(11.10 hodin)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Budeme pokračovat bodem 122, ale ještě předtím vás seznamuji s omluvou z dnešního jednání. Omlouvá se pan poslanec Daniel Korte, a to pro pracovní důvody, do 11 hodin.

 

Zahajuji projednávání bodu

 

122.
Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území
České republiky v roce 2010 (ve srovnání s rokem 2009) a Zpráva o plnění úkolů
vyplývajících ze Strategie prevence kriminality na léta 2008 až 2011 za rok 2010
/sněmovní tisk 356/

Tento materiál uvede ministr vnitra Jan Kubice. Prosím vás, pane ministře, o vaše slovo.

 

Ministr vnitra ČR Jan Kubice Děkuji, paní předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych na základě konkrétních usnesení vlády stručně uvedl dva výroční materiály související s oblastí vnitřní bezpečnosti. Jedná se o Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2010 /ve srovnání s rokem 2009/ a Zprávu o plnění úkolů vyplývajících ze Strategie prevence kriminality na léta 2008 až 2011 za rok 2010. Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky předkládá Ministerstvo vnitra vládě a Poslanecké sněmovně každoročně již od roku 1993. Zpráva podává informaci o stavu a vývoji kriminality a o opatřeních směřujících k jejímu snižování a bezpečnostních prioritách Ministerstva vnitra.

V České republice bylo v roce 2010 registrováno celkem 313 387 trestných činů, nejméně od roku 1992. Meziroční pokles registrované kriminality byl zaznamená ve třinácti krajích ze čtrnácti. Míra objasněnosti stagnovala - minus 0,8 %. Objasněno bylo 117 685 skutků. Došlo k poklesu majetkové i hospodářské kriminality. Snížil se například počet krádeží motorových vozidel či úvěrových podvodů. Násilná kriminalita se meziročně mírně zvýšila, poklesl ale počet loupeží - minus 14,2 %. Poklesl též počet stíhaných a vyšetřovaných osob, pokračoval dlouhodobý pokles registrované kriminality mládeže. Podíl cizinců na celkovém počtu pachatelů je stabilizovaný, činil 6,6 %.

Na úseku dopravní nehodovosti byly zaznamenány rekordně nízké počty usmrcených a zraněných osob. Počet usmrcených i těžce zraněných osob byl v roce 2010 nejnižší za posledních padesát let.

Kromě globálních hrozeb, jako je terorismus či nadnárodní organizovaný zločin, vnímá současné vedení Ministerstva vnitra jako nejpalčivější bezpečnostní prioritu korupci.

Pro doplnění uvádím aktuální informaci o vývoji kriminality za třetí čtvrtletí roku 2011 v meziročním srovnání. Celkový počet zjištěných trestných činů téměř stagnuje. Zjištěno 240 983 trestných činů. Je to nárůst o 0,9 %. Významněji však vzrostl počet objasněných trestných činů - plus 4,2 %, což znamená obrat už tři roky trvajícího trendu.

Mezi nové priority Ministerstva vnitra patří důraz na restriktivní přístup při stíhání kriminality, zahrnující zabavování výnosů z trestné činnosti. Policii se do konce listopadu 2011 podařilo zajistit výnosy z trestné činnosti ve výši přes 4 mld. Kč. Jedná se tak o nejlepší výsledek v historii Policie České republiky.

Druhým materiálem je Zpráva o plnění úkolů vyplývajících ze Strategie prevence kriminality na léta 2008 až 2011 za rok 2010 a úkoly na rok 2011. Zpráva se zabývá zejména vyhodnocením celorepublikových projektů, krajských i městských projektů prevence kriminality. Na celostátní úrovni byly připraveny podmínky pro plošné nasazení projektu systém včasné intervence, jehož účelem je zkvalitnění systému péče o ohrožené děti. Pokračoval Program podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi. Důležitým projektem Ministerstva vnitra je národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných osobách, který zahrnuje oblast policejního pátrání, spolupráci s médii a veřejností a sociálně-psychologickou podporu rodin pohřešovaných dětí.

V oblasti prevence extremismu a zlepšování bezpečnostní situace v rámci sociálně vyloučených lokalit pokračoval projekt Úsvit v dalších deseti obcích. Na krajské a městské úrovni bylo podpořeno 346 projektů z oblasti sociální prevence, situační prevence a informování občanů, které se realizují ve 14 krajích a 45 městech s počtem obyvatel nad 25 tisíc.

Úkoly republikového výboru a resortů v něm zastoupených, stanovené na rok 2010, byly splněny.

Zpráva byla projednána a vzata na vědomí vládou, usnesením číslo 261 ze dne 13. dubna 2011.

Obě shora uvedené zprávy byly projednány dne 8. září 2011 ve výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, který je doporučuje usnesením ze dne 9. 9. 2011, doručeným poslancům jako tisk 356/1, vzít na vědomí.

Děkuji vám za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi. Zprávu projednal výbor pro obranu a bezpečnost. Usnesení tohoto výboru jsme obdrželi jako sněmovní tisk 356/1. Slovo nyní dostane zpravodaj výboru, pan poslanec David Kádner. Prosím, aby informoval Sněmovnu o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane kolego.

 

Poslanec David Kádner: Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, dámy a pánové, výbor pro obranu a bezpečnost se zabýval touto zprávou na 15. schůzi 8. září letošního roku, kde vzniklo usnesení, kde výbor pro obranu a bezpečnost doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky vzít na vědomí Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2010 a Zprávu o plnění úkolů vyplývajících ze Strategie prevence kriminality na léta 2008 až 2011 za rok 2010. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu zpravodaji. Prosím, aby na návrh tohoto usnesení odkázal posléze v podrobné rozpravě, až bude zahájena. Já nyní dávám slovo v obecné rozpravě, kterou zahajuji, panu poslanci Václavu Klučkovi. Prosím.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, paní předsedkyně. Zpráva o situaci v oblasti veřejného pořádku v roce 2010. Dneska se píše datum 15. prosince 2011 a my tuto zprávu máme vzít na vědomí s tím, že čísla, která ta zpráva vykazuje, jsou jistě zajímavá, ale v daném okamžiku už jsou to čísla, která není třeba podrobovat žádné větší analýze, protože máme konec roku 2011. Vláda projednala usnesení v dubnu, výbor pro obranu projednal tuto zprávu a přijal usnesení v září a Poslanecká sněmovna v prosinci vezme tuto zprávu na vědomí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP