(15.40 hodin)
(pokračuje Müllerová)
Ano, my jsme včera a v uplynulých dnech vedli velmi intenzivní jednání týkající se České spořitelny, týkající se dalšího subdodavatele, protože skutečně usilujeme o to, aby bylo možné získat i další možnosti výplaty nepojistných dávek. Ale považovala jsem já osobně za velmi důležité, abychom našli shodu všech partnerů, kteří se na tomto projektu podílejí. A domnívám se, že ta shoda byla nezbytná samozřejmě i s panem premiérem i s ostatními členy vlády, tak abychom se vzájemně nepřekvapovali v určitých vyjádřeních. Dnes jsme pokračovali v jednání. Já jsem připravena na to, a předpokládám, že pan premiér už toto oznámil, že zítra bude tisková konference, která by měla směrovat k tomu, aby lidé skutečně nebyli v nejistotě, aby důchodci, kteří pobírají důchody, nebyli v obavě, jakým způsobem právě jich se dotkne výplata důchodů a podobně.
Takže v tuto chvíli si dovolím ukončit své vystoupení s tím, že jednání skutečně vedeme, že jsme brali v potaz vyjádření ombudsmana při svých dalších úvahách a brali jsme v potaz i to, že obavy o správné a zákonem sesouladěné poskytované informace budou v souladu i s Úřadem pro ochranu osobních údajů. V současné době probíhá na Ministerstvu práce a sociálních věcí kontrola, která se touto otázkou zabývá, a také toto vyjádření bude myslím podstatné i pro další úvahy týkající se legislativních změn.
Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Máte, paní kolegyně, ještě doplňující otázku? Prosím.
Poslankyně Jana Drastichová: Děkuji, paní ministryně. Jsem velmi ráda, že s takovou pokorou přijímáte obavy nejen mé, ale i osob, kterých se to přímo dotýká. Ale smlouva s Českou spořitelnou se na výboru pro sociální politiku nepřipravovala a nepodepisovala, takže to si myslím, že s tím ani moc nesouvisí, i vzhledem k tomu, na co jsem se ptala. Navíc vy jste nám vyjmenovala věci, které o sKartě už dávno víme: pro koho je určena, jakými funkcemi je vybavena, ale na základní otázky, obávám se, jsem odpověď nedostala. Tedy ještě jednou: jestli bude karta dobrovolná, kdy a od koho se to dovíme a pro koho bude povinná. To znamená, že po vaší odpovědi opět důchodci, postižení a další osoby, kterých se to týká, nevědí, na čem jsou. Já bych byla velmi ráda, kdybychom se co nejdříve dozvěděli odpovědi na tyto dotazy. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Paní ministryně, chcete ještě reagovat na doplňující otázku paní kolegyně Drastichové? Prosím.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Ludmila Müllerová: Vážená paní poslankyně, já vám samozřejmě rozumím, mezi kým je sepsána smlouva o poskytování sKaret a těchto souvisejících služeb. Ale je to samozřejmě interní záležitost Ministerstva práce a sociálních věcí a České spořitelny a my skutečně dnes jsme zanalyzovali situaci, že nemůžeme smlouvu měnit, aniž bychom přistoupili k určitým legislativním změnám. My jsme připraveni, zástupci České spořitelny také, o těchto jednáních velmi podrobně informovat jak poslance, tak i veřejnost prostřednictvím novinářů. Ale omlouvám se, bude to až zítra. Děkuji za pochopení.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, paní ministryně. A nyní se dostáváme i interpelaci pana poslance Jiřího Petrů ve věci zákona o specifických zdravotních službách. Interpelace je na pana ministra zdravotnictví pana Leoše Hegera, který je bohužel omluven. Prosím.
Poslanec Jiří Petrů: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, vážení přítomní, pane ministře, obrátilo se na mě několik podnikatelů z mého regionu s připomínkami a dotazy, které se týkají zákona číslo 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, konkrétně hlavy číslo IV, Posudková péče a lékařské posudky, pracovnělékařské služby, posuzování nemocí z povolání. Jde o to, který lékař může stanovovat zdravotní způsobilost k práci. Podnikatelé mě kontaktovali proto, že dle informací od jejich zaměstnankyň, které absolvovaly školení na toto téma, je posuzujícím lékařem lékař se způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost, pokud tento zákon nebo jiný právní předpis nestanoví jinak. Pracovníky a povolání bez rizik může provádět všeobecný praktický lékař.
Problém je, že od rizikové skupiny 2 je oprávněn prohlídku provádět pouze takzvaný poskytovatel v oboru pracovního lékařství. V okrese Břeclav takový není, nejbližší je v Brně. Podnikatelům se nelíbí, že se to týká téměř až tří čtvrtin pracovníků jejich firem. Ti musí do Brna nejdříve s krví a močí a po vyhodnocení pak zhruba za týden znovu na samotnou prohlídku. Zaměstnanec má tak nárok na dva dny volna. Podnikatel navíc kromě toho, že platí zaměstnanci překážku v práci, hradí samotnou prohlídku.
Vážený pane ministře, můžete vysvětlit mně a podnikatelům, co vedlo vaše ministerstvo k takovému opatření, když do doby platnosti tohoto zákona mohl prohlídky vykonávat praktický lékař v místě firmy?
Doplňující otázka. Dále jsem byl upozorněn, že dle dikce tohoto zákona musí zaměstnanec, který již má lékařskou prohlídku, například z důvodu, že je svářečem v této firmě, pokud bude například v sobotu pro firmu skládat uhlí na základě dohody o provedení práce, musí mít další lékařskou prohlídku. Vážený pane ministře, proč tomu tak je? Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, pane kolego. Pan ministr vám písemně odpoví v zákonné lhůtě. Na řadě je interpelace paní poslankyně Marty Semelové na ministra zahraničí a místopředsedu vlády pana Karla Schwarzenberga ve věci Lobkovického paláce. Připraví se pan kolega Novosad. Prosím, paní kolegyně, máte slovo.
Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Vážený pane ministře, v červnu minulého roku jsem vás interpelovala ohledně záměru Ministerstva zahraničí prodat Lobkovický palác Spolkové republice Německo, která o něj dlouhodobě usiluje. Apelovala jsem na vás, abyste tento záměr přehodnotil. Podle vyjádření představitelů české a německé strany je však jednání o koupi Lobkovického paláce prakticky hotovo. Přitom tento palác na Malé Straně je jednou z nejcennějších a nekrásnějších palácových architektur vrcholného baroka v Praze. Je zařazen mezi národní kulturní památky a neodmyslitelně patří k historii naší země. Proti prodeji se už dříve postavili Jiří Lobkowicz z mělnické větve Lobkowiczů, Klub za starou Prahu, různé iniciativy a politické subjekty, historici a veřejnost.
Pane ministře, opravdu chcete bez ohledu na mínění občanů České republiky prodat do zahraničí tento historický palác pod Hradčany s 65 sály, s bezpočtem neoddělitelných uměleckých děl a vnitřní uměleckou úpravou a s rozlehlou terasovitou zahradou na severním svahu Petřína? Za druhé: Je pravda, že kupní cena, o niž se jedná, se pohybuje v rozmezí mezi 10 až 24 miliony eur, to je 250 až 600 milionů korun? Uvědomujete si, jak směšná částka to za tento skvost je? Za třetí: Proč nemůže zůstat u toho, že velvyslanectví Německa bude dál za tuto budovu platit České republice roční nájem? A konečně: Nemyslíte si, že vláda České republiky by měla být tím, kdo chrání české kulturní historické dědictví pro budoucí generace? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, paní kolegyně. Prosím pana ministra Schwarzenberga o reakci na vaši interpelaci. Prosím, pane ministře, máte slovo. ***