(6.10 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Také děkuji. Protože nemám dalšího přihlášeného k faktické poznámce, tak, pane poslanče, nevzdalujte se od mikrofonu, máte teď prostor pro svoji desetiminutovku. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec David Rath: Dámy a pánové, dobré ráno. Máme šest hodin deset minut. Já jsem odsouzen nečasovci pouze k desetiminutovce. Samozřejmě bych dokázal o stavebním spoření hovořit déle, takže zvládnu jen část argumentů.

Na začátku je třeba říci, že je vidět, jak pravice přistupuje k demokratické diskusi a omezuje, a kdyby mohla, tak nám nasadí roubík a diskuse vůbec neprobíhá, protože pro pravici je svoboda slova a svoboda projevu něco jako nepotřebné haraburdí, které je potřeba omezovat v rámci nečasovských výkonů, aby schválili 140 až -150 procent zákonů, které pokud možno poškodí většinu občanů ČR, sníží jejich životní úroveň. Konečně je to i tento zákon, tedy zákon o stavebním spoření.

Podívejme se trošku do historie. Dámy a pánové, je to jedna z mála věcí, která se podařila pravicovému předsedovi vlády Václavu Klausovi, a já ho nechválím za některé věci příliš často, určitě si nezaslouží pochvalu třeba za vytunelované banky a vytunelované podniky, kde po sobě nechal možná sto miliard nějakých dluhů a závazků, ale musíme ho objektivně pochválit za některé věci, které vznikaly na začátku 90. let, a to je například za progresivní daňový systém. Nevím, jestli to víte, ale byly to vlády Václava Klause a Václav Klaus jako ministr financí, který převzal německý systém progresivního zdanění, jestli si to dobře pamatuji, tak tedy ty nejvíce vydělávající skupiny platily nějakých 45 až 46 %, firmy nějakých 38 nebo kolem 40 %. Kde jsou ty časy, chce se mi říci, kdy pravičák Václav Klaus tady zaváděl sociálně demokratické recepty ze západní Evropy. Bohužel dneska to pravicové nadšení už je takové, že v podstatě to válcuje rovnou daní, kterou známe jenom z Ruska. Takže musím říci, že zatímco Václav Klaus se jezdil učit daňový systém do Rakouska a do Německa, tak pan Nečas s panem Kalouskem se jezdí učit do Ruska, do Bulharska. Pánové, jen tak dál! Myslím si, že kdo se od koho učí, také tak dopadne. Ale to je jenom poznámka související s tím, že Václav Klaus a jeho vlády tady začaly se stavebním spořením.

Filozofie stavebního spoření byla samozřejmě velmi správná. Správná v tom, nutit lidi, resp. je motivovat - ne nutit, to je špatné slovo, ale ekonomicky je motivovat, aby odkládali své peníze, protože to bylo výhodné, bylo to více úročené, více podporované a správně ze slova stavební to mělo být především určeno na vyřešení základní potřeby, tj. bydlení, tj. na nákup bytu, domu, případně výstavbu těchto věcí, případně vybavení bytu či domu. Bohužel tehdy se tam vloudilo prostřednictvím lobbistů i ustanovení, že peníze nemusely být striktně využity jen na pořízení bytu, domu či vybavení, ale mohly být používány i na jiné věci. Bylo to tehdy odůvodňováno hlavně tím, že stát chce motivovat, tedy vláda Václava Klause, tedy pravicová vláda ODS, že chce motivovat lidi, aby spořili, spořili výhodně, a že je jim trošku jedno, že to všechno nejde do bydlení, že i když si za to pořídí něco jiného, tak že to má svůj ekonomický smysl. Postupem času samozřejmě jednotlivé vlády docházely ke zjištění, že státní podpora je velmi vysoká, zatěžuje státní rozpočet, a přemýšlely o určitém omezení. Některá omezení byla logická a možná i prospěšná, protože jak jsme slyšeli, v tom spoření už leží nějakých 400 mld., což jsou obrovské peníze, a samozřejmě je dobře tuto sílu peněz nasměrovat žádoucím způsobem, to znamená právě třeba do stavebnictví, právě k výstavbě bytů, právě k výstavbě rodinných domů. Spolu s dalšími produkty, které pak přinesla vláda sociální demokracie, především snadné získávání hypoték pro střední třídu - ano, je to zajímavé, díky vládě sociální demokracie tehdy za ministra financí Bohuslava Sobotky došlo k tomu, že řekněme pozitivní efekt stavebního spoření se protkl a multiplikoval i pozitivním efektem snadného získávání hypoték. Zase si vzpomeňme, za pravicových vlád za Václava Klause prakticky nešlo sehnat hypotéku třeba na bydlení. To bylo nemožné. Tehdy se také skoro nestavěly rodinné domy, byla minimální bytová výstavba, která zamrzla, a byl to právě jeden z argumentů, proč stavební spoření vůbec zavést, aby se toto trochu nastartovalo. Bohuslav Sobotka a tehdy vláda sociální demokracie přišli s druhým významným impulsem, to znamená široce dostupné hypotéky pro střední třídy, a v podstatě kolem každého většího města začala vznikat a růst jako houby po dešti satelitní městečka s výstavbou nových bytů, s výstavbou nových domů. Paradoxem trošku bylo, že tito lidé ze střední třídy, kteří si právě takový dům či byt mohli pořídit díky rozhodnutí vlády sociální demokracie, pak často volily pravicové strany a ty se jim odvděčily mj. i tímto, co teď tady projednáváme. To znamená, nejenom že znedostupnily hypotéky, zhoršily ekonomické podmínky v ČR, ale samozřejmě teď i likvidují, výrazně omezují stavební spoření, což samozřejmě má jednoznačný vliv na množství lidí, kteří si pořizují vlastní byt či vlastní dům.

Je toto správná politika, která vede k prosperující zemi? Je toto skutečně cíl, který chceme my jako poslanci této Poslanecké sněmovny dosáhnout? Chceme, aby lidé neměli kde bydlet, nemohli si pořídit vlastní byt a dům? Já myslím, že to musí být základní cíl každé vlády! Mimo vlády premiéra Nečase, který tady sedí v lavici a tváří se, že ho to nezajímá! Premiéra Nečase to nezajímá, čte si v nějaké knize tady jistě zajímavější věci. Tak toho nezajímá, že za jeho vlády prudce klesá procento lidí, kteří si mohou pořídit vlastní byt nebo vlastní dům. Zastavuje se výstavba domů a bytů. Jednoznačně čísla o tom hovoří! Vláda premiéra Nečase s pomocí ministra financí Kalouska totiž začala likvidovat stavebnictví, a to ve všech jeho podobách - jak v podobě bytové výstavby a výstavby rodinných domů, tak v podobě výstavby veřejných budov. Prostě každý elementární, základní student ekonomie, národohospodářství ví, že době krize je samozřejmě potřeba investovat především do stavebnictví. Co dělá vláda Petra Nečase a nečasovců? Pravý opak! Likviduje stavebnictví! I tímto zákonem v podstatě přispívá k tomu, že objem stavební výroby bude v příštích letech dále klesat, bude klesat objem a počet nově vystavěných bytů, nově vystavěných domů, tedy bude klesat počet rodin a lidí, kteří si mohou pořídit vlastní bydlení. Jak na to reaguje tato vláda? Nijak! Ještě dále tuto situaci zhoršuje, dále žene Českou republiku do větší chudoby! Dále zavírá dveře před většinou občanů, kteří by si chtěli vyřešit své bydlení, chtěli by si pořídit vlastní byt, vlastní dům. Je tohle správná politika? A lhostejno, zda levicová, či pravicová. Prostě tahle politika je stupidní! Ta není levicová, nebo pravicová. To je pouze stupidní politika nečasovců a vlády Petra Nečase! To je neoddiskutovatelný fakt, i když premiér si třeba strčí celou hlavu do knihy a zaklapne, aby to tady nemusel poslouchat. Pane premiére, vy skutečně velmi ohrožujete - ***




Přihlásit/registrovat se do ISP