(10.00 hodin)
(pokračuje Bárta)
Pan ministr Kalousek tady na začátku řekl, že si nemám plést - nemáme plést, on nemluvil o mně, ale chápu, že to asi především směřovalo k mému návrhu, právě onoho zastropování RPSN, ke kterému se ještě dostanu.
Mám potřebu říci to, že i když v zásadě má pan ministr Kalousek bohužel z mého pohledu pravdu, že jednou věcí je zákon o spotřebitelském úvěru a druhou věcí je reálná vymahatelnost, reálná praxe lichvy v trestním zákoně, tak je zapotřebí říci, že bohužel v tuto chvíli úprava trestního zákona je soudy a vůbec českou justicí vykládána tak, že lichva potírána není. Ten problém si dovolím kvantifikovat několika konkrétními věcmi.
Za prvé. To, že meziročně přibývá o jednu třetinu exekucí, to, že exekuce se dnes dotýká milionu konkrétních případů, což na desetimilionový národ, se domnívám, je opravdu velmi zásadní informace, milion exekucí, deset milionů občanů včetně dětí, to si myslím, že je sociální údaj, který je zapotřebí brát velmi vážně a který jednoznačně hovoří o tom, jak zásadní sociální eskalace na tomto tématu může vzniknout. (V sále je obrovský hluk!)
Nicméně i když společnost paradoxně nenávidí především exekutory, to znamená ony vlastní exekutivce vymáhající už jenom závěr onoho tragického sociálního stavu, tak se v tomto směru velmi, velmi zapomíná na příčinu. A tou příčinou exekucí v mnoha studiích a v mnoha vyjádřeních i vlastních exekutorů je především objednávka lichvářských společností. Lichvářské společnosti jsou generátorem problému rostoucích exekucí. Pokud máme rozetnout tento zásadní sociální problém, tak ho nerozetneme ani prioritně omezováním kompetencí exekutorů ani debatou o tom, jestli se lichva začne řekněme vnímat jako věc nemravná, ale omezíme ji jedině rychlým legislativním opatřením. A i když pan ministr Kalousek říká, že bychom to mohli učinit v normě jiné, tak apeluju na nedostatek času, apeluju na to, že je zcela možné a legislativně přípustné zastropování RPSN sazby provést právě v tomto konkrétním zákoně.
Tento zákon je velmi pozitivní z hlediska omezení lichvy zákazem předražených telefonních linek. Je velmi pozitivní v zákaze nechvalně známých drobných písmen a vět ve smlouvách. Nicméně to nejzásadnější, a to tu celkovou odměnu, to znamená to, co je a co není lichvou, neřeší. Je výhodnější půjčit si na tři měsíce s desetiprocentním úrokem, nebo je výhodnější na pět měsíců si půjčit s patnáctiprocentním úrokem? Tato finanční alchymie není jednoduchou záležitostí ani pro některé humanitně vysokoškolské vzdělané členy této Sněmovny, natož pro průměrného občana České republiky, který čte na letácích nízkou úrokovou sazbu a až při podpisu smlouvy se dozví, že za podpis této smlouvy zaplatí kupříkladu 3 500 korun jenom za zpracování takovéto smlouvy. (Hluk v sále je stále velký!)
Občan si může změřit a porovnat u různých společností úrokové sazby, přesto množství poplatků, často sankcí, výrazným způsobem změní celkový parametr oněch porovnávaných čísel. Proto už v minulosti byla zavedena takzvaná RPSN sazba, to znamená roční procentní sazba nákladů, která má zahrnovat všechny poplatky spojené s poskytnutím půjčky. Problém však je, že tato sazba není zastropována. V úterý jsem vám zde uváděl konkrétní příklady společností, které zcela legálně umožňují lidem půjčit si tisícovku, 5 000 korun na měsíc za cenu toho, že po měsíci vracíte nikoliv 5 000 korun, ale 10 000 korun. Zcela legálně si můžete u této společnosti půjčit podobnou částku na rok bez ohledu na to, že celkové částky, které máte vrátit, jsou i po roce často vyšší než vlastní částka, kterou jste si půjčili. (Odmlka pro hluk v sále.)
Chápu, že je pátek, chápu, že únava po těžkých bojích o přežití této vlády jaksi odvádí pozornost od tohoto klíčového tématu. Nicméně mi dovolte říci, že celá problematika předkládaného návrhu se dotýká tolika občanů České republiky a je to natolik zásadní a aktuální téma, že abych získal vaši pozornost, dovolte mi uvést několik konkrétních příkladů toho, o čem zde hovořím. (Řečník opět vyčkává.)
Společnost Ferratum má poplatky poměrně vysoké. Klient si půjčí 10 000 korun s tím, že poplatek za uzavření takovéto smlouvy činí bezmála třetinu této částky, tedy 3 300 korun. To znamená, že bezprostředně po podpisu dluží dohromady 13 300 korun a od stolu odchází jen s pouhými 10 000. Společnost s názvem, který sám o sobě by měl vzbuzovat pozornost, přesto se jedná o společnost velmi úspěšnou, společnost s názvem Bongabonga, pracuje tak, že dostanete třináctistránkovou smlouvu bez ohledu na to, jestli si půjčíte i pouhé 3 000 korun. Mezi rekordní RPSN sazby jsem v blacklistu lichvářských společností, který jsem se pokusil sestavit a který najdete na mých webových stránkách, tak zde najdete u konkrétní společnosti RPSN sazbu ve výši 14 299 %. U společnosti Profi Credit, když si klient půjčí 4 999 korun na jeden roku, ve 12 splátkách nakonec zaplatí částku 10 704 koruny, což činí pro vaši představu 400 % RPSN, bez 7 %. U společnosti Perfect Money když si klient půjčí 5 000 korun, je povinen vrátit do týdne částku 5 500 korun. (Další odmlka.)***