Čtvrtek 12. prosince 2013, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

30.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Vnitřní dohoda mezi zástupci vlád členských států
Evropské unie zasedajícími v Radě o financování pomoci Evropské unie
v rámci víceletého finančního rámce na období 2014-2020 podle dohody
o partnerství AKT-EU a o přidělení finanční pomoci zámořským zemím
a územím, na které se vztahuje čtvrtá část Smlouvy o fungování Evropské unie
/sněmovní tisk 27/ - prvé čtení

Pan ministr financí v demisi Jan Fischer je připraven. Prosím, aby se ujal slova.

 

Místopředseda vlády a ministr financí ČR Jan Fischer: Děkuji, pane předsedající. Paní poslankyně, páni poslanci, dovolte mi, abych uvedl návrh, který předkládá vláda České republiky k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Je to návrh dohody o financování 11. EDF neboli Vnitřní dohody mezi zástupci vlád členských států Evropské unie zasedajícími v Radě o financování pomoci Společenství v rámci víceletého finančního rámce pro období 2014 až 2020 podle dohody o partnerství a o přidělení finanční pomoci zámořským zemím a územím, na které se vztahuje část čtvrtá Smlouvy o fungování Evropské unie.

Evropský rozvojový fond, to je ona zkratka EDF, stojí nadále mimo rozpočet Evropské unie a je určen k financování rozvojové spolupráce Unie se zeměmi Afriky, Karibiku a Tichomoří, jež jsou signatáři dohody o partnerství těchto zemí s Evropskou unií, takzvané dohody z Cotonu.

Každý EDF je uzavírán na pětileté období na základě takzvané vnitřní dohody mezi členskými státy. V současné době se realizuje desátý Evropský rozvojový fond, který má platnost - pro vaši informaci - do roku 2013 a byl zahájen v roce 2008.

Vnitřní dohoda o financování 11. Evropského rozvojového fondu byla dojednána v rámci Evropské unie a na základě schválení vládou a zmocnění prezidenta republiky ji podepsal 24. června na zasedání Rady Evropské unie v Lucemburku ministr zahraničních věcí České republiky, tedy Rady ministrů zahraničí.

Vnitřní dohoda zakotvuje cíle a principy rozvojové spolupráce Unie se zeměmi AKT, čili zeměmi, o kterých jsem mluvil. Hlavním cílem, který vláda České republiky plně podporuje, je vymýcení chudoby, podpora udržitelného rozvoje a zapojení těchto zemí do světové ekonomiky. Pomoc se realizuje na základě strategických programů pro jednotlivé země a regiony, na jejichž přípravě se Česká republika v rámci Evropské unie aktivně podílí.

Jedenáctý evropský rozvojový fond má být tvořen celkovou částkou 30 mld. 506 mil. eur. Na Českou republiku připadá podíl cca 0,8 %, neboli příspěvek ve výši 243 mil. 270 tis. 97 eur, který je plně započitatelný jako oficiální rozvojová pomoc.

Příspěvek se hradí ve splátkách na základě výzvy Evropské komise. Část prostředků z fondu se investuje prostřednictvím zvláštní investiční facility Evropské investiční banky, EIB, část se realizuje ve formě přímé rozpočtové podpory. Probíhají také rozvojové projekty, zejména infrastrukturního charakteru. České subjekty se dosud v rámci tohoto fondu uplatnily převážně jako poskytovatelé konzultačních služeb nebo subdodavatelé nadnárodních firem.

Ministerstvo zahraničí ve spolupráci s Radou pro zahraniční spolupráci systematicky pracuje na zvyšování povědomí o příležitostech v rámci tohoto fondu mezi potenciálními realizátory.

Vnitřní dohoda o financování 11. Evropského rozvojového fondu vyžaduje vnitrostátní schválení ve všech členských státech EU. Z hlediska právního řádu České republiky se jedná o smlouvu prezidentské kategorie, k jejichž ratifikaci je zapotřebí souhlasu Parlamentu ČR, a to obou komor.

Vládou byla předložena k vyslovení souhlasu s ratifikací v srpnu 2013, sněmovní tisk tehdy č. 1132, senátní tisk č. 177. Z důvodu tehdejšího rozpuštění Poslanecké sněmovny však dohoda nebyla projednána.

Vláda doporučuje, aby ratifikace vnitřní dohody proběhla v souladu s doporučením EU do 31. prosince 2013, aby bylo možné realizovat tento fond od ledna 2014. Proto je vnitřní dohoda o financování 11. Evropského rozvojového programu nyní vládou opětovně předkládána s žádostí o projednání Parlamentem ve zkrácené proceduře.

Vnitřní dohoda o financování tohoto fondu je dle usnesení vlády č. 483 ze dne 19. června 2013 v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu ČR, jakož i s mezinárodněprávními závazky ČR. Ministerstvo financí zabezpečí provádění dohody a v souvislosti s tím zajistí poskytnutí celkového finančního příspěvku České republiky ve zmíněné výši 243 milionů 270 tisíc 97 eur, a to v korunovém ekvivalentu na období 2014 až 2020. Platba bude hrazena stejně jako v případě povinného příspěvku do rozpočtu EU z rozpočtové kapitoly č. 398 - Všeobecná pokladní správa v souladu s rozhodnutími Rady o finančních příspěvcích členských států určených na financování 11. Evropského rozvojového fondu.

Doporučuji proto Poslanecké sněmovně vyslovit s ratifikací této smlouvy souhlas.

Dámy a pánové, paní poslankyně, páni poslanci, děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Poprosil bych pana předsedu zahraničního výboru poslance Karla Schwarzenberga, aby nám navrhl, kdo bude zpravodajem tohoto tisku v prvém čtení. Pane předsedo, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Karel Schwarzenberg: Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, na projednání Vnitřní dohody mezi zástupci vlád členských států EU zasedajícími v Radě o financování pomoci Evropské unie v rámci víceletého finančního rámce na období 2014 až 2020 podle dohody o partnerství AKT-EU a o přidělení finanční pomoci zámořským zemím a územím, na které se vztahuje čtvrtá část Smlouvy o fungování Evropské unie, navrhuji zpravodajku zahraničního výboru poslankyni Janu Fischerovou.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane předsedo za váš návrh. O tomto návrhu musíme hlasovat. Proto zahájím hlasování a zeptám se, kdo je pro, aby zpravodajkou byla paní poslankyně Jana Fischerová. Prosím, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 59, přihlášeno je 164 kolegyň a kolegů, pro 152, proti nebyl nikdo.

 

Určili jsme tedy zpravodajkou paní poslankyni Fischerovou. Prosím ji, aby se ujala své role.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Vážený pane předsedo, vážená vládo v demisi, vážené kolegyně a kolegové. Na úvod jenom sdělím, že jméno Jan Fischer a Jana Fischerová je čistě je věc náhodná. Nejsme v příbuzenském vztahu (s úsměvem). Tolik sdělím na úvod.

O to budu ještě stručnější, protože pan ministr financí v demisi důkladně zdůvodnil předkládanou dohodu. Já už jenom zmíním, že členskými státy EU, kde má Česká republika samozřejmě své zastoupení, má ve výboru, který jedná právě o přidělování těchto prostředků na rozvojovou pomoc v rámci tohoto Evropského rozvojového fondu celkem 8 hlasů.

Ještě zde musí zaznít, že tato dohoda ležela ve Sněmovně už vlastně v srpnu 2013, poté co došlo k rozpuštění Poslanecké sněmovny. Nyní je nutné, aby tato dohoda fungovala od 1. ledna 2014. Dovoluji si zde navrhnout zkrácení lhůty na projednání ve výboru celkem o 59 dnů a současně si ještě dovolím navrhnout přikázání toto tisku zahraničnímu výboru. To je vše a děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Poprosím, abyste zaujala místo u stolku zpravodajů, a otevírám obecnou rozpravu, do které se nikdo nehlásí, takže obecnou rozpravu končím.

Budeme se tedy věnovat hlasování. Paní zpravodajka navrhla, aby tento tisk byl přikázán zahraničnímu výboru, a současně navrhla, aby lhůta byla zkrácena o 59 dní.

 

Budeme tedy hlasovat nejprve o přikázání.

Zahajuji hlasování. Zeptám se, kdo je pro, abychom přikázali tento tisk zahraničnímu výboru. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 60, přihlášeno 165 kolegyň a kolegů, pro 152, proti jeden. Tento návrh jsme tedy přijali.

 

Paní zpravodajka dále navrhla, aby lhůta na projednání ve výboru byla zkrácena o 59 dní.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 61, přihlášeno 165, pro 149, proti jeden. Tento návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že jsme tento tisk přikázali výboru zahraničnímu a lhůta byla zkrácena o 59 dní. Tím končím bod č. 30. Děkuji paní zpravodajce i panu ministrovi.

 

Otevírám bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP