(19.40 hodin)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní je přihlášen pan poslanec Jan Chvojka, po něm pan poslanec Petr Skokan. Prosím.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Mám tu čest být snad předposledním řečníkem v dnešní debatě.

Dámy a pánové, jako právník mám určitou povinnost vyjádřit se k určitým ústavněprávním aspektům této tzv. amnestie. I když amnestie... Použil bych možná jiná slova - možná podvod, výsměch nebo kšeft. Ale možná všechna tato slova dohromady.

Proč slovo podvod? To je velmi jednoduché. Jak prezident Klaus, tak premiér Nečas neustále mluví o amnestii jako o individuálním aktu soucitu a milosrdenství. Přitom z toho, co budu říkat dál, je jasné, že nejde o žádný akt individuálního soucitu, ale spíše o výsměch.

Proč výsměch? Jsem poslancem za Pardubický kraj, Chrudimák, a musím říci, že prezident Klaus a premiér Nečas se svým jednáním vysmáli několika desetitisícům klientů chrudimské investiční společnosti Progres Invest. Nezvěstný zakladatel této firmy Vladimír Michek a jeho kolega Pavel Dvořák připravili klienty této společnosti o zhruba půl miliardy. Skutků, které obžaloba zaznamenala, je 36 636. Progres Invest přijímal vklady od klientů v letech 1994 až 1996. Michek pak pokračoval až do září 1997, ačkoliv už byl obviněn. Peníze vybírali prostřednictvím obchodních zástupců, jimiž se stávali i někteří vkladatelé. Tito lidé přijímali vklady, přestože věděli, že je nezhodnotí tak, jak přislíbili. Sliby padesátiprocentního zhodnocení byly samozřejmě zcela nereálné.

Jsem toho názoru, že každý trestný čin by měl být po zásluze potrestán, zvlášť trestný čin, který je vědomý a úmyslný. Kvůli amnestii se tomu tak ale nestane. Vladimíru Michkovi a Pavlu Dvořákovi na jaře hradecký krajský soud vyměřil osmiletý a pětiletý trest vězení. Zatím nepravomocně odsouzení pánové, podnikatelé, nebudou tedy nejspíš potrestáni díky amnestii prezidenta Klause a premiéra Nečase. Toto je výsměch všem desetitisícům poškozených nejen z Chrudimi a východních Čech.

Pane premiére, vy nesete hlavní zodpovědnost za toto jednání. Vy nesete odpovědnost za to, že tito lidé nebudou moci možná již vymoci své pohledávky a že viníci nebudou potrestáni. Měl byste se stydět!

A na závěr - proč slovo kšeft místo slova amnestie. Nezvěstný Michek věnoval v roce 1995 straně ODS 30 tisíc. Mezi věcmi, které po jeho odchodu zůstaly v honosném sídle, které pro svou společnost v Chrudimi vybudoval, je i děkovný list za podporu ODS podepsaný Václavem Klausem.

Ano, jak řekl koaliční poslanec a předseda ústavněprávního výboru Stanislav Polčák dne 2. ledna 2013 pro servis Aktuálně.cz - cituji: "Pro poškozené lidi v závažných majetkových kauzách se amnestie může jevit jako dovršení procesu z 90. let, z doby symbolu tunelářství. Symbol tunelářské doby souvisí s etapou, kdy vládě šéfoval Václav Klaus. Tato amnestie do jisté míry kruh uzavírá."

K tomu snad již nemám co dodat. Snad jen - lednová amnestie je dle mého názoru ne projevem individuálního soucitu či milosrdenství, ale určitou vzpomínkou či poděkováním za báječná léta s Klausem. Děkuji za pozornost. (Potlesk z levé části sněmovny.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní pan poslanec Petr Skokan.

 

Poslanec Petr Skokan: (Poslanec Skokan pokládá na řečnický pult před sebe ceduli s nápisem HŘÍCH č. 1 - ROSTOUCÍ NEZAMĚSTNANOST.)

Vážená paní předsedající, milé kolegyně a vážení kolegové, já jsem původně pro vás měl připravený docela podrobný projev, který popisuje téma hříchu č. 1. Ale vzhledem k vaší netrpělivosti vidím, že už se nemůžete dočkat, až budete moct hlasovat o důvěře či nedůvěře této vládě, tak se pokusím jej zkrátit na to, co považuji opravdu za nutné vám sdělit, a přitom vás nechci tady ve finiši dnešních projevů příliš unavovat.

Dovolte mi tedy nejprve, abych připomněl pár čísel z Libereckého kraje, ve kterém jsem byl volen a který velmi dobře znám.

Míra nezaměstnanosti v Libereckém kraji se v prosinci loňského roku zvýšila na 10,26 %, ovšem míra nezaměstnanosti žen je dokonce už na 12 %. Počet uchazečů o zaměstnání vzrostl v prosinci již šestý měsíc po sobě. Přitom se počet evidovaných volných pracovních míst v Libereckém kraji snížil o 240 míst. Na jedno volné místo tedy už u nás připadá 12 uchazečů, a přitom v říjnu to bylo teprve 10,5 uchazeče.

Vážení kolegové, milé kolegyně, toto jsou suchá fakta a promiňte mi ten protimluv - v těchto suchých faktech je tato vláda namočena až po uši. Její příchod znamenal pro Českou republiku pro Liberecký kraj, pro okres Česká Lípa a pro město Česká Lípa jenom bídu a úpadek.

My tady plným právem dnes sčítáme hříchy této vlády a předkládáme velmi pádné důvody k vyslovení nedůvěry této vládě. Velmi dobře však víme, že při dnešním nákupu poslanců, zázračných prozřeních bývalých kolegů, kteří překvapivě skončí svůj mandát, aby poté obsazovali nesmírně lukrativní posty ve státní správě, a při všech těchto nekalých a korupčních praktikách naší protikorupční vlády zdánlivě nemáme reálnou sílu tuto vládu svrhnout.

Nevím už, jak jasněji by se k celé věci měli vyjádřit naši spoluobčané. Ti tak opakovaně učinili už v proběhlých volbách. Debakl vládní koalice v krajských volbách a jednoznačné ocenění ubohého statování Občanské demokratické strany v české politice, které bylo jasně voliči vyjádřeno v prvním kole prezidentské volby, je opravdu zprávou více než jednoznačnou.

Dovolte mi, abych se na chvilku zastavil právě u této dnes tak aktuální volby. Jedním z postoupivších kandidátů je čelný reprezentant této vlády, náš kolega pan Schwarzenberg. Na jednu stranu se určitě sluší, abych já mu touto cestou k tomuto nespornému vítězství v prvním kole pogratuloval. Je to nesporný úspěch. A já tak činím bez ohledu na jeho vyspekulovanou nepřítomnost na dnešním zasedání. Ale současně se musím ptát, nakolik se on sám cítí být spojen nejenom s touto vpravdě tragickou vládou, ale i se svým účinkováním v předchozí vládě Topolánkově, Kalouskově, Bursíkově. Jeho celkem zbytečné sliby, čeho všeho že se vzdá po svém případném zvolení prezidentem, jsou celkem směšné. Protože splnění většiny z nich je dáno přece platnými zákony. On však zcela evidentně chce zůstat ve všech svých současných funkcích, protože co kdyby to náhodou nevyšlo. To za prvé svědčí o malém sebevědomí, ale především je to pro současnou vládu více než typické. Jaký je potom rozdíl mezi ním a naší veřejností dnes notoricky nenáviděnou vytloukačkou funkcí, která zůstane ministryní, a dokonce vicepremiérkou, i kdyby ten resort byl třeba resort veřejných záchodků? Kdyby se pan kolega Schwarzenberg rozkrájel, můžeme jej právem spojovat se všemi plánovanými korupcemi v této i v předchozí vládě. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP