(11.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Zde byla původně určena jako zpravodajka paní poslankyně Jana Fischerová. Ta je dnes omluvena. Požádal bych pana poslance Vodrážku. Ještě než dostane slovo, tak bohužel v prvním čtení musíme hlasovat o té změně.

 

Takže nechám Sněmovnu odhlasovat změnu u zpravodaje pro prvé čtení. Místo paní poslankyně Fischerové to bude pan poslanec Vodrážka.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tuto změnu v pozici zpravodaje, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 69, přihlášeno je 130, pro hlasovalo 98, proti žádný, takže to bylo přijato.

 

Poprosím pana poslance, aby se v prvém čtení vyjádřil k tomuto tisku 623.

 

Poslanec David Vodrážka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, kolegové, projednávaná dohoda, tak jak říkal pan ministr, upřesňuje podmínky, za kterých bude v Praze umístěna Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém, jejímž cílem je dosažení plné funkčnosti navigačního systému Galileo. Česká republika považovala posledních šest let umístění první unijní instituce do České republiky za jednu ze svých priorit a své snažení završila v konkurenci dalších deseti členských států Evropské unie podpisem hostitelské dohody v lednu tohoto roku.

Smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

Rád bych navrhl propustit dokument do druhého čtení a přikázat jej k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Otevírám obecnou rozpravu. Vidím pana poslance Hojdu ... naopak, pan poslanec Seďa. Omlouvám se. Prosím, pane poslanče, máte slovo jako první.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane premiére, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, vyslovením souhlasu s ratifikací Hostitelské dohody týkající se umístění, podpory, výsad a imunity mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní systém se završí, jak říkal pan ministr, několikaleté úsilí české vlády, ale i českých odborníků a úředníků o umístění této agentury v naší zemi. Agentury, která vznikla v roce 2004.

Pouze pro připomenutí: Navigační systém Galileo je plánovaný autonomní evropský globální družicový polohový systém, který by měl být obdobou amerického systému NAVSTAR GPS a ruského systému GLONASS. Jeho výstavbu zajišťuje Evropská unie reprezentovaná Evropskou komisí a Evropská kosmická agentura. Spouštění GNSS systému Galileo má být podle nových plánů v roce 2014. Na rozdíl od obou zmiňovaných systémů, ať už GPS, či GLONASS, má být evropský globální navigační družicový systém určen pro civilní použití.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, závěrem mi dovolte poděkovat všem lidem, kteří se zasloužili o prosazení umístění agentury GSA v České republiky. Význam tohoto kroku je o to důležitější, že je to první větší organizace Evropské unie, která bude působit na našem území. Dohodu podporuji a také pléduji za její rychlou ratifikaci.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím pana poslance Hojdu, dalšího přihlášeného.

 

Poslanec Pavel Hojda: Děkuji, pane předsedající. Chtěl bych se krátce také vyjádřit. Chtěl bych poděkovat panu poslanci Seďovi za dopřesnění ještě tohoto výkladu.

Snad by bylo dobré připomenout, že původní aktivity na přidělení této agentury do České republiky byly iniciovány už Poslaneckou sněmovnou v roce 2005. Mám tím na mysli podvýbor pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku, kdy jsme na jednání mezinárodní konference v Madridu požádali o to, aby tato instituce byla přidělena do České republiky. A následně se to dařilo každý rok. A musím přiznat, že vlády po roce 2006 se tomuto problému velmi intenzivně věnovaly a podařilo se nakonec České republice tuto agenturu do České republiky získat.

Chtěl bych rovněž požádat, aby i v zahraničním výboru proběhlo projednání co nejrychleji, aby tato ratifikace mohla být uskutečněna co nejdříve. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Stále je obecná rozprava. Už se do ní nikdo nehlásí, takže můžeme obecnou rozpravu ukončit. Jsme v prvém čtení, takže bychom mohli pouze hlasovat přikázání výborům k projednání. Už nemáte nic, pane ministře, je to všechno? Takže můžeme hlasovat.

Organizační výbor navrhl přikázat k projednání zahraničnímu výboru. Jestli má někdo jiný návrh, tak se může přihlásit v tomto okamžiku... ale není to tak.

 

Takže budeme hlasovat přikázání výboru zahraničnímu.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přikázat zahraničnímu výboru, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 70. Přihlášeno 135, pro hlasovalo 104, proti žádný. Takže to bylo přikázáno zahraničnímu výboru.

 

Můžeme ukončit projednávání bodu 48. Děkuji panu ministrovi i zpravodaji.

 

Máme tu další bod.

 

30.
Návrh poslanců Stanislava Humla, Romana Váni, Jeronýma Tejce
a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 40/2009 Sb.,
trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 591/ - prvé čtení

Tímto tiskem jsme se zabývali ve středu 14. března, ale přerušili jsme jej v obecné rozpravě. Takže teď by se ke stolku měli... Teď nevím přesně, ve které fázi, je tady napsáno "přerušeno v obecné rozpravě". Takže obecná rozprava ještě trvá. Nebyla ukončena. (Dohady mimo mikrofon.)

Jenom tady mám informaci, že nebyla už přihláška, ale že rozprava ukončena nebyla. Takže ještě je tu souhlas, že se nacházíme v obecné rozpravě, to znamená, že to vytváří ještě prostor, pokud by někdo chtěl v ní vystoupit, tak je to možné. Připomínám, že se jedná o rozpravu k zákonu číslo 30, trestní zákoník, tisk 591. Takže je tu poslední příležitost vystoupit v obecné rozpravě. Pokud se nikdo nehlásí, můžeme obecnou rozpravu ukončit.

Ještě se zeptám předkladatele, jestli ještě něco nechce nyní. Nechce, nikdo, není třeba. V tom případě už zbývá zase jenom návrh hlasovat přikázání výborům k projednání.

Organizační výbor navrhl přikázat návrh k projednání... (Poslanec Rádl mimo mikrofon.)

Zamítnutí? Na to jsem se právě ptal, jestli je něco. Takže to jsme si neporozuměli. Nicméně to znamená, že zagongujeme. Pokud byl podán v rozpravě návrh na zamítnutí, tak to samozřejmě musíme hlasovat. Takže prosím, aby se poslanci vrátili do sněmovny. Jak jsme slyšeli, v rozpravě byl podán návrh na zamítnutí panem poslancem Rádlem.

Je tady návrh vás odhlásit, takže vás všechny odhlašuji. Prosím, abychom se znovu přihlásili. Chvilku počkám, až se dostavíte, ale zdá se, že jsme všichni a že můžeme zřejmě tento návrh hlasovat.

 

Takže ještě jednou: V první fázi hlasujeme návrh na zamítnutí podaný poslancem Rádlem v průběhu rozpravy.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro zamítnutí, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 71. Přihlášeno 119, pro hlasovalo 63, proti 40. Takže zamítnutí bylo odhlasováno. Což by znamenalo, že můžeme ukončit projednávání tohoto návrhu, protože byl zamítnut. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP