(15.40 hodin)
(pokračuje Bárta)

Začal bych tím, že bych vám odcitoval, co pan premiér Nečas dne 12. 3. roku 2012 řekl na Žofínském fóru a návazně pak 28. dubna 2012 na vlastní ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích o podpoře konkurenceschopnosti, a to následující: Razantní odstraňování desítek až stovek regulací a zbytečných předpisů. Omezení administrativní zátěže pro podniky. Odvod DPH až po proplacení faktury. Uzákonění třicetidenní splatnosti faktur. Zpřístupnění všech formulářů státní správy na jednom webu. Podpora rizikového kapitálu. Zjednodušení přístupu k úvěrům pro malé a střední inovativní firmy. Podpora výzkumu a vývoje.

Dámy a pánové, bezesporu je dobré připomenout, jak strategie konkurenceschopnosti a podpora malého a středního podnikání jde dohromady s tím, že tady před pár týdny došlo ke zvýšení DPH, přestože první místopředseda ODS, ministr průmyslu, tady dnes předkládá zprávu o tom, jak je všechno růžové, jak je všechno pozitivní a jak se intenzivně pracuje na podpoře malého a středního podnikání.

Ale půjdeme dál. Na jaře 2011 vláda České republiky přijala rámec strategie konkurenceschopnosti vypracovaný NERVem a nápadně se podobající tezím, které tady dnes zazněly. Nicméně podotýkám, že tento dokument je vládou přijat na jaře 2011. Budu citovat. Podle tohoto již téměř dva roky starého dokumentu jsme se např. měli stát logistickým centrem regionu a náležitě z toho těžit. Jak asi, když vláda nechce snížit na rozumnou úroveň spotřební daň z nafty?

Již v tomto roce měla začít realizace cíle s názvem posílení právní jistoty soukromých subjektů v České republice. To můžeme dát dohromady obzvláště s dosavadní v tuto chvíli v Poslanecké sněmovně danou nejistotou o tom, jestli bude 17,5 % DPH, nebo jestli bude 15 % DPH, nebo jestli náhodou nebude 14 % DPH.

Zabezpečení boje proti korupci, proti zásahům zvenčí. I toto je věta z oné strategie konkurenceschopnosti České republiky, kterou je velmi dobré dostat do konfrontace s policejním pučem a s netransparentním odvoláním kvůli pomluvě policejního prezidenta Lessyho a následně bez výběrového řízení policejním pučem dosazeného policejního prezidenta, jednoznačného nominanta ODS.

Zvýšit aplikace nejnovějších technologií v ČR a podporovat začínající podniky v této oblasti. Dámy a pánové, úplně jiné číslo. Světové ekonomické fórum nás jednoznačně v tomto roce posunulo z 81. na 122. místo v žebříčku konkurenceschopnosti České republiky. Světové ekonomické fórum, měřící podmínky pro podnikání v jednotlivých státech světa, nás posunulo v tomto roce v tomto konkrétním parametru, to znamená aplikace nejnovějších technologií ČR a podpora začínajících podnikatelů, z 81. na 122. místo. Pan ministr Kuba a pan premiér má zcela zjevně na tuto problematiku jiný pohled, zcela odlišný pohled než Světové ekonomické fórum.

A pojďme dál. V dostupnosti rizikového kapitálu jsme se za poslední rok posunuli z 85. místa - ano, opravdu - na 84. místo na světě, ale podotýkám, že se tak stalo jenom díky tomu, že se mezitím propadlo Slovinsko. Mimochodem, pokud by někdo chtěl zpochybňovat, že aktivní politika vlády nemůže ovlivnit vývoj v tomto žebříčku z roku na rok, tak podotýkám, že stát jménem Guinea se ve stejném období, to znamená nyní, posunul z 83. na 52. místo v konkurenceschopnosti.

A nemluvím pouze o jednom. Nemluvím jenom o Světovém ekonomickém fóru. Mluvím kupříkladu i o mezinárodně velmi uznávaném žebříčku IMD, kde jsme se v tomto směru právě v konkurenceschopnosti propadli též v mnoha parametrech. V důsledku osvícených vládních pseudoreforem jsme se v letech krize propadli z 28. na 33. místo ve všech hodnocených zemích, a to na úroveň tak často českými politiky navštěvovaného Kazachstánu.

Sečteno, podtrženo. Prosím, nepodpořme ódu na radost, která je spojena s touto Zprávou o vývoji malého a středního podnikání v roce 2011. Nepodpořme to, že se tady malým a středním podnikatelům v této zemi daří, ba dokonce že se jim daří lépe než v časech minulých. Objektivně je opak pravdou. Objektivně se v Čechách podniká stále hůře a hůře v porovnání s jinými zeměmi. A nemyslím si to jen já. Myslí si to obecně, objektivně, dvě nejprestižnější organizace měřící podmínky konkurenceschopnosti v České republice. Myslí si to Světové ekonomické fórum, myslí si to žebříček IMD. Oba tyto žebříčky, obě tyto instituce, jsou zcela respektovány reprezentací jak Evropské unie, tak všech vyspělých zemích světa.

Dámy a pánové, prosím, netvařme se, že jestliže na jaře roku 2011 byla přijata NERVem a následně vládou jasná strategie boje pro zvýšení konkurenceschopnosti České republiky a nyní se tady dozvídáme takovou aktualitu, že v roce 2013 a nyní v roce 2012 už se připravuje fond pro financování malého a středního podnikání, že to je něco pozitivního. Je to katastrofické zaspání něčeho, co tady mělo už dávno být a o čem tady mnoho měsíců hovoří nejenom pan ministr Kuba, ale hlavně o tom tady dlouhodobě mluvil pan premiér, který prioritně by měl býti odpovědný za naplňování usnesení vlády, kterým z tohoto hlediska jednoznačně je přijetí strategie konkurenceschopnosti z návrhu NERVu na jaře roku 2011. Prosím, odmítněte tuto zprávu.

Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní se hlásí pan poslanec František Laudát, poté pan kolega Urban.

 

Poslanec František Laudát: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, prosím, schvalme tuto zprávu.

Pokud se týká toho, co tady říkal pan Bárta, já to nebudu vést nějakým způsobem konfrontačním. Mrzí mě, že přece jenom úředníci na Ministerstvu financí a na dalších resortech sebou více nepohnuli. Nicméně někdy snad po Novém roce tady budeme mít konečně zásadní věc, kterou bude vlastně obrovská šance pro podnikatelské prostředí, a konečně přistoupíme na směrnici AIFMD Evropské unie. Je to věc, která naopak nám může na rozdíl od jiných jejich výmyslů velice pomoci. Říká se tomu fondy alternativních investic. Nevím, proč byl zvolen tento název, protože pro mě alternativní investice nejsou investice ve vědě, vzdělání, výzkumu, inovačních, technologických projektech.

Ta zpráva NERVu, kterou tady můj vážený pan předřečník také zmiňoval, má asi 307 stránek. A po pravdě řečeno, pro mě to bylo školácké povídání. To, v čem já vidím budoucnost českého podnikání, šanci, a teď se ukáže, zda ti čeští vědci, manažeři, podnikatelé, na to mají, nebo nemají, bude právě, až budou mít možnost hledat financování, protože o peníze jde v první řadě právě prostřednictvím těchto fondů.

Bohužel, velkou ránu tomu dá sociální demokracie, této strategii, kterou nejsme vůbec nějak pozadu, nebo jsme pozadu, nicméně prostě při nedávné návštěvě v Dánsku ani tam v renomované bankovní instituci nevěděli, když jsme se jich ptali na fondy alternativních investic nebo podle jiného názvu regulované fondy, jejichž jedinou podmnožinou, zvláštní ale velice výraznou, jsou fondy rizikového kapitálu, tak také nevěděli. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP