(12.00 hodin)
(pokračuje Klasnová)

A věřím, že i pan místopředseda, jak jsem tady o tom hovořila, dokáže, že TOP 09 skutečně není financovaná ČEZ, umožní jeho veřejnou kontrolu, ať už podpoří můj pozměňovací návrh, na tom já ale netrvám, ale je tam pozměňovací návrh jeho stranického kolegy a zpravodaje tohoto tisku pana poslance Polčáka, který jde vlastně stejným směrem, který byl načten v ústavněprávním výboru a který vlastně by znamenal také kontrolu ČEZu, byť by možná došlo k určitým soudním tahanicím, jestli ČEZ je, či není veřejnou institucí vzdor výroku Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu.

Já vám děkuji za pozornost a děkuji za podporu ať už mého pozměňovacího návrhu, nebo alespoň pozměňovacích návrhů, které vzešly z výborů, z ústavněprávního výboru či z výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Další se hlásí do rozpravy paní místopředsedkyně Karolína Peake. Prosím.

 

Místopředsedkyně vlády ČR Karolína Peake: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já bych ráda pouze velmi krátce využila této příležitosti k tomu, abych poděkovala jak koaličním partnerům, tak sociální demokracii za ten kompromis, který jsme nakonec uzavřeli. Děkuji koaličním partnerům z toho důvodu, že vím, že je celá řada poslanců, kteří nesouhlasili s takto širokým pojetím rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, přesto na tento kompromis přistoupili. Myslím, že je to kompromis velmi dobrý, který byl projednáván i s vedením Nejvyššího kontrolního úřadu, a jsem ráda, že dneska tu velmi dlouhou a klopotnou cestu za rozšířením pravomocí NKÚ uzavřeme přijetím tohoto prováděcího zákona, takže Senát bude snad moci, tak jak deklaroval na společném jednání na Úřadu vlády, přijmout nejen novelu Ústavy, ale i tento prováděcí zákon. Děkuji vám ještě jednou.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Dále se hlásí do rozpravy pan kolega Polčák.

 

Poslanec Stanislav Polčák: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, budu skutečně stručný. Paní kolegyně Klasnová zde několikrát hovořila právě o problematice společnosti ČEZ, resp. o výjimce, která je načtena v pozměňovacím návrhu pod písm. D1. Já chci říci, že respektuji rovněž dohodu, která byla učiněna napříč politickým spektrem, a to ze dvou jasně daných důvodů.

Za prvé byla schválena zde změna Ústavy, která nebrání propříště v případě, že se politická reprezentace rozhodne odstranit jakoukoliv výjimku ze zákona, tak Ústava již tady této materii předkládané třeba v příštím volebním období samozřejmě bránit nebude.

Za druhé pozměňovací návrh, který je výsledkem jednání, řekněme, napříč politickým spektrem, jsou pod ním podepsáni i zástupci opozice, je výsledkem jednání, kdy 99 % společností bude podléhat vyšší veřejné kontrole. To přece neznamená, pokud je zde kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu, že v případě společnosti ČEZ tato není pod kontrolou. Máme zde finanční orgány, daňové správy, jsou zde jiné kompetentní orgány státní správy, které kontrolují, provádějí kontrolu. To, že se tato výjimka vztahuje na akciové společnosti, jež mají akcie obchodovatelné na regulovaném trhu, není pouze specifikum České republiky. Obdobná úprava funguje i v Německu, takže nelze říci, že bychom se vydávali nějakým úplně ojedinělým směrem. Ano, je pravdou, že jsou státy v Evropě, které mají ještě daleko širší nastavenou veřejnou kontrolu, ale ten standard, který se snažíme nyní nastavit v zákoně o Nejvyšším kontrolním úřadě, je bezesporu evropským standardem. A je důležité zopakovat, že Ústava propříště již nebude bránit případnému dalšímu rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Dalším přihlášeným je pan poslanec Sklenák. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych taky krátce zareagoval na slova paní kolegyně Klasnové. Je jistě legitimní hovořit o tom, zda rozsah kompetencí NKÚ mohl být ještě více rozšířen, ale já si dovoluji připomenout, že my jsme se dostali k tomuto třetímu čtení přibližně po roce a půl projednávání tohoto zákona na půdě Poslanecké sněmovny. Jak zde zaznělo, bylo třeba změnit Ústavu, aby mohl být tento zákon projednáván, a já se domnívám, že pokud bude schválen zákon v tom rozsahu, jak zde o tom bylo hovořeno, to znamená rozšíření pravomocí na územně samosprávné celky, na vysoké školy a na akciové společnosti s majetkovou účastí státu s výjimkou těch kotovaných na burze, bude to úspěch a bude to posun. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Pan kolega Skokan. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Skokan: Děkuji za udělení slova. Vážený pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové, já si dovolím nám tady ještě přiblížit příklad od našich sousedů, kde například v Německu tamní obdoba našeho Nejvyššího kontrolního úřadu může kontrolovat hospodaření obchodních společností, které vlastní stát, byť jen z poloviny. V Rakousku stačí k této kontrole jenom čtvrtina vlastněná státem a na Slovensku a v Maďarsku stačí jediná akcie v majetku státu, aby mohli státní kontroloři hospodaření prověřit. Na co si to tady tedy hrajeme.

Já se přiznám, že se zvlášť velkým zájmem budu sledovat hlasování kolegů ze sekty 09, jejichž předseda dne 22. září prohlásil následující - a jak je mým zvykem, dovolím si ho citovat: "Je veřejným tajemstvím v této republice, že ČEZ tady financoval politické strany. Mohu jen říct, že TOP 09 od nich nedostala ani minimální obnos." Konec citátu, ve kterém nelze v poslední větě nepostřehnout možná i jisté postesknutí, a možná, že dneska už to je jinak. Já nevím.

Pokud nemají naši spoluobčané trvale doplácet na nejrůznější balkánská majetková dobrodružství ČEZu či na večírky na karlovarském festivalu, tak si myslím, že kontrola této instituce, která je polostátní, je naprosto nezbytná.

Dále bych rád připomněl naší milé křehké kolegyni, která chce poroučet generálům. Jak o této věci informovala média v květnu tohoto roku či krátce po vzniku jejího legračního spolku, zástupci její platformy a strany TOP 09 prosazují, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat i firmy, kde mají majetkovou účast obce, kraje a stát. Nejsilnější člen koalice ODS to ale odmítá. Vládní partneři se tak zasekli na půli cesty. Stále platí dohoda o rozšíření pravomocí na kontrolu hospodaření obcí a krajů, říká Karolína Peake. Kontrola podniků s majetkovou účastí státu, krajů nebo obcí je dále předmětem další K9, dodává. Termín koaliční schůzky na nejvyšší úrovni, kterou svolává premiér, zatím stanoven nebyl. Parlament má podle Karolíny Peake o návrhu hlasovat v červnu.

Tolik tedy citace s tím, že zástupci sociální demokracie tehdy veřejně přikyvovali a slibovali v této věci podporu. V tomto hlasování, které budeme chtít, aby bylo co nejtransparentnější a aby mělo co nejširší publicitu, se tedy ukáže mnohé. Nejvyšší kontrolní úřad by podle návrhu prosazovaného menšími stranami mohl provádět kontroly i ve firmách spoluvlastněných veřejnou správou, které dnes naopak kontrolovat nesmí. Tento návrh podpořila v parlamentních výborech i opoziční ČSSD.

Na závěr si ještě dovoluji upozornit na zprávu Bezpečnostní a informační služby, která upozorňuje na toto propojení mezi ČEZ a politickými stranami a hodnotí to jako bezpečnostní riziko státu. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, pane kolego. Na vaše vystoupení bude reagovat pan zpravodaj Polčák. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Stanislav Polčák: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já na toto vystoupení musím reagovat, protože na rozdíl od poměrně slušného vystoupení paní předsedkyně Klasnové rozhodně toto nepovažuji za slušné.

Když už hovoříte o těch většinách, které mají mít státy a územně samosprávné celky, pane poslanče Skokane prostřednictvím pana místopředsedy, tak se vás chci zeptat, kde jste byl, když jsme se o tuto část zákona bili, kdy je pravda, že jsou státy v Evropě, které to mají nastaveny na jinou, nižší úroveň než většinovou. Ale proč váš pozměňovací návrh, o kterém zde hovoříme, paní poslankyně Klasnové, která tuto skutečnost nekritizovala na rozdíl od vás, hovoří o většinové majetkové účasti? Tak si to nejprve rozmyslete, za jakou hranici chcete bojovat, a teprve potom tady někoho kritizujte. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP