(16.00 hodin)
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Já děkuji panu premiérovi. Vzhledem k tomu, že je 15.59, nebudu zahajovat další interpelaci, ale ukončím blok interpelací na předsedu vlády a nyní budou od 16.00 následovat ústní interpelace na ostatní členy vlády. První je paní poslankyně Černochová, potom kolegyně Konečná. A půl minuty, která nám zbývá do čtvrté hodiny, využiji k tomu, abych předal řízení panu místopředsedovi Olivovi, a děkuji vám za spolupráci. (Předsedající se střídají.)
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Dobré odpoledne, vážení páni ministři, paní ministryně, kolegyně a kolegové, budeme pokračovat v interpelacích na ostatní členy vlády. Vylosované pořadí ústních interpelací jste dostali vytištěné do svých lavic.
Jako první interpelace je interpelace paní kolegyně Černochové na ministra obrany Vlastimila Picka ve věci ocenění účastníků třetího odboje. Prosím, paní kolegyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Také to je historicky první interpelace na nového pana ministra obrany, tak je mi velkou ctí, že tou interpelující mohu být právě já.
Pane ministře, v souvislosti s předáváním ocenění účastníků odboje se objevily v médiích informace o tom, že více dvě třetiny žádostí byly zamítnuty. Při schvalování zákona se přitom předpokládalo, že bude vydáno až 10 tisíc ocenění. Můžete nám prosím objasnit, co je nejčastějším důvodem pro tato zamítnutí? Je pravdou, že mezi těmito neúspěšnými žadateli jsou i političtí vězni? Někteří političtí vězni mají dojem, že za tím stojí nedostatek finančních prostředků. Kolik osvědčení bylo celkem vydáno, kolik předpokládáte, že vydáno bude a jaká je procentní úspěšnost žadatelů o vydání ocenění? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Poprosím o reakci pana ministra Picka. Prosím, pane ministře.
Ministr obrany ČR Vlastimil Picek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v první řadě je nutno říct, že i Ministerstvo obrany při přípravě na zabezpečení agendy zákona č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, předpokládalo, že bude především vydávat osvědčení a vyplácet finanční odškodnění. V tomto ohledu se pro rok 2012 kalkulovalo s částkou ve výši 400 mil. Kč a pro rok 2013 s částkou 100 mil. Kč, jejíž pokrytí bylo na základě dohody ministrů obrany a financí zabezpečeno z všeobecné pokladní správy. To, že v současnosti výše finančních výplat dosahuje jen 23 milionů korun, však rozhodně nesouvisí se snahou ušetřit na třetím odboji. Důvod je prozaický: nižší počet oprávněných žadatelů, tj. těch, kdo mají na výplatu finančního příspěvku nárok - z oceněných tvoří přímí účastníci odboje jen dvě třetiny a jen třetina pozůstalých má nárok na výplatu -, ostatně i nižší celkový počet žadatelů oproti předpokladu a konečně nesplnění zákonných podmínek pro vydání osvědčení.
V současnosti evidujeme zhruba 3 900 žádostí o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, přičemž každý měsíc přijmeme zhruba 20-30 nových žádostí. Z tohoto počtu bylo vydáno 323 osvědčení, 583 žádostí bylo zamítnuto a 167 řízení bylo zastaveno. Poznámku chci říct: Z důvodu úmrtí byla zastavena jen třetina žádostí. Na základě těchto čísel tak můžeme konstatovat, že v současné době se úspěšnost žadatelů pohybuje mezi 30 až 35 procenty. Toto číslo je však poněkud zavádějící, neboť přibývá větší množství případů, které jsou procesně čím dál náročnější. Jelikož většinu jednoznačných případů, jakým je pracovní perzekuce či neúspěšné překračování hranice bez jakékoliv vazby na odbojovou či odporovou činnost a s minimem archivních materiálů, vyřešilo Ministerstvo obrany hned na počátku své agendy, objevuje se stále víc případů, kdy je nutné oslovit větší množství archivních institucí či vyslechnout celou řadu svědků. Tím se přirozeně poměr zamítnutých žádostí vůči vydaným osvědčením snižuje. Do rozhodovací praxe navíc zasahuje svou činností Etická komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu, která v rámci odvolacího řízení vyhověla sedmi žádostem.
Odpověď na otázku, kolik bude vydáno osvědčení, je vlastně odpovědí, jak dopadnou všechna správní řízení. Lze se pouze domnívat, že toto číslo nebude překračovat 40 %. Na základě výše uvedených skutečností lze předpokládat, že vydáme cca 1 600 osvědčení. Jelikož však máme informace, že některá občanská sdružení, jako je Konfederace politických vězňů ČR, hodlají podávat žádosti za některé popravené, umučené či jiné zesnulé politické vězně, jakým je třeba Milada Horáková, což jim zákon dovoluje, předpokládáme, že toto číslo bude ve svém součtu mnohonásobně vyšší. Jen pro srovnání, ještě dnes, tedy 68 let po konci druhé světové války, vyřizuje ministerstvo žádosti o vydání osvědčení o účasti v národním boji za osvobození dle zákona č. 255/1946 Sb.
Pokud jde o připomínku, že Ministerstvo obrany zamítá i žádosti politických vězňů, je nutno konstatovat, že jde o zásadní neporozumění zákonu. Cílem zákona již není další odškodnění za křivdy komunismu, ale ocenění za aktivní odboj a odpor proti komunismu. Jinými slovy, velké množství politických vězňů, ostatně i jiných perzekvovaných osob, bylo oběťmi komunistického teroru, často šlo o osobní mstu a v některých případech šlo o zpolitizování kriminálních deliktů. Mezi typicky odmítnuté případy patří ti, kdo se neúspěšně pokusili opustit republiku, pokud nešlo o kurýry či agenty-chodce. Chtěl bych zdůraznit, že tím, že ministerstvo zamítne žádost o ocenění těchto lidí, v žádném případě nechce zpochybnit jejich morální kvality. Jde pouze o to, že jejich jednání není bohužel uchopitelné z hlediska zákona, tj. nelze na ně aplikovat žádnou z forem odporu či odboje definovaných v § 3 tohoto zákona. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, pane ministře. Ptám se paní kolegyně, jestli má ještě doplňující otázku. Ne. Takže končíme tuto interpelaci.
Další interpelaci vznáší paní kolegyně Kateřina Konečná na pana ministra životního prostředí Tomáše Chalupu ve věci novely vyhlášky č. 352/2005 Sb. Prosím, paní kolegyně.
Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně a kolegové, já jsem se domnívala, že aspoň odpoledne pan ministr na interpelacích bude, protože příští týden je z pracovních důvodů, zahraniční cesty, omluven. A omlouvám se, že zde vytahuji téma, které máte rozdáno ve věci nesouhlasu s odpovědí na mou písemnou interpelaci, kterou jsem zaslala 20. února, ale myslím si, že čas je neúprosný a v této věci obzvlášť.
Já jsem se 20. února pana ministra ptala, kdy konečně vydá jeho ministerstvo novelu vyhlášky 352, o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a bližších podmínkách financování nakládání s nimi. Ďábel se skrývá v maličkosti. V této vyhlášce by se totiž měl podrobně upravit způsob financování recyklace a likvidace vysloužilých solárních panelů. Pan ministr mi ve své odpovědi napsal, že do meziresortního připomínkového řízení pošle návrh v průběhu měsíce dubna. Nyní máme květen a stále se nic neděje, ani do meziresortu jsme se ještě nedostali.
Tak jsem se chtěla pana ministra zeptat, a doufám, že mi tedy odpoví alespoň do 30 dnů a že to nebude další nereálný termín, kdy ten návrh vyhlášky konečně dokončí. Situaci to totiž komplikuje všem, kteří se na systému mají podílet - výrobcům solárních panelů, provozovatelům elektráren a kolektivních systémů, které budou zajišťovat recyklaci. ***