(12.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)
Já bych chtěl - a teď říkám ironicky - poděkovat vládní koalici, panu premiérovi za další příspěvek k politické kultuře v naší zemi. To, co se děje a co se odehrává a bohužel díky rozhodnutí pana premiéra nerezignovat na funkci se odehrávat bude, je další rána důvěryhodnosti, jakékoli elementární důvěryhodnosti české politiky. Povede to jenom k dalšímu otřesu důvěry v ústavní instituce.
Ten mediální guláš, který tady byl zmiňován, je přece produktem činnosti vlády, je produktem činnosti pana premiéra a je za něj odpovědná tato vláda, která vládne v zemi poslední tři roky. Během vlády Petra Nečase to není rozhodně první skandál, ale tento skandál je nejzávažnější. Jsme opět jako Česká republika středem pozornosti v Evropě a možná i ve světě a bohužel opakovaně je to pozornost negativní. To, co se dnes odehrává na pozadí fungování Nečasovy vlády, je skandál, který poškodí celou naši zemi, zhorší naše vnímání v zahraničí a zhorší naši pověst mezi našimi sousedy a spojenci. Ještě nikdy v historii naší země se nezatýkalo na Úřadu vlády, v bezprostředním okolí předsedy vlády. Ještě nikdy v dějinách naší země nebylo fungování vlády koalice, její pokračování, založeno na podezření z vážného korupčního jednání, tak jak jsme to dnes mohli slyšet z úst zástupců policie a státního zastupitelství. Nikdy žádná vládní garnitura nebyla tak těsně spojena s podezřením na propojení s organizovaným zločinem a podsvětím v naší zemi.
Sociální demokracie je přesvědčena, že v této situaci jak pan premiér Nečas, tak i jeho vládní strana ODS ztratili politickou legitimitu, jakoukoli politickou legitimitu, aby zůstali dále ve vládě. Tato vláda totiž založila svoji existenci na opakovaném použití korupčních metod. Já chci jenom připomenout rozdělení Věcí veřejných a vznik strany LIDEM, chci jenom připomenout nabídky, které byly poskytnuty a poskytovány i např. ve formě změn jednacího řádu za to, že tato vláda bude moci dále přežít. Chci připomenout, že právě na základě odchodu tří poslanců ODS, kteří jsou součástí tohoto obrovského skandálu, tato vláda prosadila existenci druhého pilíře v rámci důchodové reformy. Tato vládní koalice prosadila zvýšení daně z přidané hodnoty a díky odchodu těchto tří poslanců tato vládní koalice přežila. Ten skandál, který dnes zažíváme, je něco, co se dotýká podstaty existence této vlády a této vládní koalice, protože ona se udržovala při životě způsobem, který vyvolal tento skandál a spustil vyšetřovací mechanismy ze strany státního zastupitelství a policie.
Já ten přístup pana premiéra odmítám, protože pokud odmítne vyvodit svoji osobní zodpovědnost za to, jakým způsobem vláda skončila v tomto obrovském skandálu, pokud předseda vlády odmítne rezignovat, tak to samozřejmě v naší zemi posílí pouze temné proudy extremismu, populismu, posílí to všechny ty, kdo chtějí nahradit demokratický systém něčím jiným. Demokracie bude dále oslabována a je otázka, jakým způsobem se vyvine atmosféra ve společnosti, a bude otázka, kdy ten kotel nahromaděného napětí ve společnosti vybuchne.
Podle názoru sociální demokracie existuje jediná rozumná cesta - rezignace předsedy vlády Petra Nečase, odchod celé vlády a otevření cesty k novým volbám do Poslanecké sněmovny. Není přece možné, abychom tady v příštích měsících měli vládu, která je absolutně zprofanovaná, vládu bez jakéhokoliv morálního kreditu a legitimního mandátu, abychom tady měli premiéra, kterého tato aféra zásadním způsobem znevěrohodnila.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, jsem přesvědčen o tom, že pro plnohodnotnou existenci jakékoli vlády nestačí pouze formální důvěra Poslanecké sněmovny na základě Ústavy. Vláda musí mít alespoň elementární důvěryhodnost a musí být schopna vykonávat svůj mandát na základě alespoň určité politické legitimity. Tato vláda i na základě tohoto skandálu už žádnou legitimitu nemá.
Chci vás jednoznačně vyzvat k tomu, abyste se připojili k návrhu sociální demokracie na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Chci jasně deklarovat, že poslanci sociální demokracie jsou připraveni podpořit usnesení, kterým rozpustíme Sněmovnu a otevřeme cestu k novým volbám. V této situaci pro naši demokracii není žádné jiné odpovědné řešení a není žádné jiné skutečné demokratické řešení. Navzdory tomu, co zde řekl předseda vlády, chci ho ještě jednou vyzvat, aby v zájmu České republiky rezignoval na funkci premiéra, chci vyzvat strany vládní koalice, aby ukončily fungování této vlády, a chci vyzvat strany vládní koalice, aby podpořily návrh na rozpouštění Poslanecké sněmovny. Děkuji. (Potlesk vlevo.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já bych teď požádal o slovo pana poslance Jeronýma Tejce. Jenom upozorním všechny, že v této chvíli nevedeme rozpravu, mohu dávat slovo pouze těm, kteří mají přednostní právo, aby to bylo všem jasné, i těm, co to sledují. Takže prosím, předseda poslaneckého klubu pan poslanec Tejc.
Poslanec Jeroným Tejc: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem si všiml, že když začal hovořit první řečník z opozice, tak se sál po mé pravici, tedy místa poslanců ODS a TOP 09, velmi zřetelně vylidnil. Vážené kolegyně a kolegové, já myslím, že jestli by měl v tuto chvíli někdo odcházet na protest proti tomu, co se děje v této zemi, tak to nejste vy, kteří držíte tuto vládu u moci! (Potlesk vlevo.)
Víte, tady přece nejde o nějakou bramboračku, o které hovoří pan předseda vlády, který se nám snaží namluvit, že tady snad něco vyšlo v novinách, něco se povídá a ono se ještě neví, jak to vlastně je. Tady je přece obviněno několik lidí ze závažné trestné činnosti, z toho, že nabízeli úplatky, z toho, že přejímali úplatky, a jsem přesvědčen, že tohle je věc, která nemůže skončit tím, že nám tady pan premiér řekne, že on se cítí nevinen. Tady byla zneužita zpravodajská služba, vojenská zpravodajská služba. My jsme státem, který je organizován v Severoatlantické alianci. No, větší mezinárodní ostudu jsme si snad nemohli ani představit! Tady byli sledováni podle nikoli mého názoru nebo podle toho, co vychází v novinách, ale podle informací, které jsme obdrželi od státních zástupců a od policie, tady byli sledováni lidé touto zpravodajskou službou, přestože to nebylo ani v působnosti této služby ani v působnosti těch, kteří tyto úkoly dávali. Kdo byl ještě sledován? Byla sledována, tak jak jsme se dověděli, manželka pana premiéra? Byl sledován někdo z opozice? Byl jsem sledován já, protože jsem předseda poslaneckého klubu? O tom také třeba rozhodla paní Nagyová, nebo ne? Myslím, že tohle přece není nějaká běžná situace, kdy bychom se mohli tvářit, že se nic neděje.
Já se přiznám, že můj vztah k panu premiérovi nikdy nebyl zrovna vlídný, já jsem ho nepovažoval nikdy za člověka, který je dobrým premiérem, protože není dostatečně silný odolávat tlakům, které jsou na něj kladeny. Ale rozumím tomu, že žije v době, která není lehká. Nikdy, nebo téměř nikdy jsem nesouhlasil s jeho návrhy řešení, tak jak si myslí, že by měla být tato země směřována. Ale do dnešního dne jsem měl pocit, že se jedná o člověka, který je soudný a který určitým způsobem ví, kde je ta mez, kde je ta hranice, a že nemá zapotřebí, aby dnes vystoupil způsobem, jakým vystoupil, a poškozoval dále Českou republiku. Já jsem panu premiérovi do dnešního dne věřil, přestože máme jiné názory, že on jako člověk má respekt k České republice, a byť máme jiný názor na to, jakým způsobem by měla být vedena, tak alespoň v té jedné věci se shodujeme - že máme zájem na tom, aby Česká republika nebyla poškozována. Dnešní vystoupení pana premiéra Nečase, musím říct, je pro mě osobně nedůstojné premiéra České republiky! (Potlesk poslanců ČSSD.) ***