Čtvrtek 6. února 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Hamáček)

45.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s přístupem České republiky Úmluva
o založení Evropského komunikačního úřadu (ECO)
/sněmovní tisk 93/ - prvé čtení

Prosím pana ministra průmyslu a obchodu. Prosím.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vláda vám předkládá návrh na vyslovení souhlasu s přístupem České republiky k Úmluvě o založení Evropského komunikačního úřadu. Evropský komunikační úřad, zkráceně ECO, je odborným orgánem a zároveň sekretariátem pro Evropskou konferenci poštovních a telekomunikačních zpráv neboli CEPT, jejímž členem je Česká republika od roku 1993.

ECO vznikl postupnou reorganizací Evropského radiokomunikačního úřadu a Evropského telekomunikačního úřadu, přičemž úmluva o ECO byla vytvořena v roce 2002 z textu úmluvy přijaté v Haagu v roce 1993 pro Evropský radiokomunikační úřad. CEPT v ECO tvoří základnu společného postupu evropských zemí v globálních záležitostech, zejména v orgánech Světové poštovní unie a Mezinárodní telekomunikační unie při harmonizaci technických a regulačních podmínek elektronických komunikací v Evropě. Na základě mandátu Evropské komise jsou v ECO zpracovávány i studie a návrhy harmonizačních dokumentů Evropské unie.

Efekt společného postupu 28 členských zemí EU, z nichž v současnosti pouze Litva a Česká republika nejsou členy ECO, se výrazně zvětšuje vzhledem k účinku na 48 zemí zapojených v CEPT. Z těchto důvodů navrhuje vláda přistoupit k úmluvě o ECO. Úmluva o ECO je pro Českou republiku akceptovatelná, není v rozporu s mezinárodními závazky České republiky ani se závazky vyplývajícími z členství v EU. Je v souladu s ústavním pořádkem i ostatními součástmi právního řádu České republiky.

Na závěr mi dovolte zdůraznit, že přístup ČR k Úmluvě o založení Evropského komunikačního úřadu je potřebný vzhledem k důležitosti této organizace pro plnohodnotnou činnost České republiky v Evropské unii a dalších dotčených mezinárodních organizacích.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Prosím zpravodaje, kterým je pan poslanec René Číp, aby se dnes také podruhé ujal slova. Prosím.

 

Poslanec René Číp: Děkuji podruhé za slovo, vážený pane předsedo. Vážené kolegyně a kolegové, děkuji panu ministrovi za opětovné zevrubné představení Úmluvy o ECO. Snad bych jen závěrem dodal jako zpravodaj předmětného tisku, že prostřednictvím Rady, která je složena ze smluvních stran, tj. členských států, bude možné ovlivňovat činnost organizace ECO a Česká republika tak jako řádný člen bude mít právo spolurozhodovat o alokaci kapacit a prostředků ECO k zajištění činnosti CEPT.

Závěrem navrhuji projednat předmětný tisk v zahraničním výboru. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku, tak ji i končím. Závěrečná slova - není o ně zájem. Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání. Organizační výbor navrhl přikázat výboru zahraničnímu, stejně tak jako pan zpravodaj. Jiný návrh nevidím, budeme hlasovat.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s přikázáním zahraničního výboru, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 52, přihlášeno je 163, pro 129, proti nebyl nikdo. Tento návrh byl přijat a tento tisk přikázán zahraničnímu výboru. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.

 

Otevírám bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP