(12.30 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan místopředseda Bartošek má slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové pěkné dopoledne. Plně se ztotožňuji s tím, že agresivita, ať už řečená, nebo napsaná, je nebezpečná v tom, že nikdy nevíme, proti komu se může otočit, ať už je to jednotlivec, nebo skupina. A myslím si, že jako Poslanecká sněmovna bychom měli jednoznačně důrazně a jasně říct, že toto je chování a rétorika pro nás naprosto nepřijatelná. Myslím si, že, jak už zde zaznělo, na spoustu věcí můžeme mít rozdílné názory, ale základem demokracie je vzájemná tolerance a ne vzájemné urážení. Jestliže se vyhrožuje smrtí, likvidací nebo čímkoliv jiným, tak si říkám, co následuje potom. Já tam jinou hranici než to, že se to reálně stane, nevidím. Proto si myslím, že je důležité, abychom se distancovali dříve, než bude v mnoha ohledech pozdě, protože skutečně, co se týká rasistických projevů a xenofobie, tak s tou se skutečně naše společnost potýká.

Jinak, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, já jsem vám říkal, že lidsky s tím, co říkáte, souhlasím, a identifikoval jsem se s tím, ale věřte tomu, že já prostě jsem od toho, abych respektoval jednací řád a řídil Sněmovnu. Kdybyste řekl, že se jedná o bod, tak jsem vás nechal domluvit a nechal hlasovat. Nebylo to nic proti tomu, co jste říkal. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Zeptám se, kdo dál se hlásí. Pan poslanec Černoch.

 

Poslanec Marek Černoch: Dámy a pánové, souhlasím tady s panem kolegou Urbanem v tom, že spolu nemusíme souhlasit v politických názorech, ale musím říct, že si velmi vážím omluvy pana kolegy Faltýnka a souhlasím a doufám, že mohu mluvit za celý klub Úsvitu v tom, že tyto věci nepatří ani do politiky ani do jakéhokoliv jiného života, a to nejen to. Ale myslím si, že i urážky a napadání, že jsme lidi a že morálně si myslím, že lidi, kteří se snaží tady něco změnit, takže souhlasím s tím a ještě jednou děkuji. Vážím si té omluvy.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To byl pan poslanec Černoch. Zeptám se, zda ještě někdo chce vystoupit v obecné rozpravě. Není tomu tak. Končím obecnou rozpravu. Otevírám podrobnou a je zde přihláška pana poslance Podivínského, kterému tímto dávám slovo.

 

Poslanec Tomáš Jan Podivínský: Děkuji. Vážený pane předsedo, vládo, kolegyně, kolegové, já jsem považoval za nutnost rozšířit ten prvotní návrh pana kolegy Urbana ještě o obecné projevy xenofobie, rasismu a nenávisti ve společnosti, nejen co se týká přímo vybízení k fyzické likvidaci politiků či kohokoliv, ale i ke skrytým formám, které se mohou jevit z formálního hlediska litery zákona v pořádku. Především, jak jsem již avizoval, jedná se mi tady konkrétně kupříkladu o server, kde se vytvářejí seznamy podle původu. Víme, jaké důsledky vytváření takových seznamů mělo v minulém století, kam to vedlo a že to dopadlo na všechny lidi na světě, že jsem považoval za povinnost rozšířit tady návrh toho usnesení.

Dovolím si přednést návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky důrazně odsuzuje rostoucí projevy vybízení k násilí na politicích a všechny druhy šířící se xenofobie, rasismu a nenávisti ve společnosti, zvláště v médiích, na sociálních sítích a ve virtuálním mediálním prostoru." Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Ptám se, kdo dále se hlásí do podrobné rozpravy. Nikoho nevidím, takže podrobnou rozpravu končím. Závěrečná slova, předpokládám, nejsou třeba a je zde pouze jeden návrh na usnesení. Je třeba ho ještě jednou číst, nebo víme o čem hlasujeme? Můžeme rovnou. Dobrá. Je zde žádost ještě jednou o odhlášení, tak vás znovu odhlásím. Prosím, přihlaste se a budeme hlasovat o návrhu tak, jak jej přednesl pan poslanec Podivínský.

 

Já zahájím hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem pana poslance Podivínského, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 196, přihlášeno 126, pro 126. Děkuji.

 

Pan poslanec Urban.

 

Poslanec Milan Urban: Dovolte mi, abych všem kolegyním i kolegům, těm, kteří se omluvili, i těm, kteří hlasovali pro toto usnesení a vyjádřili tak společnou rozhodnost postavit se proti násilí a výhrůžkám demokracií, upřímně poděkoval. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. (Potlesk.) Ukončím tento bod. Než otevřu bod další, je zde přihláška s přednostním právem pana předsedy klubu ODS. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já nechci odpověď hned, ale znovu pan místopředseda Sněmovny říkal, že v období, kdy se neprojednává žádný bod, mohou poslanci vystupovat s návrhy na procedurální hlasování. Já si myslím, že to není pravda. Já bych chtěl, aby se na to podívala sněmovní legislativa, ať se takhle nepřeme a nepokřikujeme u mikrofonu. Opravdu si myslím, že to tak nikdy nebylo a že to jednací řád neumožňuje. Není to nějak konfrontační. Pokud legislativní odbor zpracuje nějaké písemné stanovisko pro předsedy klubů, tak budeme vědět jasně, jak to je, a nemusíme tady předvádět, kdo je větší znalec jednacího řádu.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, já to registruji. Předpokládám, že buď organizační, nebo legislativní odbor bedlivě poslouchá debatu a na základě stenozáznamu zpracuje odpověď na vaši žádost a ta odpověď bude distribuována.

 

Nyní jsme u bodu 37, což je

 

37.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s přístupem České republiky
Úmluva o založení Evropského komunikačního úřadu (ECO)
/sněmovní tisk 93/ - druhé čtení

Zeptám se, kdo z ministrů se ujme slova za ministra průmyslu a obchodu. Pan ministr životního prostředí. Prosím, pan ministr Brabec. Máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, ano, registruji tu správnou poznámku, již jsem ji zaregistroval v kuloárech - a Ferda Brabenec, materiály všeho druhu. Já se omlouvám, že jsem vás při tom minulém materiálu zklamal svou nepřipraveností. Budu se snažit to vylepšit, ale zase bych vás nechtěl provokovat k nějakým dotazům. Ten materiál už tady jednou byl, byl diskutován. Dovolte mi tedy krátký komentář.

Návrh na vyslovení souhlasu s přístupem České republiky k Úmluvě o založení Evropského komunikačního úřadu, tzv. ECO, předložený vládou byl s kladným výsledkem projednán 4. března zahraničním výborem. Připomenu jenom, že ECO napomáhá koordinovanému postupu evropských zemí v globálních záležitostech, zejména v orgánech Světové poštovní unie a Mezinárodní telekomunikační unie, a dále při harmonizaci technických a regulačních podmínek elektronických komunikací v Evropě. Na základě mandátu Evropské komise jsou v rámci Evropského komunikačního úřadu zpracovávány i studie a návrhy harmonizačních dokumentů EU. Přistoupení České republiky k této úmluvě nebude mít žádný dopad na státní rozpočet. Z těchto důvodů se navrhuje přistoupit k úmluvě o založení Evropského komunikačního úřadu.

Děkuji vám za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP