(17.00 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Vy jste to mohli udělat, měli jste tady většinu v Poslanecké sněmovně, mohli jste přece říci "ano, zrušíme zelenou naftu, protože to je neefektivní, a poskytneme zemědělcům účelovou dotaci, která jim to bude kompenzovat". Ale vy jste zrušili zelenou naftu jenom proto, abyste na úkor zemědělců ušetřili peníze ve státním rozpočtu. A bylo vám úplně jedno, bylo vám to úplně ukradené, že snižujete jejich konkurenceschopnost, protože v okolních zemích, když se podívám na Polsko, když se podívám na Německo, když se podívám na Rakousko, tak tyto státy jsou schopny z národních zdrojů poskytnout mnohem větší dotace, než dlouhodobě je schopna poskytnout Česká republika. A zelená nafta byla jednou z možností, jak pomoci našim zemědělcům v této situaci, kdy ty národní dotace jsou dlouhodobě pod úrovní národních dotací, které se poskytují v Německu nebo v Rakousku. Takže děkuji, je to moc pěkná rada, můžeme o tom diskutovat, ale vy, když jste měli tu možnost, když jste tady měli většinu, tak jste zrušili zelenou naftu a žádné kompenzace zemědělcům jste neposkytli. Pak se nedivte, že se vracíme k řešení, které má určitou stabilitu. A má mnohem větší stabilitu než každoroční diskuse vlády o tom, jak bude vypadat státní rozpočet a jaké priority v rámci toho státního rozpočtu budou uplatněny. Pro zemědělce je to mnohem větší jistota z hlediska schopnosti ušetřit finanční prostředky, pro ty zemědělce, kteří skutečně provozují zemědělské podnikání. To byly ty důvody, proč se vládní koalice vrátila k obnovení zelené nafty a dohodli jsme se na tom v rámci koaliční smlouvy, a to byly také ty důvody, proč jsme předložili dvě samostatné novely zákona o spotřební dani. Ano, je to spotřební daň, ale týká se to dvou odlišných oblastí, a jak jistě sám vidíte a cítíte, jsou to dvě odlišné politické debaty, které tady na půdě Poslanecké sněmovny povedeme.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu premiérovi. A ještě než dám slovo panu Miroslavu Kalouskovi, přečtu omluvy, respektive jednu zrušenou omluvu paní poslankyně Ivany Dobešové, která je od 16 hodin přítomna, od 17.30 se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Martin Komárek a od 18 hodin pan poslanec Karel Schwarzenberg.

Nyní má slovo v řádné přihlášce pan poslanec Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Promiňte pane premiére, ale teď jste překroutil to, co jsem říkal. Já přece nenavrhuji a ani jsem nenavrhoval to, čemu říkáte kompenzace, myslím si, že kompenzace není správné slovo, ale navýšení o 1,5 miliardy peněz zemědělcům. To není priorita ať už moje, nebo TOP 09. Já jenom říkám - já jenom respektuji rozpočtové priority vlády. A říkám, pokud to je vaše priorita, tak máte jiný mechanismus, jak o ty peníze posílit konkurenceschopnost českého zemědělství. A to nepochybně máte. Protože, upřímně řečeno, mluvíte-li o stabilním nástroji, pane premiére, víte stejně dobře jako já, že do českého zemědělství jde ročně zhruba 35 miliard korun tím dotačním způsobem. A 35 miliard korun, to jde tím mechanismem, který já říkám, že by pro tento účel byl mnohem vhodnější. A už, zaplaťpánbůh, dnes ani koruna nejde na té příjmové straně bilance. Vy teď neuděláte nic jiného, než že tam opět zapojíte obě dvě ty strany té bilance. Jinými slovy, bude to administrativně náročné na výdajové straně, bude to administrativně náročné na příjmové straně. Přece nebudete nikomu chtít tvrdit, že 1,5 miliardy je v tom 35miliardovém objemu tak zásadní věc, aby to bylo výlučně nestabilní vzhledem k politickým prioritám vlády. Ano, každá vláda bude mít své jiné priority. Bude-li nějaká příští vláda mít pocit, že je potřeba dotace do zemědělského sektoru snížit, tak tam stejně připočte tu 1,5 miliardy. Nechcete přece někdo říct, že jakýkoli ministr financí, jakákoli vláda, jakákoli Poslanecká sněmovna, bude-li počítat podporu českému zemědělství, že k tomu tu zelenou naftu nepřipočte. Samozřejmě připočte. A přizpůsobí tomu i tu výši dotací. To nejsou dvě oddělené věci. To je jeden balík peněz, který dostává české zemědělství. Akorát že vy teď naprosto zbytečně k tomu masivnímu instrumentu, té výdajové strany bilance, kudy tam teče těch 35 miliard, naprosto zbytečně přidáváte ještě tu příjmovou bilanci, zatěžujete státní správu a správce daně na té příjmové straně, místo abyste, když je vám 35 málo, dali 36,5 a nedopouštěli se té nesmyslé distorze v daňové správě, na příjmu.

Ale především máte v programovém prohlášení, pane premiére, také boj proti daňovým únikům. A ten nejúčinnější boj proti daňovým únikům - ten nejúčinnější boj proti daňovým únikům je rušení systémových rizik. A vy ho tam znovu zavádíte. Prostě nedává nám to sebemenší smysl.

K tomu tabáku, pane ministře financí, jak má zase veřejnost vědět, že za všechno může Kalousek - já vám pošlu takové hezké tričko, vyrobili mi ho kamarádi, tam už je to přímo napsáno - je to - řekl jste vy, řekl to i zpravodaj, řekl to i premiér a je to také pravda, že to je logická intervence, logická reakce na intervenci České národní banky, která pohnula s kurzem. Intervence byla - bankovní rada rozhodla o intervenci v listopadu. Ministr financí Kalousek už nebyl půl roku ve funkci. Na druhou stranu - vezměte si, od kdy jste ministr vy a jak dlouho to trvalo, než jste tuto velmi jednoduchou novelu předložil.

Nicméně pane ministře, když už tak za všechno můžu já, kdyby ta novela byla předložena opravdu jenom tak, aby reagovala na intervenci a na naše mezinárodní závazky, kdybyste tam zásadním způsobem nezměnil způsob předzásobení, který přenáší veškerá rizika na živnostníka a odejímá je od státu, kdybyste tam neotevřel nůžky tak, že zvýhodňujete dovozce oproti domácím výrobcům, tak jsme pro tu devadesátku klidně zvedli ruku. Ale tyhle dvě věci nám pro tu devadesátku nedovolily zvednout ruku. A kdyby kdokoli z vás koaličních poslanců tady byl ochoten po vetu devadesátky povstat a navrhnout zkrácení lhůty, tak byla lhůta zkrácena a zákon mohl být schválen třeba příští týden. Protože ty dva problémy, o kterých jsem mluvil, se daly projednat během pěti dnů. Ale za všechno může Kalousek.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Miroslavu Kalouskovi. Nyní dvě přednostní práva, pan zpravodaj Václav Votava, pak pan místopředseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, jednu poznámku k panu poslanci Kalouskovi. On tady dnes bojuje proti zelené naftě. Jeho argumentem je boj proti daňovým únikům. Ale pane kolego prostřednictvím pana místopředsedy, nebyl jste to vy, kdo podával tu změnu v roce 2008 jako ministr financí na ten způsob vratky? Podle skutečné spotřeby? Tehdy jste, myslím, mluvil jinak. Tehdy jste to odůvodňoval, že jste pro tu zelenou naftu tedy byl. A zřejmě tedy daňové úniky, o kterých dneska mluvíte, pro vás nebyly podstatné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní pan místopředseda vlády Andrej Babiš, poté pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. Není pravda, co říká poslance Kalousek, protože už v průběhu minulého roku bylo jasné, že na těch 90 eur tím kurzem se nedostaneme. Takže se vědělo dávno, že je to potřeba změnit. My jsme samozřejmě konzultovali ten nový návrh a myslíme si, že je to spravedlivý návrh, že to zvyšujeme všem stejně - procentuálně. Ano. A konzultovali jsme to se všemi, i s naším výrobcem, několik schůzek, se všemi různými podnikateli, dovozci atd., takže si myslíme, že ten návrh vlastně dává navýšení stejně všem a že je to spravedlivé. Takže věnovali jsme tomu velkou pozornost a já si myslím, že minulý rok už bylo jasné, že je potřeba udělat tu novelu, a někdo zaspal.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. Nyní pan Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP