(13.00 hodin)
Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den. Důvěra je dána také tím, že pan poslanec Plzák je v zahraničí, takže se omlouvá. V podstatě jde o první čtení, jak již bylo řečeno, a já si myslím, že detaily tady pan ministr velmi detailně řekl, takže mně nezbývá nic jiného, než požádat Sněmovnu o přikázání k projednání smlouvy o sociálním zabezpečení výboru pro sociální politiku a zahraničnímu výboru. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Otevírám rozpravu. Pan poslanec Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Jestli jsem dobře poslouchal úvodní slovo, které nachystali úředníci ministerstva práce, tak říkají, že Češi nemusí platit ve Spojených státech zdravotní pojištění. Ale Obama care ještě nefunguje. To je zcela běžné. To není nic, co jsme si dojednali. Tam to vždycky bylo na dobrovolnosti člověka, zda si platí, nebo neplatí. Není to tak důležité.
Důležité je, abychom, když takovou smlouvu budeme projednávat, nepotřebuji tu odpověď dneska po panu ministrovi, nechci ho trápit. Jedna věc, jak se platí pojištění, a druhá věc, co český občan, když přijde do nemocnice ve Spojených státech. To si myslím, že jsou různé věci, a na to by se výbory měly zaměřit a na to dát odpověď občanům, kteří to potenciálně mají.
To mi přijde spíš jako úsměvné, že jsme si vyjednali, že občané ČR neplatí zdravotní pojištění ve Spojených státech. Občané Spojených států ho také neplatí, pokud se dobrovolně nerozhodnou. Možná to už Obama prosadil, myslím, že mu to jde poměrně ztuha, osm let má pomalu za sebou, takže si myslím, že bude platit to, co tam platilo desítky let. Nezbývá, než to respektovat. Ale dávat to jako něco, co jsme si výhodně sjednali, mi přijde poměrně úsměvné.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Předpokládám, že pan předseda Stanjura dostane odpověď minimálně během projednávání ve výboru, kterému tuto věc přikážeme.
Pokud zde není další přihláška do rozpravy, tak ji končím. Je zde návrh přikázání výboru zahraničnímu. Ptám se, zda je zde ještě alternativní návrh kromě výboru zahraničního. Není tomu tak.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí, abychom přikázali tento tisk výboru zahraničnímu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování 201, přihlášeno 124, pro 100, proti nikdo, návrh byl přijat.
Já vás prosím, jakkoli je jedna hodina... (Připomínky v sále.) Omlouvám se. Prý ještě padl návrh na výbor pro sociální politiku a já jsem to nezaznamenal, protože jsem se radil s paní předsedkyní mandátového a imunitního výboru. Asi ještě, pokud s tím Sněmovna souhlasí, budeme hlasovat o přikázání výboru pro sociální politiku.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Prosím pana předsedu výboru, aby se nerozčiloval. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování 202, přihlášeno 124, pro 87, proti 6, návrh byl přijat.
Teď tedy končím bod číslo 40. Prosím, abyste se ještě nerozcházeli, jakkoli je jedna hodina. Já ještě otevřu bod číslo
93.
Žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny
k trestnímu stíhání poslankyně Zuzany Kailové
Žádostí Policie ČR, Krajského ředitelství Ústeckého kraje, Územního odboru Ústí nad Labem, služby kriminální policie a vyšetřování, oddělení hospodářské kriminality, o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání poslankyně Zuzany Kailové se mandátový a imunitní výbor zabýval 13. května. Jednání výboru bylo přerušeno.
V této souvislosti se na mě paní předsedkyně Němcová obrátila se žádostí o přerušení projednávání tohoto bodu. Já proto se souhlasem paní předsedkyně navrhuji usnesení: "Poslanecká sněmovna přerušuje projednávání tohoto bodu a odročuje jej do doby projednání mandátovým a imunitním výborem." Zeptám se, zda je jiný návrh. Není tomu tak. Nechám o tom hlasovat.
Kdo je pro, abychom přerušili a odročili? Kdo je proti?
Hlasování má číslo 203, přihlášeno je 122, pro 99, proti nikdo, takže tento bod je přerušen a odročen.
A úplně poslední hlasování bude o vyřazení zbývajících bodů. Já tedy navrhuji, abychom hlasovali o tom, že vyřadíme zbývající neprojednané body schváleného pořadu 8. schůze Sněmovny, s výjimkou bodu 89, což jsou ústní interpelace, které proběhnou odpoledne.
(Připomínky v sále.) Mám to chápat jako - to by ani možná nešlo, obávám se, že to je ze zákona. Ale koneckonců, Sněmovna je suverén, ale ten návrh tady nepadl. Ale popravdě řečeno, pokud tedy už takto diskutujeme, tak vás chci ujistit, že se obrátím na předsedu vlády a upozorním ho, že by bylo vhodné, aby se zvýšila docházka ministrů na interpelacích. Poprosím ho, aby zjednal nápravu.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s vyřazením všech neprojednaných bodů, s výjimkou bodu 89, což jsou ústní interpelace, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Přihlášeno je v hlasování 204 123, pro 83, proti 3. Tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme všechny neprojednané body kromě ústních interpelací vyřadili. Přerušuji jednání Sněmovny, a to do zahájení ústních interpelací, což je 14.30. Přeji vám dobrou chuť a s těmi, s kterými se neuvidíme na interpelacích, se uvidíme někdy v budoucnu, nejdéle na příští schůzi Poslanecké sněmovny. Prosím, pan předseda ÚPV.
Poslanec Jeroným Tejc: Dovolte mi, abych požádal kolegy, aby se dostavili na schůzi ústavněprávního výboru teď hned u klavíru. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, a pokud již nikdo nechce něco svolat...
(Jednání přerušeno ve 13.06 hodin.)***