(14.20 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Já tvrdím, že posledních pět let naše pozice v Evropě je marginální. Je nesrozumitelná. Je nesrozumitelná našim partnerům a není divu, že je těžké pochopit, co se děje, a hlasovat tady v této Sněmovně.

Prostě já jsem přesvědčen, že to je dokonce přirozená povinnost, kterou máte nejenom vůči opozici, ale i vůči veřejnosti, abyste mluvili o tom, co se v Evropě děje, zvlášť v situaci, kdy se toho děje poměrně hodně. To prostě nemůžete popřít! A vy byste měli hledat a využívat Sněmovnu jako fórum, na kterém se jednak ty věci vysvětlují a jednak se vysvětluje pozice České republiky. To mi připadá docela normální a přirozené. Je spíš podivné, když se to v České republice takto pravidelně neděje. A není pak divu, že je Česká republika nesrozumitelná, obecně, protože se v této věci prostě nehodlá nic dělat.

A mně připadá způsob, pane ministře, kterým vy tu debatu odmítáte, opět skandální. To jsou přece neprosto nesmyslné důvody. Místo abyste vy informoval o situaci, o pozici České republiky... Ty věci v Evropě mají přece na nás obrovský dopad. To je něco, co má pro nás ohromný význam. A vy zrovna nejste dneska v nijak luxusní pozici. My přece máme jako bod, který se tady navrhuje do programu, také otázku výběru daní. To je katastrofální situace způsobu, jak reaguje systém na vaše úpravy daně z přidané hodnoty. Česká republika dneska visí na evropském exportu, situace v Evropě je vážná, a dokonce i ten odběr zboží z Evropy prostě může slábnout. A to ještě dále zkomplikuje naši situaci. Mně připadá, že to je jedno z nejvážnějších témat, které tady dnes máme! Jestli už dneska je tady v této zemi recese a jestli hrozí, že ta situace v Evropě se bude horšit, tak samozřejmě my budeme čelit ještě větším problémům s plněním státní pokladny. Takže to není jenom tak, že se teoreticky máme zabývat tím, co se v Evropě děje, ale ono to má dneska opravdu pro nás obrovský význam.

Takže já bych si přál, aby Česko nebylo v situaci těch zemí, které si dneska z Evropy půjčují peníze. Ale byl bych rád, abych proto byl informován o tom, co se děje. A byl bych rád, abych byl informován o tom, co mohu čekat od českých představitelů. A nejsem zdaleka jediný! A není to podle mě jenom přání poslanců opozice. Takže nevymlouvejte se na to, na naprosto nesmyslné důvody, na to, že si máme něco ujasňovat doma, protože my si to musíme ujasňovat tady, a vy jste vládní představitelé a vy byste měli poskytnout informace!

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Tak já bych chtěla požádat všechny, aby respektovali to, že jsme teď v úvodní fázi schůze, tedy padají návrhy k programu schůze. Pokud by tento bod byl samozřejmě zařazen, potom můžeme vést debatu jakoukoli.

Pan ministr Kalousek se ještě hlásí o slovo, poté pan kolega Stanjura.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Dámy a pánové, promiňte, chci jenom vyjádřit pochopení k vystoupení pana místopředsedy Zaorálka. Pochopil jsem z jeho vystoupení, že to, že sociální demokracie se o zásadní priority evropské politiky hádá a není schopna se dohodnout a není schopna definovat jednotné stanovisko, že za to může vláda, protože jí dává málo informací. Nechápu sice tuto výtku, ale mám porozumění pro tuto výmluvu, protože na tohle se pan místopředseda Zaorálek vymlouvá ve všech případech. Prostě vláda může i za to, že sociální demokracie není schopna být jednotná. Já to beru na vědomí. Děkuji, omlouvám se, nebudu pokračovat v polemice.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Pan kolega Stanjura má slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: (Poslanec Stanjura mimo mikrofon říká, že má také přednostní právo, že už ho kolegové dvakrát předběhli.)

Hezké odpoledne, paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, mám tři návrhy k pořadu jednání.

Navrhuji vyřadit z pořadu schůze bod číslo 17, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku, tiskový zákon, sněmovní tisk 603, druhé čtení, a k tomu bod číslo 83, což je třetí čtení téhož tisku.

Dále navrhuji vyřadit z pořadu jednání bod číslo 8, vládní návrh ústavního zákona, Ústava České republiky, sněmovní tisk 351, druhé čtení, a k tomu odpovídající ten samý tisk v třetím čtení - bod číslo 74.

A bod číslo 9, vládní návrh zákona o NKÚ, sněmovní tisk číslo 352, druhé čtení, a k tomu odpovídající v třetím čtení bod číslo 75.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ano, to byly návrhy pana poslance Stanjury. Pan místopředseda Zaorálek.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já chci jenom krátce reagovat na pana ministra Kalouska. Já nevím nic o tom, že by se v těchto otázkách hádala sociální demokracie. Ale co vím jistě, že ve vládě samotné jsou na tyto věci vždycky dva názory, proto máme dva státní tajemníky, proto máme dvě koncepce jedné zahraniční a evropské politiky... (Potlesk poslanců ČSSD.) A proto máme dokonce dva názory na fiskální dohodu ve vládě. Tak chápete, že i jako opozice mám starost o vládu, která v tak zásadních věcech... Zřejmě často ani nemluví o těch věcech proto, protože by se vždycky ukázalo, že nemá jeden společný názor. To znamená, ta Sněmovna by mohla sloužit také jako fórum, kde byste si vyjasnili, kde vlastně vy sami stojíte.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Tak. Paní poslankyně Halíková, prosím o slovo.

 

Poslankyně Milada Halíková: Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, dovoluji si požádat a navrhnout pevné zařazení bodu číslo 116, návrh zákona, kterým se mění volební zákony, a zákon číslo 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je to sněmovní tisk 619/3 vracený Senátem. Navrhuji, abychom tento tisk pevně zařadili na zítřek, to je na středu odpoledne po již pevně zařazených bodech, tedy před prvními čteními. Děkuji za podporu.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ano, zeptám se ještě na případný další návrh k pořadu schůze. Pokud není, budeme hlasovat o těch, které zazněly nejprve z grémia.

 

Pevné zařazení bodů 99 a 100 jako druhý a třetí bod našeho dnešního jednání. Opakuji, že na tomto se shodlo dnešní dopolední grémium.

Zahajuji hlasování číslo 64. Táži se, kdo souhlasí s tímto pevným zařazením bodů 99 a 100 jako druhý a třetí dnešní bod? Kdo je pro? Ještě jednou prosím zkuste - kdo je pro? A proti?

Hlasování číslo 64, přítomno 165, pro 126, proti 10, návrh byl přijat.

 

Druhým návrhem z grémia je žádost předsedy mandátového a imunitního výboru Bohuslava Sobotky o zařazení žádosti o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání pana poslance Otto Chaloupky, a to na dnešek jako čtvrtý bod.

Zahajuji hlasování číslo 65, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

Hlasování číslo 65, přítomno 176, pro 164, proti 5, tento návrh jsme přijali.

 

Jenom upozorňuji, že pan poslanec Marek Šnajdr má náhradní kartu 52, pan poslanec Michal Hašek náhradní kartu číslo 53.

 

Nyní je zde ten sněmovní tisku 705-E, který grémium navrhuje zařadit na 14. června po bodu 101, to jest jako druhý bod po skončení písemných interpelací.

Zahajuji hlasování číslo 66, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

Hlasování číslo 66, přítomno 179, pro 129, proti 25, návrh jsme přijali.

 

To byly návrhy z grémia, nyní k návrhům vašim. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP