(13.20 hodin)
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Teď registruji tři faktické poznámky a poté požádal o vystoupení pan zpravodaj Marek Benda. Takže první faktickou poznámku kolega Grospič.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně a kolegové, nevím, jak samozřejmě se budete rozhodovat při posuzování tohoto návrhu zákona, který je tady předložený, ale zkusme se na to dívat právě slovy, která tady řekl bývalý ministr spravedlnosti pan Pospíšil. Já chápu samozřejmě jeho osobní pouto k tomuto kodexu, protože je to do určité míry jeho dílo podstatné části životní poutě, kterým vyvrcholily jeho snahy i vtělení jeho představ do kodifikace civilního práva. Ale na druhou stranu možná ten krok, který jsme učinili, když jsme předložili návrh zákona o odložení účinnosti nového občanského zákoníku, byl vysoce vstřícným gestem právě vůči současné pravicové vládě. Nebývalým gestem, které asi by málokdo mohl očekávat od Komunistické strany Čech a Moravy, protože my velice dobře vnímáme, že vláda naprosto nevyužívá onu legisvakanční dobu, kterou má na přípravu prováděcích předpisů a potřebné změny celé řady právních předpisů, kterou vyžaduje nový občanský kodex, a máme velice vážné obavy, že to vláda nemůže stihnout, a potom nebude možné vystačit si jenom s tím, že soudy budou nějak rozhodovat, nějak budou judikovat, a také si nelze vystačit s tím, že teď někdo píše komentáře k něčemu, co ještě nenabylo účinnosti a nemá své reálné promítnutí v soudní praxi. Čili to všechno je zatím v rovině spekulací, úvah a názorů, že by se tak mohlo dít. Myslím si proto, že nikdo nechce zamítat nebo brát právo dnešní pravicové vládě, aby byla také u toho, až nabude nový občanský zákoník účinnosti, ale že právě vstřícným gestem vůči bankám, živnostníkům, řemeslníkům a zejména občanům, řadovým občanům, většině občanů České republiky, by bylo velice dobré, aby se doba účinnosti občanského kodexu posunula alespoň o rok a vláda dostala tolik potřebný čas k promítnutí příslušných potřebných legislativních změn.
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Děkuji. Mám tady sérii faktických poznámek. Poprosím pana poslance Vojtěch Filipa o faktickou poznámku. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Vážené paní a pánové, málem bych se rozbrečel, když jsem slyšel obhajobu, jak je to velké dílo a že všichni pracujeme na tom, a zejména exekutiva, aby všechny doprovodné zákony byly přijaty. Ale to přece není pravda. Dnes je únor, vláda ve svém legislativním plánu, když se do něj podívám, nezaručuje, že k 1. lednu 2014 budou prováděcí předpisy nebo navazující předpisy tady přítomny. A já nemohu nevidět, když se potkám s kolegy advokáty nebo když čtu některé záznamy z toho, jak probíhá školení na soudech nebo státním zastupitelství, že něco takového může být úspěšné k 1. lednu.
Jestli máte obavu z toho, že to změníme, no tak tu obavu můžete mít, ale podle mého soudu nic vám nebrání v tom, abyste ve druhém čtení řekli, že to tedy chcete prodloužit jenom do 1. července 2014, nikoliv do 1. ledna 2015, a zajistit, že ty prováděcí předpisy budou vydány a projdou Poslaneckou sněmovnou. Přestaňme s tou ideologizací tohoto problému. To je více než 3000 paragrafů, o kterých opravdu většina občanů neví vůbec nic, a odborníci jsou na začátku toho školení. Prosím vás, opravdu bez ideologie, fakticky, a pojďme se bavit o tom, co se může v této věci stát. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Tak děkuji. Další faktická, pan Jeroným Tejc. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jeroným Tejc: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, já bych konkrétně vás chtěl požádat, teď přímo, neboť předsedáte této Sněmovně, o to, abyste neužíval podle mého názoru manipulace s tím, že jeden zákoník byl ten komunistický a druhý ten protikomunistický či svobodný. Já myslím, že všichni víme, že v 90. letech proběhla velká novelizace občanského práva a ta odstranila to, co odstranit měla. Abych byl objektivní, tak přestože rozhodně neplanu láskou k minulému režimu, tak pokud se podíváte a budete se bavit se všemi odborníky na právnických fakultách, tak ti potvrdí, že po právní stránce, po stránce legislativní, ty zákoníky a zákony, které vznikaly v 60. letech, byly velmi kvalitní, a proto také z velké části obstály, byť samozřejmě můžeme debatovat o tom, jaký byl v mnohém případě jejich obsah, a proto docházelo k těm masivním změnám po roce 1989.
Já vám přeji dlouhý život v politice, přeji vám ho možná trošku škodolibě proto, abyste nesl politickou odpovědnost za ten chaos, který bude způsoben, když tento zákoník, který vy jste připravil, vstoupí v účinnost. Protože teď to je taková ta debata o ničem. Teď se bavíme jenom o tom, co bude účinné a kdy. Ale až přijdou do praxe konkrétní ustanovení toho zákona, až budou nám všem tady v Poslanecké sněmovně lidé psát, co se jim všechno stalo díky tomu, že ten zákon se změnil, díky tomu, že na něj společnost nebyla připravena, nebo díky tomu, že absolutně odlišně upravuje některé vztahy, tak si myslím, že byste to měl být vy, který by jako politik uznal, že v mnohém ten zákon je chybný.
A k tomu odložení. Přece tady nejde o to, jestli poslanci opozice navrhují odložení účinnosti. Já myslím, že tady za chvilku možná bude stát ministr spravedlnosti vaší vlády a bude žádat o to, aby ten zákon byl odložen.
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Pane předsedo, čas prosím.
Poslanec Jeroným Tejc: Ano, já se ještě přihlásím, s dovolením.
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Děkuji pěkně. Další faktická poznámka, pan poslanec Jiří Paroubek. Ne? Dobře, tak tím pádem jsou... Pan předseda Tejc znovu přihlášen, faktická? Tak prosím, druhá faktická poznámka.
Poslanec Jeroným Tejc: Děkuji za slovo. Já budu velice krátký. Jde jen o to, aby bylo jasno. Ten zákon, kdyby byl předložen spolu s prováděcími zákony, tak by tady nikdo nehovořil o tom, že je potřeba odložit jeho účinnost. Problém je v tom, že takto velké dílo, jak o něm tady hovořil pan místopředseda Pospíšil, nebylo, tak jak je to obvyklé, doprovázeno prováděcími zákony, které jsou potřeba. Proto myslím, že tady nakonec bude skutečně stát ministr spravedlnosti a bude navrhovat ono odložení účinnosti a ještě možná budete vzpomínat na toto hlasování a budete možná v tu chvíli smutní, že jste v tomto případě nevyhověli a nepodpořili návrh opozice. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Tak, děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.) Faktické poznámky: vidím opět pana poslance Jiřího Paroubka, jestli tomu tak je? Děkuji pěkně, tak ale to je v jiné kategorii. Tak, obecná rozprava pokračuje, je zde přihlášený pan poslanec Jan Chvojka, jestli chce opětovně vystoupit. Pokud ne, tak je přihlášen Pavel Staněk. Faktická poznámka, ještě paní poslankyně Weberová. Prosím.
Poslankyně Ivana Weberová: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové, já k tomu mám opravdu jen krátkou poznámku, a to bych chtěla zareagovat na to, co zde říkali mí předřečníci. Není pravda to, že vláda by nepřipravovala doprovodné zákony. Naopak já mám informace o tom, že příprava probíhá přesně podle toho, jak byla naplánována. Včera na Legislativní radě vlády proběhlo vlastně první kolo schvalování doprovodných předpisů a příští týden má proběhnout další. Takže já myslím, že všechno probíhá podle plánu a tento důvod rozhodně není ten, pro který bychom měli odložit účinnost zákoníku.
Osobně se domnívám také, že na to už je pozdě. Protože dneska už běží přípravy v plném proudu. Kromě toho, že tedy se píší komentáře a tak dále, tak už se nový občanský zákoník vyučuje na vysokých školách a už se na něj připravují i soukromé subjekty. Takže myslím, že tím bychom ten život zkomplikovali, a to v tuhle chvíli já bych si tedy nedovolila.
Děkuji za pozornost.***