech předchozích, po celých těch 22 let od převratu, bude s občany, nikoliv proti nim. Děkuji za pozornost. (Potlesk z levé strany.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP