(10.00 hodin)
(pokračuje Filip)

Skončili jsme bod číslo 31 a budeme pokračovat pevně zařazeným bodem číslo

 

42.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Slovenskou republikou o spolupráci na úseku evidence obyvatel
a rodných čísel, podepsaná dne 20. ledna 2014 v Praze
/sněmovní tisk 138/ - prvé čtení

Opět žádám pana ministra Brabce, aby za vládu přednesl úvodní slovo. Zároveň žádám, aby se připravil pan zpravodaj Rostislav Vyzula. Prosím, pane ministře.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji vám. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, účelem předkládané smlouvy je zejména odstranit nepřesnosti údajů o státním občanství vedených v informačních systémech evidence obyvatel obou států, které vznikly v důsledku rozdělení ČSFR. Za tímto účelem proběhne jednorázové porovnání údajů o osobách, u nichž je uveden údaj o občanství ČSFR, s evidencí obyvatel druhého státu. Smlouva má dále odstranit chybné údaje v registrech rodných čísel a zajistit reciproční uznávání rodných čísel, která byla přidělena před 1. 1 1993 na území ČR ve Slovenské republice. Česká republika totiž rodná čísla přidělená před tímto datem ve Slovenské republice již uznává. Smlouva však neřeší pouze problémy, které vznikly v důsledku rozdělení ČSFR, ale umožní i výměnu informací s evidencí obyvatel a registru rodných čísel s cílem zajistit aktuálnost a správnost údajů v nich vedených. Smlouva také umožní poskytování údajů z evidencí obyvatel pro potřeby vyhledávání vlastníků nemovitostí orgánům státní správy a samosprávy. Smlouva dále obsahuje úpravu ochrany osobních údajů. Podrobnosti realizace spolupráce podle smlouvy stanoví prováděcí protokol.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru Brabcovi a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Rostislav Vyzula. Pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, v podstatě vše bylo řečeno. Jenom na doplnění je zajímavá tato informace. Ministerstvo vnitra ČR jako správce informačního systému evidence obyvatel dlouhodobě řeší problém týkající se nepřesností některých údajů o státním občanství vedených v tomto systému, které vznikly v důsledku rozdělení ČSFR v roce 1993 a které se přes veškeré úsilí nepodařilo dodnes odstranit. V agendovém informačním systému evidence obyvatel je stále veden nesprávný údaj o státním občanství u více než 8,5 tis. osob a s obdobným problémem se potýká také Slovenská republika. Rovněž je zde problém, který nastínil pan ministr, a ten se týká recipročního uznání rodných čísel přidělených před 1. 1. 1993 na území ČR nebo SR, a tím nepřesností nebo neúplných údajů v registru rodných čísel.

Vzhledem k uvedeným okolnostem doporučuji schválit tento vládní návrh.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu, do které zatím nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Děkuji, nikdo se nehlásí. Končím obecnou rozpravu. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Pan ministr? Pan zpravodaj? Nikoliv. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh kromě zahraničního výboru? Není tomu tak.

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 178. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 178 z přítomných 130 pro 105, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru zahraničnímu. Děkuji panu ministrovi, děkuji zpravodaji a končím bod číslo 42.

 

Dalším bodem našeho jednání je bod číslo

 

43.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol o předcházení,
potlačování a trestání obchodování s lidmi, zejména se ženami a dětmi,
doplňující Úmluvu Organizace spojených národů proti nadnárodnímu
organizovanému zločinu ze dne 15. listopadu 2000,
podepsaný za Českou republiku dne 10. prosince 2002
/sněmovní tisk 139/ - prvé čtení

Prosím, aby úvodní slovo přednesl ministr životního prostředí Brabec, a žádám zároveň pana poslance Šarapatku, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, já bych vám především chtěl poděkovat za dosavadní vstřícnost, kterou se mnou máte, a ještě to se mnou chvilku vydržte. Je možné, že budu vystupovat i za některé další ministry.

Cílem předkládaného protokolu je boj proti obchodování s lidmi jakožto závažné formě trestné činnosti a porušování lidských práv, která je navíc zpravidla realizována na mezinárodní úrovni. Protokol je prvním závazným mezinárodním dokumentem, který obsahuje jak jasnou definici obchodování s lidmi, tak i výčet konkrétních opatření, jež mají smluvní strany přijmout za účelem boje proti této trestné činnosti. Zároveň protokol obsahuje opatření k zajištění pomoci obětem obchodování a jejich právní ochrany.

ČR podepsala tento protokol v roce 2002. Nemohla jej však ratifikovat dříve, než vstoupila v platnost vnitrostátní právní úprava odpovědnosti právnických osob za jednání, která protokol stanoví jako trestná. Provádění protokolu ve vnitrostátním právu je dnes v zásadě zajištěno s jedinou výjimkou - ve vnitrostátním právním řádu totiž chybí jednoznačná kriminalizace jednání spočívajícího v přijetí oběti obchodování s lidmi za účelem vykořisťování. Potřebná novela trestního zákoníku je nyní projednávána Poslaneckou sněmovnou jako součást balíčku novel trestněprávních předpisů, což je sněmovní tisk 45.

Pro doplnění uvádím, že protokol byl předložen Parlamentu ČR již v květnu 2013, avšak z důvodu rozpuštění Poslanecké sněmovny nebyl v loňském roce schvalovací proces v Parlamentu ČR dokončen.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi a nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Milan Šarapatka. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Milan Šarapatka: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, slyšeli jsme vládní návrh. Doporučuji tento návrh ke schválení a současně navrhuji, aby byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu. Konstatuji, že do ní nemám žádnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Nikdo se nehlásí, končím obecnou rozpravu. Ptám se, jestli je zájem o nějaké závěrečné slovo - pane ministře, pane zpravodaji? Není tomu tak. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím. Budeme tedy hlasovat v hlasování pořadové číslo 179 o přikázání výboru zahraničnímu. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 179 z přítomných 130 pro 103, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru zahraničnímu. Děkuji panu ministru, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 43.

 

Pokračovat budeme bodem číslo 44, kterým je

 

44.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Arménské republiky o spolupráci v boji proti trestné činnosti,
podepsaná dne 30. ledna 2014 v Praze
/sněmovní tisk 140/ - prvé čtení

Opět požádám o slovo pana ministra Brabce a pan zpravodaj Böhnisch se připraví ke své zpravodajské zprávě. Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji vám. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, posledním bodem, ve kterém mám dneska tu čest zastupovat pana ministra vnitra Chovance, je bod, který se týká vládního návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Arménské republiky o spolupráci v boji proti trestné činnosti, která byla podepsána 30. ledna 2014 v Praze, jak už tady zaznělo.

Materiál obsahuje návrh na ratifikaci tzv. smlouvy o policejní spolupráci s Arménií, jejímž účelem je poskytnout potřebný právní rámec pro efektivní spolupráci policejních orgánů obou států v boji proti všem formám trestné činnosti.***




Přihlásit/registrovat se do ISP