(12.50 hodin)
(pokračuje Rath)

Čili dámy a pánové, pro tento rozpočet se nedá zvednou ruka. Nejenom pro ty důvody, které jsem tady vyjmenoval, ale i pro ty důvody, které s ním úzce souvisí, tzn. s rozpočty měst a s rozpočty krajů. Jak my v krajích máme udržet například služby v oblasti sociální péče? Vláda nám opět škrtla desítky, stovky milionů příspěvků na chody domovů seniorů. Už nám je škrtla vloni, nějak jsme to vydrželi, všichni se uskromnili. To se máme uskromňovat dál? Kam až? To máme těm seniorům přestat topit, svítit, přestat jim dávat najíst? Protože my nemáme už kam ustupovat. Už jsme zmrazili platy, šetříme, kde se dá. Anebo máme ty domovy důchodců začít zavírat a seniory přivést panu ministru Kalouskovi na Ministerstvo financí, ať nám tedy ukáže, jak se bez peněz o máme postarat?

Pan ministr financí tady není, jeho to zjevně nezajímá. Možná kdybychom mu navezli těch několik tisíc seniorů z těch zavřených domovů, tak najednou ho to bude zajímat.

Totéž ale se týká zdravotnictví. Jak máme udržet chod nemocnic a nezadlužovat je, když nám posíláte stále méně a méně peněz? Jak máme udržet školství? Já, když dnes jezdím navštěvovat naše školy, tak když se zmíním o vytápění, tak se všichni smějí. Mně chvilku nedocházelo, proč se studenti smějí, a pak mi to došlo. Protože samozřejmě už ta první vlna škrtů peněz do provozu škol prošla, a tudíž to znamená, že školy daleko víc začaly šetřit i třeba na vytápění. Ano, za chvilku budeme dělat jako za komunismu uhelné prázdniny. Tentokrát to nebudou uhelné, ale Kalouskovy prázdniny. Prostě abychom měli a udrželi finance na chod škol, tak budeme muset pravděpodobně na měsíc na dva ty školy zavřít, abychom na zbytek roku prostě měli. Takže když uhodí mrazy, tak my ve středních Čechách a v dalších krajích pravděpodobně budeme muset zavírat školy a říct dětem "zůstaňte doma pod peřinou, protože my nemáme peníze na to, abychom vám v té škole zatopili, protože díky panu Nečasovi a Kalouskovi ty peníze prostě nepřišly". Prostě vracíme se někam do mého dětství, kdy nám vyhlásili tehdy uhelné prázdniny a měsíc jsme seděli doma. Školy zavřeli a vypnuli topení, protože nebyly peníze. Takto po dvaceti letech budování reálného kapitalismu jsme se dostali, že se vracíme o nějakých padesát let zpátky. Jestli to takto povedete, tak za chvilku budeme v poválečných letech, kdy budou zavedeny potravinové lístky.

Dámy a pánové, samozřejmě přijde taková ta otázka, ten Rath jenom kritizuje a ukazuje, co nejde, jak se zadlužujeme, jak neprosperujeme. Tak kudy, když nejsou peníze? Vem' ten chlup na dlani, když tam není. Tomu přece každý rozumí. Můžeme přece utratit jenom to, co vyděláme. No tak za prvé tato vláda utrácí mnohem víc, než vydělá. A za druhé tato vláda v oblasti svých výdělků se chová jako extrémní lenoch Venca. (Zašumnění nalevo a otázka: Cože?) Extrémní lenoch proto, protože každý chce a přemýšlí o tom, jak by si vydělal víc. Spousta občanů naší země už má dvě povolání nebo jedno a půl povolání, protože z jednoho povolání si často nevydělá na slušný životní standard. To znamená, každý člověk, každá rodina přemýšlí o tom, jak si vydělat víc peněz. Víc pracuje, víc se snaží. Jenom buď člověk, který nemůže, nebo je velmi líný, se nesnaží zvýšit si své příjmy. A je mu to jedno. Lehne si třeba na hromadu hnoje, chytá lelky a říká "nějak bylo, nějak bude". Takhle se chová naše vláda. Leží na hromadě hnoje a chytá lelky. (Smích zleva.)

Co tím myslím? Myslím tím to, že si dlouhodobě promyšleně snižuje své příjmy. Chová se tedy jako člověk, který místo aby přemýšlel, jak víc vydělat, tak se snaží vydělávat méně. Začalo to za pana Topolánka, který začal spolu s panem Kalouskem seškrtávat daňové příjmy. To byly ty vaše báječné rovné daně. Šup - minus 30 miliard. Snížení daní firmám, které nebylo vůbec potřeba, protože firmy už tehdy u nás platily méně než třeba v Německu a v dalších zemích. Šup, tak jsme jim snížili, proč bychom jim to nedali? To je těm bankám, čezům a dalším molochům, které vydělávají obrovské peníze, tak proč by musely platit daně? Tak jim je snížíme. Takže šup, těm jsme dali 40 nebo 50 miliard. Všechny mizí z republiky, protože je vlastní zahraniční vlastníci. Proč bychom jim nedopřáli lepší život? Oni ty peníze utratí v tom zahraničí a my se tady uskromníme. Vždyť to má přece logiku. Oni si v zahraničí užijí a my si utáhneme opasky. To je přece logické.

To myslím, že je konzistentní politika této vlády. Tady rok od roku v podstatě tato vláda a její předchůdkyně vymýšlí kroky, aby státní rozpočet dostal méně, vydělal méně. A ty peníze - dneska už souhrnně jde možná o 80, 100 miliard. Samozřejmě můžeme se dohadovat, kde je to přesné číslo, jestli je to těch 70, nebo 110, ale zhruba o takovouto částku ročně se připravily pravicové vlády zcela promyšleně, cílevědomě, s podporou svých poslanců. A přesně tak to je. Leží tedy na hnoji, škrtli si ty peníze, které jim mohly vylepšit tu pozici, a říkají "nemáme, nemůžeme dát, je nám líto".

Dámy a pánové, je potřeba, aby veřejnost vzala rozum do hrsti a začala přemýšlet selským rozumem a začala dekódovat ta klišé, ty fráze, které prostě na nás z úst pravicových politiků od pana Topolánka a Kalouska počínaje až doteď přes pana Nečase a zase Kalouska na nás neustále dopadají. Víte, takto se skutečně do prosperity nedostaneme. Takto se skutečně dluhu nezbavíme. Takto bude jen a jen hůř.

Myslím, že v tomto jsme pro svět ojedinělým experimentem. Myslím si, že podobně nesmyslná, hloupá, neprozíravá politika není snad aplikována nikde. Prosím, možná že najdete nějakou zemi, nechci se dotýkat některých afrických zemí, kde to je ještě horší. Možná že si pan premiér Nečas a pan ministr Kalousek třeba řekli, že chtějí z České republiky mít něco jako Somálsko. Nevím, možná je to nějaká jejich skrytá ambice, že je tak čeští občané tak štvou, že si říkají "počkejte, my vás vyučíme, to ještě uvidíte, jak se žije v Somálsku". Možná že je to promyšlený plán.

Na druhou stranu mě to uráží. Já jsem Čech, jsem vlastenec a chci, aby naše země prosperovala. Chci, aby se našim občanům žilo minimálně stejně, jak se žije třeba rakouským občanům. Není jediný důvod, proč by průměrný Čech se měl mít hůř než průměrný Rakušan. Před dvaceti lety, když padal minulý režim, tak se říkalo "dusili nás tady komunisti, teď se odrazíme ode dna a za pět za šest let, za deset nejpozději doženeme Rakousko". Možná si všichni na ty debaty vzpomínáte. Ono uběhlo dvacet let a pořád ten průměrný Čech ani nevidí záda průměrného Rakušana v životní úrovni. A zvláště v posledních letech byly etapy, kdy jsme je doháněli. Byly etapy, kdy jsme doháněli, a překvapivě shodou okolností to byly etapy, kdy vládla sociální demokracie. Zatímco v okamžiku, kdy nastoupila pravice s panem Topolánkem v čele, tak jste zařadili zpátečku a šlápli na plyn. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP