(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Budeme pokračovat v rozpravě, která byla přerušena před polední pauzou, a to přímo při vystoupení pana poslance Davida Ratha, jehož tedy zvu opět k mikrofonu. Prosím, pane poslanče.
Poslanec David Rath: Děkuji, paní předsedající. Já bych si dovolil shrnout to, co tady zaznělo, a říci nějakou představu, jak by se to mohlo realizovat.
Ještě bych poprosil pana ministra zahraničí Schwarzenberga, aby si přestal za mými zády brousit meče a rozptylovat mě tady hovorem. Děkuji.
Dámy a pánové, rozpočet, který je předložen, v podstatě sami jeho autoři, tedy vláda a pan ministr financí, označují za virtuální a chybný. Proto říkají, že přijdou v příštích měsících s jeho výraznou změnou, výraznou opravou. Tudíž trochu nerozumím, proč chtějí, abychom s ním souhlasili, když sami vědí, že je vadný. Současně ten rozpočet přináší dvě zásadní negativa, má dva zásadní problémy. První problém je, že zadlužuje velmi výrazně Českou republiku a české občany. V této chvíli počítá s nějakými 100 mld. minus a v tom příštím, opraveném to pravděpodobně bude ještě větší dluh, větší deficit. Čili zadlužujete naše vnuky, zadlužujete naše děti. Druhá věc. Když už takto zadlužujete Českou republiku a české občany, tak druhá věc - současně ten rozpočet podvazuje ekonomický růst. Já jsem říkal, že všechny země okolo nás rostou. Vy tím rozpočtem útočíte na ekonomiku, na hospodářství České republiky, a způsobíte tím minimálně stagnaci, ne-li další propad.
Mě by zajímalo, jestli pan ministr financí, až bude končit svůj mandát, pošle lidem také složenku. Jestli si vzpomenete, pan Kalousek posílal před volbami složenku, jak je zadlužený každý občan České republiky. Já bych byl rád a ptám se vás, pane ministře financí, zda až budete končit, pošlete obdobnou složenku, protože já se obávám, že už dnes je na ní částka podstatně vyšší. Až budete končit, tak ta částka bude ještě daleko vyšší. Když to neuděláte vy, tak mám sto chutí slíbit, že to udělám já, že pošlu tu složenku a napíšu: tolik jste dlužili v době, když pan Kalousek kandidoval na ministra financí, a třeba skoro dvojnásobek dlužíte dnes, kdy končí svůj mandát ministra financí. Jsem zvědav, jestli to zopakujete, jestli budete tak férový chlap a pošlete znovu tu složenku, ale tentokrát s dluhem, který zůstává po vás a po vládě Petra Nečase.
Dámy a pánové, abychom tady jenom nehovořili a neříkali, co je špatně, tak bych řekl v pár větách, co je asi možné dělat.
První, co myslím, že je zásadní, je pokusit se zvýšit příjmy do státního rozpočtu. Ta cesta tedy není taková, jak vy po ní jdete, neustálé snižování daní, rovná daň, snižování daní korporacím. Ta cesta je jiná, to znamená rozumné daňové zatížení korporací, to znamená vyšší, než je dnes, ale samozřejmě ne vyšší, než je u našich sousedů. Čili srovnatelná korporátní daň, samozřejmě korporátní daň závislá i na typu toho, kdo ji platí.
Co tím myslím? Daleko víc musí platit banky, daleko víc musí platit ta gigantická nadnárodní a síťová odvětví, která nemohou utéci. Vy často operujete tím, že když dáte vysokou korporátní daň, že někdo přesune firmu do Lichtenštejnska, na Panenské ostrovy. Dámy a pánové, ČEZ na Panenské ostrovy neuteče, stejně jako Lukoil, Transgas, stejně jako Société Générale, tedy Komerční banka, případně další. Prostě oni z České republiky utéci nemohou. Tak proč jim dáváte tyto daňové dárečky v řádu desítek miliard? Všude ve světě dnes uvažují o speciálních daních z finančních transakcích a o speciálním progresivním zdanění těch největších firem, těch největších bank, těch největších investičních společností. Ty se musí podílet na financování prosperity příslušné země. Prostě změnit politiku, že vy jim dneska darujete nízkou daní desítky miliard, které ony si odvezou do zahraničí. Vy je musíte donutit, aby ty peníze utratily tady, tady je realizovaly. A jak investiční politikou, tak vyšším zdaněním těchto specifických subjektů. Takže zvýšit daňové příjmy.
Dále je potřeba zvýšit daňové příjmy i těch nejvíce vydělávajících lidí. Já chápu, že kamarádi pana Kalouska a Nečase jsou rádi, že dostali daňové prázdniny, že platí méně na zdravotním, sociálním, ale i na rovné dani. Dámy a pánové, jen zopakujme, kde je rovná daň, kam se jezdil učit pan Kalousek a pan Nečas a pan Topolánek rovnou daň. Do Ruska, do Rumunska, do Bulharska. Jste snaživí učedníci těchto prosperujících zemí. Jen tak dál, pánové! Já si myslím, že bychom se měli jezdit učit jinam. Jezděte se učit do Švýcarska, do Německa, do Rakouska, do Velké Británie nebo i do Spojených států. Tam všude najdete progresivní zdanění. Ne v Rusku, v Rumunsku, v Bulharsku, kam se jezdíte učit. To je váš vzor? Tak to řekněte lidem na rovinu, že tady chcete Rumunsko, že tam se jezdíte učit. Protože to jsou důsledky vaší politiky, kterou tady realizujete - Rumunsko, Bulharsko, Rusko. To jsou vaše vzory. To tady aplikujete. Jestli mi dokážete, že rovnou daň mají v Německu, v Rakousku, ve Švýcarsku, tak se vám omluvím, ale vy víte, že to tak není, že tady aplikujete modely zemí, které jsou na tom daleko hůř než my a mají často daleko větší problémy než my.
Čili dámy a pánové, to je další recept - progresivní daň, progresivní zdanění. ***