(11.00 hodin)
(pokračuje Sobotka)

ODS - ano, platí, že ODS byla proti přijetí tohoto zákona v Poslanecké sněmovně. ODS dlouhodobě hlasovala proti legislativě, která se týkala podpory obnovitelných zdrojů. Ale to, že ODS tady hlasovala proti, rozhodně nezabránilo řadě politiků ODS, dokonce některým poslancům ODS, aby se vesele pustili do podnikání v oblasti podporovaných zdrojů energie, v oblasti solárních zdrojů. A já si myslím, že to je další věc, kterou bychom měli objasnit. (V sále je obrovský hluk.)

Tady vznikla celá řada projektů solárních elektráren na anonymní bázi. Dodnes není jasné, kdo na nich vydělal nebo se pokusil vydělat. Dodnes se tady objevují spekulace, že za některými z těchto projektů stáli i politici. A přece je v zájmu Poslanecké sněmovny, abychom tuto věc objasnili. Sociální demokracie vyzvala v minulosti opakovaně vládu, aby se zasadila o ztransparentnění poměrů v oblasti solárních elektráren, aby bylo jasné, kdo dostává podporu z veřejných zdrojů, aby podmínkou pro poskytování této podpory bylo transparentní vlastnictví. My bohužel dodnes nevíme, kdo za solárními projekty stojí. Určitě by komise mohla přispět k tomu, aby tady byl tlak na zveřejnění skutečných vlastníků u všech solárních projektů, které vydělali nebo se pokusili vydělat na solárním boomu. Ať se ukáže, jestli za těmi projekty stáli politici, nebo ne! A jestliže za nimi stáli politici, ať je jasné, kteří konkrétní to byli! Ať v té věci má veřejnost jasno a nejsme tady jenom ve světě domněnek, dohadů nebo spekulací.

Chci také připomenout, že do solárního podnikání se vrhla i největší státní firma ČEZ a zrealizovala nákup od společnosti Amun.Re s marží pro tuto společnost, která se pohybovala kolem 1 mld. korun. Myslím, že i tento obchod ČEZu v oblasti solární energetiky by měl projít debatou na vyšetřovací komisi, aby bylo jasné, kdo na transakci mezi ČEZem a Amun.Re vydělal. Proč tam byl prostředník, který inkasoval provizi, která se podle veřejných zdrojů pohybovala kolem 1 mld. korun. I to je přece věc, která by měla být objasněna. I tady by veřejnost měla dostat jasnou odpověď.

Já myslím, že není v zájmu vlády a není v zájmu ani opozice, aby se tady kolem problematiky podpory obnovitelných zdrojů, podpory solární energetiky objevovaly mýty, přežívaly nejrůznější mýty, domněnky a spekulace a nikdy nebyla zjištěna pravda. Přimlouvám se za to. Pokusme se ke zjištění pravdy přispět tady na půdě Poslanecké sněmovny. Zřiďme vyšetřovací komisi, podívejme se na to, jak byl schvalován zákon v roce 2005. Podívejme se na to, jakou roli hrály jednotlivé pozměňovací návrhy, kdo je předkládal, kdo je připravoval, jestli se připravovaly tady, nebo jestli se náhodou v té době nepřipravovaly na Ministerstvu životního prostředí. Podívejme se na to, kdo podnikal v oblasti solární energetiky, jestli za tím byli politici, nebo ne. Podívejme se na to, kdo stál za obchody ČEZu v době, kdy ČEZ nakupoval kapacity v solární energetice. Podívejme se na to, jak fungoval Energetický regulační úřad, jestli má pravdu současné, nebo bývalé vedení. Protože tady se před zraky veřejnosti hádá současné vedení s minulým a přehazují na sebe odpovědnost. Podívejme se na to, jak fungoval ministr Říman nebo jeho nástupce na pozici ministra průmyslu a obchodu ve vládě Jana Fischera. Tohle všechno jsou klíčové informace, které bychom veřejnosti měli poskytnout.

Navrhujeme zařadit bod. Navrhujeme zřídit vyšetřovací komisi. Ta by mohla fungovat do konce letošního roku a na konci letošního roku by měla předložit komplexní zprávu, kde by popsala všechna svoje zjištění. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Pan poslanec Radek John má nyní slovo. Prosím.

 

Poslanec Radek John: Vážená paní předsedající, vážené dámy, vážení pánové, tady se mluví o solárních elektrárnách, říká se tady spousta nesmyslů, které byly úplně jinak. Například nebyl vůbec schválen pozměňovací návrh paní Šedivé, jak se tady neobyčejně často tvrdí, byl schválen pozměňovací návrh pana Urbana z KSČM. To, co se má zjistit ve vyšetřovací komisi, je dávno zjištěno, protože existují ze Sněmovny stena. Ví se přesně, kdo hlasoval, kdo nehlasoval, ví se také, že ERÚ v roce 2009 atakoval Sněmovnu celkem 42krát, aby se v roce 2009 změnila podpora solárních elektráren. Ví se dokonce, že šéf ERÚ měl jednání s panem Topolánkem, který mu slíbil, že to bude řešit, a když potom sociální demokracie svrhla vládu, tak se na to pan Topolánek vykašlal. Stejně tak měl jednání s panem Fischerem, který slíbil, že to bude řešit, a také to řešil a také v listopadu přišel do Sněmovny zákon, který omezil podporu solárních elektráren a přišel s žádostí, aby se prohlasoval v prvním čtení. A kdyby se tehdy Sněmovna byla odhodlala to udělat, tak tady nebyl solární boom v roce 2010. Sněmovna ale nesplnila žádost vlády, neprohlasovala to, a proto tady došlo k solárnímu boomu. Stena existují. Velmi pozoruhodné je steno ze schůze hospodářského výboru 9. prosince, kde lidé ERÚ klečeli a říkali: prosím vás, změňte to, bude průšvih - a je tam bohorovnost funkcionářů ODS, kteří to prostě nezměnili.

Jestli hledáte viníky, tak viníkem je každý poslanec, který seděl ve Sněmovně v roce 2009, protože každý mohl dát novelu zákona, každý mohl dát zákon, kde by se odstranila jediná věta, a sice věta, že se nesmí snížit podpora o více než 5 %. Takže viníci jsou nalezeni. Ale nic proti tomu, udělejte to samé, co dělají novináři, kteří to dávno zjistili.

My jsme jako novináři zjistili, jak se to tady dělalo. Základ udělali čičmundové, kteří to udělali na své jméno. Ti čičmundové koupili nějaké pole zhruba za 2 mil., získali razítka, že tam bude fotovoltaika, získali razítko, že bude připojena, a tím pole stouplo na hodnotě ze 2 mil. na 160 mil. A tihle jmenovití čičmundové potom neprodali ČEZu za 1,5 mld., ale prodali anonymním akcionářům, prodali to nějaké struktuře a tam byli ti politici a tam byli ti lidé, kteří zařídili, že ČEZ to potom odkoupí. To je po celé republice. Až to komise dovyšetří, novináři to budou dávno mít. A jenom je třeba se zasadit o to, aby se opravdu zjistilo, kteří všichni politici v tom jeli, protože dneska koluje po internetu seznam solárních elektráren, koluje dokument, že pan Topolánek má tamhle solární elektrárnu, jsou jmenovaní další a další, takže na to je komise užitečná, ale jinak přece všichni víme, jak to bylo. A všichni víme, že vinna je Sněmovna v roce 2009, která nezafungovala. To jenom k tomu, co tady řešíme.

Já jsem se hlásil, abych navrhl předřazení bodu 91, loterijního zákona z pera Zastupitelstva Ústeckého kraje, jako první pevně zařazený bod dnešní schůze, protože tohle, co tady řešíme, je rozlité mléko z roku 2009, které nám způsobilo obrovské hospodářské škody. Ale bylo by dobře, aby my, kteří tady můžeme zabránit dalším hospodářským škodám a hazard nás stojí ročně 30 mld. korun, abychom neřešili to, co můžeme řešit my. Historicky už nikdo ze Sněmovny vinu z roku 2009 nesejme a ze všech, kteří tady seděli. Ale aby na nás nebyla vina, že jsme neřešili hazard a máme tady 400 tis. patologických hráčů, máme tady 400 tis. lidí, kteří jsou v hlubokém neštěstí. Každý patologický hráč ničí životy zhruba 15 lidem ve svém okolí. Tohle je věc, která je teď na této Sněmovně, která je na nás, a nerad bych, aby tady v příštím volebním období někdo stál a říkal: Sněmovna roku 2012 nebyla schopna řešit pandemii hazardu, řešit to, že jsme tady jedno velké Las Vegas, a řešit škody, které vznikají. Takže aby na nás nebylo to, co je na poslancích z roku 2009, to jest historická vina za obrovské škody, konkrétně 1 bil. korun, pojďme se věnovat problému hazardu a pojďme udělat to, co vláda neřeší. Pojďme řešit, jak tady zabránit další pandemii a obrovským hospodářským škodám.

Proto, znovu opakuji, navrhuji předřazení bodu 91, loterijního zákona, jako první pevně zařazený bod dnešního pořadu schůze. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP