(19.10 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Nechci ohřívat staré vzpomínky, jenom bych rád připomněl, že v té době, kdy jste mě úspěšně válcoval, a blahopřeji vám k tomu, podporován marťanskými voji, tak tohle byl jeden z důvodů, proč už jsem nebyl předsedou rozpočtového výboru.

Ale to nic nemění na faktu, že z roku 2006 na rok 2007 jakákoli vláda, teď neříkejme Paroubkova, vláda České republiky, navrhla Poslanecké sněmovně rozpočet na rok 2007 o 56 mld. vyšší, než ji k tomu opravňoval zákon a tento instrument výdajových limitů. Proto tady o tom mluvím, aby bylo zřejmé, proč je to tak důležité.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Paroubek chce tady také reagovat. Jsme v rozpravě, tak je to samozřejmě možné. Prosím.

 

Poslanec Jiří Paroubek: Já se už nechci věnovat této problematice. Spíš se vás zeptám, k čemu vlastně vedlo dodržování rozpočtových rámců za posledních šest let. Jaký byl hmatatelný výsledek? O kolik jste snížili státní dluh? Řekněte mi to.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Probíhá rozprava a pan ministr Kalousek se do ní hlásí. Takže prosím.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Jako člověk pravidelně verbálně lynčovaný za tzv. zvyšování daní... Tak dodržování výdajových limitů umožnilo vládě Mirka Topolánka i vládě Petra Nečase tahat lidem z kapes zhruba o 80 mld. ročně méně a zhruba o 160 mld. ročně méně, než si přeje budoucí opozice, a o 80 mld. méně, než to dělaly vlády předcházející. To je ta druhá strana vaší kritiky, když nás kritizujete za zvyšování daní! Tak když nás chvíli nezkritizujete za zvyšování daní, tak nás kritizujete za to, že jsme podsekli příjmy státního rozpočtu. Ano, dodržování výdajových limitů a úsporná politika státu nám umožnila tahat pracovitým lidem z kapes o 80 mld. ročně méně než to dělaly vlády před námi! A to jsem přesvědčen, že významným způsobem přispělo i k tomu, že následky ekonomické krize nebyly zdaleka tak dramatické pro Českou republiku, jak by bylo, kdyby byly dušené vysokými přímými odvody. A to už se dostáváme do úplně jiné diskuse.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, ještě jednou pan poslanec Paroubek.

 

Poslanec Jiří Paroubek: Výsledkem téhle té fiskální a hospodářské politiky je to, že složená daňová kvóta v příštím roce proti roku 2006 vzroste o 0,7 %, a současně, pokud jde o ukazatel zadlužení k hrubému domácímu produktu, tak ten se zvýší z 28 % a něco k 45 % na konci tohoto roku.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano a na to musí ministr financí také reagovat. Prosím tedy, máte slovo.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Můžu být trochu osobní, pane poslanče? Já vám řeknu ještě -

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: No, to úplně nejde jako, abyste takhle přímo osobně, že jo?

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Můžu, pane místopředsedo, ministr může. I kdybych nemohl, tak pan poslanec Paroubek mi to teď odpustí. Já teď budu trochu osobní a řeknu důsledky toho pro nás dva. Ty důsledky jsou takové, že vy už vlastně dneska nikoho nezajímáte, mě chtějí všichni zabít a asi se jim to povede. A všechno to rozštípne Bohouš Sobotka, který nikdy o ničem nerozhodoval, jenom vás poslouchal.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, pan poslanec Paroubek bude také reagovat.

 

Poslanec Jiří Paroubek: Myslím, že je to hezký bonmot, a myslím, že jsme to mohli takhle uzavřít. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Takže jak vidíte, je to závěr a myslím, že můžeme ukončit i rozpravu.

Pokud by náhodou nechtěl ministr Kalousek přednést závěrečné slovo, nebo zpravodaj něco, tak bych v tom případě otevřel podrobnou rozpravu a požádal bych zpravodaje, aby v ní aspoň odkázal na ten tisk s usnesením. Nemusí ho podle mě číst znovu, stačí ten odkaz.

 

Poslanec Pavel Suchánek: Děkuji za slovo. Usnesení mají všichni poslanci v tisku 858/1.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Takže teď pokud se nikdo další nehlásí, tak bych podrobnou rozpravu ukončil, a protože závěrečné slovo už určitě žádné nebude, tak budeme hlasovat o návrhu usnesení. Rychle zagonguji, odhlásím vás. Odhlašuji vás. Prosím, abyste se, kdo chce hlasovat, do sněmovny rychle dostavil, přihlásil se kartou.

 

Budeme hlasovat o návrhu usnesení k návrhu střednědobých výdajových rámců na léta 2014 a 2015. Budeme hlasovat o návrhu usnesení, které nám přednesl za rozpočtový výbor zpravodaj výboru poslanec Pavel Suchánek. Takže toto usnesení, které tady bylo předneseno, o tom nyní hlasujeme.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout toto usnesení, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 307. Přihlášeno je 160, pro hlasovalo 86, proti 73. Střednědobé výdajové rámce byly přijaty. Tedy návrh usnesení byl schválen a tím i návrh výdajových rámců. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Dalším bodem je bod číslo

 

105.
Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2013
a střednědobý výhled na roky 2014 a 2015
/sněmovní tisk 818/

Tento materiál by měl uvést ministr dopravy Zbyněk Stanjura (poslanci ODS tleskají), který se za ohlušujícího potlesku ujímá slova.

 

Ministr dopravy ČR Zbyněk Stanjura Děkuju pěkně. Teď nevím, jestli tím vystoupením si to nepokazím. Ale pokusím se být stručný.

Předkládám materiál rozpočtu SFDI na příští rok. Podotýkám, že budu podporovat verzi, kterou přijal, podle mých informací naprosto jednomyslně, nebo takřka jednomyslně, hospodářský výbor, který mění původní návrh, který přišel v září do Sněmovny.

Řekl bych asi jenom tři nebo čtyři čísla. Celkový objem prostředků, který bude mít státní fond k dispozici, je 64,5 mld. Z toho je přibližně 43,5 mld. národních zdrojů, 19,2 mld. zdrojů z operačního programu Doprava, 1,2 mld. z Evropské investiční banky a pak ještě pár tisíc jsou ostatní fondy Evropské unie. Těchto 64,5 mld. bude z 57 % alokováno do silniční dopravy přes Ředitelství silnic a dálnic, z 41 % do železniční dopravy přes Správu železniční dopravy cesty. Pak už zbývají poslední tři výdaje, které tvoří celkem 3 %.

Chci poděkovat všem členům hospodářského výboru, kteří se podíleli na novém návrhu rozpočtu, a žádám vás všechny, abyste tento rozpočet podpořili. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji za úvodní slovo a teď bych požádal pana poslance Františka Siveru, protože tisk projednal hospodářský výbor. Usnesení máme jako tisk 818/1 a já bych byl rád, kdyby nás poslanec Sivera informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP